Nie możesz zasnąć? Może to wina sypialni! Oto 16 sposobów na dobry sen
Kolejny raz przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć. Sto czterdzieści jeden, sto czterdzieści dwa… Liczenie baranów też nie pomaga. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji, i co zrobić, by miło ci się zasypiało i budziło w dobrej formie.
WŁASNA GALERIA
Eksponując na ścianie obrazy, plakaty czy zdjęcia, twórz uporządkowaną kompozycję. Jej elementy warto pogrupować tematycznie lub kolorystycznie. To ułatwia osiągnięcie ładu. Do sypialni wybieraj takie, które wywołują twoje pozytywne skojarzenia. Najlepiej w spokojnych barwach i bez skrajnie kontrastowych zestawień, by cię nie rozbudzały.
OKO NA WZORY
Senna atmosfera nie oznacza aranżacyjnej nudy. By jej zapobiec, naklej tapetę (lub mural) na jedną ze ścian. Jeśli będzie widoczna z łóżka, sięgnij po niekrzykliwe motywy i barwy. Wolisz intensywne? Naklej tapetę na ścianę za zagłówkiem łóżka.
Z PACHNĄCĄ MGIEŁKĄ
W odprężeniu się i zasypianiu pomoże ci woń lawendy, zarówno świeżej czy suszonej, jak i w postaci olejku. Uspokoją i wyciszą gonitwę myśli również zapachy eukaliptusa, bergamotki, melisy, rumianku.
W CISZY
Efekt rezonansu, gdy chodzi się po panelach, albo skrzypienie parkietu mogą postawić wypoczywającą osobę na równe nogi. Tego rodzaju dźwięki minimalizują deski warstwowe, a zupełnie wygłuszają – wykładziny i dywany.
Z ZIELENIĄ
Moda na domowe ogrody, poza wymiarem dekoracyjnym, ma też prozdrowotny. Skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska, chamedora wytworna (palma koralowa), kaktusy (bożonarodzeniowy i wielkanocny), aloes, storczyk, zielistka nawilżają i oczyszczają powietrze we wnętrzu. Ale i te rośliny, które „tylko” zdobią, są ważne, ponieważ pozytywnie wpływają na nastrój domowników. Uwaga – w ciasnej sypialni wystarczą dwa, trzy niewielkie okazy!
JAŚNIEJ CZY CIEMNIEJ?
Chcąc doświetlić sypialnię na poddaszu, zamontuj w niej kilka okien połaciowych. Możesz to zrobić w układzie pionowym albo poziomym, bądź – jak okna marki Velux – w obu układach jednocześnie. A gdy nadmiar światła ci przeszkadza, jego ilość wyregulujesz za pomocą rolet zaciemniających czy markiz zewnętrznych. Nie dosięgasz do nich, bo okna są za wysoko? Otworzysz je lub zasłonisz za pomocą pilota.
WYMIARY I MIEJSCE
Minimalna szerokość łóżka zapewniająca wygodę jednej osobie wynosi 90 cm, parze – 160 cm. Jeśli metraż na to pozwala, ustaw mebel poza linią przeciągów, tj. osią okno – drzwi. Nie sytuuj też mebla zagłówkiem w stronę wejścia do pomieszczenia. Niemożność zobaczenia, kto wchodzi do pokoju, powoduje dyskomfort leżącego.
GDY ŚPISZ W ANEKSIE
Codzienne rozkładanie i ścielenie sofy w salonie szybko staje się męczące. Rozwiązanie podsuwa marka Lenart – półkotapczan (jedno lub dwuosobowy). Wystarczy go lekko z jednej strony unieść, by wraz z materacem i pościelą zniknął z pola widzenia. Po zamknięciu mebel wygląda jak szafa.
TWOJE GNIAZDKO
Do prywatnej strefy wybierz styl, kolory, materiały, które naprawdę lubisz. Niech „zapraszają” cię do wypoczynku, wyzwalają dobry nastrój. Nawet nie zauważysz, kiedy zapadniesz w sen.
LEKKO, MIĘKKO
…i odpowiednio do pory roku. Kołdra i poduszka powinny być łatwe do prania i przewiewne, regulować poziom wilgotności oraz uniemożliwiać rozwój drobnoustrojów. To szczególnie ważne dla alergików. Najlepsze dla nich wypełnienie? Silikonowe lub poliestrowe. Gwarancją, że produkty nie zawierają szkodliwych substancji, jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100.
MIŁE WSPARCIE
Z tapicerowanym zagłówkiem od razu robi się przytulniej i znacznie wygodniej. Bez kłopotu dopasujesz go do swojego łóżka (oferta producentów jest spora). Funkcję zagłówka spełnią również panele tapicerowane, które nakleja się na ścianę.
Piankowy czy sprężynowy? Przede wszystkim dopasowany do twojej wagi ciała, wzrostu, pozycji, w której najchętniej sypiasz, ewentualnych dolegliwości odczuwanych w czasie leżenia. Przy określeniu twardości materaca, oprócz obowiązkowego wypróbowania go w sklepie, pomoże ci skala od H1 do H4 (niekiedy H5). H1 określa model miękki, odpowiedni dla osób o wadze do 60 kg. H2 (średnio miękki) sprawdzi się, gdy ważysz 50-80 kg. H3 (średnio twardy) zaprojektowano dla użytkowników o wadze 80-100 kg, H4 (twardy) dla tych powyżej 100 kg. Zarówno dobrej jakości materace piankowe, jak i sprężynowe tracą formę po ok. 10 latach użytkowania.