7 pozycji, w których najlepiej wypoczniesz – nie tylko w czasie snu
Urządzając domowe biuro, miejsce relaksu czy przestrzeń, w której chcemy efektywnie wypocząć, trzeba mieć na uwadze to, jak ważna jest ergonomia. A przecież rzadko myślimy o tym, że pozycja siedząca może sprzyjać odpoczynkowi nawet w trakcie pracy (choć wiadomo – nic nie zastąpi ruchu!). Dlatego przedstawiamy 7 pozycji, które sprzyjają regeneracji – nie tylko w trakcie snu, ale także podczas codziennych aktywności. Czasem wystarczy zaledwie kilka chwil, by rozluźnić mięśnie i znów być gotowym do działania.
Spis treści
- 1. W trakcie siedzenia za biurkiem – rolowanie kręgosłupa
- 2. Ruchy okrężne bioder na krześle
- 3. Balasana, czyli pozycja dziecka
- 4. Pozycja do snu: zrotowany kręgosłup
- 5. Pozycja do snu: na wznak. Zadziała z dobrym materacem
- 6. Pozycja do siedzenia za biurkiem
- 7. Pozycja stojąca
1. W trakcie siedzenia za biurkiem – rolowanie kręgosłupa
Siedzenie w pracy zazwyczaj przysparza przeróżnych dolegliwości bólowych. Najczęściej doskwiera dolny odcinek kręgosłupa, dlatego warto przynajmniej kilka razy w ciągu dnia zapewnić mu odprężenie. Nie musimy nawet wstawać, by odpocząć. Wystarczy, że rozszerzymy lekko stopy i powolnym ruchem opuścimy głowę do ziemi – tyle, ile damy radę. Ważne, aby rolować niespiesznie kręgosłup. Pozostańmy w tej pozycji kilka sekund i powtórzmy czynność 3-5 razy. Poczujemy ulgę i jednocześnie przyjemne odprężenie.
2. Ruchy okrężne bioder na krześle
To pozycja, która będzie wymagała zakupu pneumatycznej poduszki do siedzenia. Koszt takiego gadżetu to od 30 do 100 zł, a korzyści – cała masa. Chcąc chwilę odpocząć, wystarczy, że wyprostujemy się na krześle i będziemy zataczać biodrami powolne, koliste ruchy, dokładnie tak, jakbyśmy siedzieli na dużej piłce do pilatesu. Tę „ruchomą” pozycję możemy powtarzać nawet co kilka minut.
.. Gdy senność przeszkadza w pracy przed komputerem – 8 prostych sposobów na lepszą koncentrację >>>
3. Balasana, czyli pozycja dziecka
Słynna pozycja z jogi, która naprawdę pozwala odpocząć i rozluźnić mięśnie. Aby ją wykonać, przyda się mata lub ręcznik. Najpierw musimy zejść do klęku podpartego. Następnie przyłóżmy głowę do podłogi, wyciągając ręce przed siebie. Kolana możemy rozszerzyć, ale aby bardziej się zrelaksować, zostawmy je złączone. W ten sposób kręgosłup zyska dodatkowe podparcie.
4. Pozycja do snu: zrotowany kręgosłup
W naszym zestawieniu nie zabraknie pozycji do snu, a właściwie: do zasypiania. Jedna z nich pozwala na przyjemne zrotowanie kręgosłupa. Połóżmy się na brzuchu. Ręce podłóżmy pod głowę, a lewe kolano zegnijmy w taki sposób, aby znalazło się na wysokości brzucha. Druga noga niech pozostanie wyprostowana. W tej pozycji kręgosłup zostaje odciążony, a całe ciało może się rozluźnić.
Inną pozycją będzie spanie na boku. Zacznijmy od leżenia na wznak. Następnie zegnijmy kolano i przenieśmy je na przeciwną stronę, przekręcając się na bok. W ten sposób ugięta noga będzie spoczywała na wyprostowanej. Jedną rękę możemy podłożyć pod głowę.
5. Pozycja do snu: na wznak. Zadziała z dobrym materacem
To jedna z najprostszych pozycji, które pozwalają odpocząć i szybko zasnąć. Możemy wybierać spośród różnych wariacji, uginając kolano, kładąc ręce nad głowę itp. Przy tej okazji trzeba jednak wspomnieć o materacu do łóżka – tylko dobrze dobrany zagwarantuje nam w nocy odpowiednie podparcie kręgosłupa, a co za tym idzie – lepszy sen. Jak kupić dobry materac? Postawmy na producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu tego typu produktów. Sprawdźmy, jakie stosują technologię, materiały i czy mogą pochwalić się certyfikatami. Dobry materac będzie kosztował kilka tysięcy złotych, ale to znakomita inwestycja dla naszego zdrowia i samopoczucia.
6. Pozycja do siedzenia za biurkiem
Czy siedząc za biurkiem, można odpocząć? Lepszą opcją będzie ruch, ale skoro i tak w pracy musimy odsiedzieć swoje, zadbajmy o to, by siedzieć właściwie. Przede wszystkim monitor powinien się znajdować na wysokości wzroku. Pracując na laptopie, kupmy podstawkę i osobną klawiaturę, aby nie musieć cały czas spuszczać głowy w dół, co prędzej czy później zaowocuje bólem karku. Zainwestujmy w ergonomiczny fotel biurowy, który został zaprojektowany w taki sposób, by rozkładać odpowiednio ciężar ciała i podpierać odcinek lędźwiowy. Taki fotel będzie kosztował około 1000 zł, ale to inwestycja, która szybko się zwróci.
.. Poduszka lędźwiowa – kiedy ją stosować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? >>>
7. Pozycja stojąca
Nie kojarzy się z odpoczynkiem, prawda? A jednak gdy prowadzimy siedzący tryb życia, stanie okazuje się zbawienne. Chcąc ułatwić sobie sprawę, warto kupić biurko, które można dostosować do pozycji stojącej. Na rynku znajdziemy elektroniczne biurka ergonomiczne (kosztują ok. 2500 zł) oraz biurka z korbką, gdzie blat podniesiemy ręcznie (ok. 700 zł).
Aby stanie nie zaczęło być męczące, warto zainwestować w specjalną, ergonomiczną matę, która poprawia krążenie w kończynach i amortyzuje nogi, a dodatkowo odciąża zarówno kolana, jak i kręgosłup.
A co z odpoczywaniem na kanapie? Tak też można, oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy przyjmować nienaturalnych pozycji, zadbamy o to, by kręgosłup został odpowiednio podparty, i wstaniemy przynajmniej raz na godzinę. Pamiętajmy: na kanapie najlepiej odpoczniemy świadomie, nie siadając z myślą o wielogodzinnej pracy przy laptopie.
Autor: materiał prasowy Habitat
Nie każdy ma taki widok ale biurko pod oknem zapewnia prowadzenie ciekawych obserwacji.
Autor: Thinkstockphotos.com
Autor: Materiały prasowe H&M HOME