10 wnętrzarskich hitów do sypialni: co warto wykorzystać w aranżacji?
Tradycyjnie sypialnia jest pomieszczeniem służącym do relaksu. Współcześnie nieco zmienia się jej rola – łączy się ją chociażby z łazienką czy gabinetem. Jeśli myślisz o remoncie albo szybkiej metamorfozie sypialni, przygotowaliśmy listę 10 wnętrzarskich hitów, które sprawdzą się w aranżacji. Poszukaj gotowych inspiracji!
Autor: agencjafree/living4media
Sztuka w każdym domu - wprawia w dobry nastrój i pozwala się zrelaksować
Spis treści
- 1. Łóżko na podeście
- 2. Zagłówek z pojemnikiem
- 3. Zagłówek z organizerem
- 4. Fototapeta w sypialni
- 5. Lampa ścienna do czytania
- 6. Ławka-skrzynia przed łóżkiem
- 7. Dywan typu shaggy
- 8. Sztuka i fotografia
- 9. Zasłony akustyczne
- 10. Uciekający budzik
- Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ
Na początek dobrze zastanów się, czego brakuje Ci w sypialni: chodzi o dodatkową przestrzeń do przechowywania, przytulne dodatki, a może po prostu lepszy budzik? Warto też otaczać się takimi przedmiotami, których nawet sam design szybko wprowadza w stan błogiego relaksu.
1. Łóżko na podeście
Podest w sypialni sprawdza się co najmniej w dwóch sytuacjach. Pierwsza dotyczy aneksu sypialnianego połączonego np. z salonem. Wtedy optycznie udaje się wydzielić część z łóżkiem. Druga – jeśli w sypialni brakuje miejsca na przechowywanie. W podeście można bowiem zabudować bardzo pojemne szuflady i szafki. Wykonanie samego podestu nie jest skomplikowane, ale aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto poprosić o poradę architekta wnętrz – wtedy zyskamy projekt skrojony na miarę potrzeb.
2. Zagłówek z pojemnikiem
Kolejne sprytne rozwiązanie, jeśli brakuje miejsca na przechowywanie pościeli, poduszek czy podręcznych akcesoriów. Warto wybrać łóżko, którego zagłówek ma specjalną skrytkę – np. za uchylnymi klapami. Sprytnie można tam schować komplet pościeli czy koce. Ponadto taki zagłówek posłuży także jako dodatkowa półka w sypialni.
Nie przegap: Jaki materiał na pościel wybrać? >>>
3. Zagłówek z organizerem
W zagłówku mogą się też znaleźć specjalne kieszenie na książki czy czasopisma. Wtedy jednak warto postawić na wysoki zagłówek, tak by nic nie przeszkadzało nam podczas snu. Nie trzeba też kupować całego łóżka właśnie z takim zagłówkiem – wystarczy dobrać do niego np. pokrowiec z kieszonkami.
4. Fototapeta w sypialni
Można ją przykleić na dowolnej ścianie, ale najlepszy efekt dekoracyjny zapewni na tej za łóżkiem. Fototapeta to nie tylko wspaniała dekoracja ścienna, lecz także prosty sposób na optyczne powiększenie małej sypialni. Wystarczy wybrać zdjęcie z dobrą perspektywą (efektem głębi). Polecamy szczególnie fotografie krajobrazowe – piękno natury potrafi złagodzić nawet największe stresy.
Zobacz też: Wybieramy fototapetę do sypialni >>>
5. Lampa ścienna do czytania
Kolejny drobiazg dla miłośników wieczornej czy porannej lektury! Lampy na regulowanych wysięgnikach montujemy na ścianie nad łóżkiem – dzięki temu światło pada dokładnie w to miejsce, gdzie znajduje się książka. Takie lampy lepiej prezentują się w duecie, dlatego nawet w jednoosobowej sypialni warto zamontować dwa egzemplarze.
6. Ławka-skrzynia przed łóżkiem
W klasycznych pałacowych sypialniach przed łóżkiem ustawiano otomanę lub ławeczkę. Warto skorzystać z tego zwyczaju – tym bardziej że w sypialni przyda się dodatkowe miejsce do siedzenia (np. gdy łóżko już pościelone, a trzeba przysiąść). Lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna otomana będzie jednak ławka z pojemnikiem, podłużny puf lub skrzynia z siedziskiem. Powód jest prosty: zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania poduszek, kołder czy pościeli. Ponadto dekoracyjna skrzynia z pięknymi okuciami wspaniale prezentuje się w aranżacji.
7. Dywan typu shaggy
Poranne przebudzenie, a później… chłodna posadzka na przywitanie – lepiej uniknąć takich nieprzyjemnych doznań. W sypialni, obok łóżka, warto umieścić miły w dotyku dywan. Doskonale sprawdzi się puchacz typu shaggy. Takie dywany polecane są do sypialni także dlatego, że gromadzi się w niej mniej zabrudzeń (w porównaniu chociażby do przedpokoju czy dynamicznego pokoju dziennego). Łatwiej więc utrzymać dywanik z długim włosiem w czystości.
Nie przegap: Jak czyścić dywany? >>>
8. Sztuka i fotografia
W sypialni często umieszczamy zdjęcia bliskich osób. Tymczasem psychologowie radzą, by… tego unikać. Dlaczego? Otóż przed snem, patrząc na fotografie, możemy wywołać gonitwę myśli, która nie pozwoli nam zasnąć. Lepiej więc postawić na obrazy, plakaty czy fotografie artystyczne – takie, które niosą dla nas kojące, przyjemne skojarzenia.
9. Zasłony akustyczne
Sypialnię warto dobrze wyciszyć. Jeśli przeszkadzają nam odgłosy z mieszkań sąsiadów, możemy wykorzystać panele akustyczne. Gorzej jednak jest w przypadku dźwięków zza okien – tu panele się nie sprawdzą... Z pomocą przyjdą jednak specjalne zasłony akustyczne, czyli tłumiące dźwięki z zewnątrz. Takie zasłony wykonywane są z włókien o doskonałych właściwościach akustycznych.
10. Uciekający budzik
Na koniec coś dla śpiochów i miłośników technologicznych gadżetów: budzik, który nie tylko dzwoni, lecz także… wędruje. Taki zabawny drobiazg zagwarantuje szybkie wybudzenie się. Trudno w nim bowiem skorzystać z opcji drzemki, skoro należy go sprawnie złapać – a po takim wysiłku sprawniej wstaniemy z łóżka.
Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ
Zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię? Gotowe pomysły czekają w naszych galeriach zdjęć.
Autor: www.fantasticfrank.de
Sypialnia urządzona w szarościach.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Skandynawska aranżacja sypialni utrzymana w bieli i czerni.
Autor: Rafał Lipski
Aranżacja czarno - białej sypialni z fototapetą z motywem kosmosu. Kropką nad 'i" w aranżacji sypialni są dwie wiszące lampy i lampa podłogowa przypominające (nie)zidentyfikowane obiekty latające. Lampy - Fork, Diesel dla Foscarini; łóżko i toaletka ze składanym lustrem powstały na zamówienie według projektu architekta wnętrz.
Autor: Maria Miklaszewska
Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, przywędrowały z kuchennej podłogi. Właściciele musieli je zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Udało się jednak wykorzystać je w roli okładziny ściennej.