Przytulna sypialnia. 12 pomysłów na ciekawą aranżację małej sypialni w bloku

2023-07-06 14:26

Aranżacja sypialni odgrywa olbrzymią rolę - to ona w dużej mierze przyczynia się do naszego samopoczucia. Wystrój sypialni pozwala nam się wyciszyć, odpocząć, zregenerować siły. Mała sypialnia może być urządzona funkcjonalnie i stylowo, wystarczy maksymalnie wykorzystać przestrzeń i postawić na jasne kolory. Jakie wybrać meble do małej sypialni? Czy rezygnować z szafek nocnych? Prezentujemy Wam 12 POMYSŁÓW na aranżacje małej sypialni. Zobaczcie koniecznie!

Spis treści

  1. Aranżacja małej sypialni w bloku: planowanie to podstawa!
  2. Aranżacja sypialni: kolory pudrowe, beżowe i kremowe
  3. Aranżacja sypialni: mocne kolory w małej sypialni w bloku?
  4. Aranżacja sypialni: łóżko w roli głównej!
  5. Łóżko na podeście rozwiązaniem dla małej sypialni w bloku?
  6. Aranżacja sypialni wpływa na dobry sen
  7. Aranżacja sypialni: jaka podłoga do sypialni?
  8. Aranżacja sypialni: jakie elementy dekoracyjne wybrać?
  9. Sypialnie aranżacje - GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja sypialni odgrywa ogromną rolę - w końcu w tym pomieszczeniu wypoczywamy oraz się regenerujemy. Miejsce to powino być urządzone w taki sposób, abyśmy mogli w nim wypoczywać i nabierać sił na kolejny dzień. W mieszkaniach w bloku pomieszczenie to zajmuje zazwyczaj małą powierzchnię. Dlatego aranżacja małej sypialni w bloku stanowi duże wyzwanie.

Aranżacja małej sypialni w bloku: planowanie to podstawa!

Na początek zdecydujmy się, ile funkcji ma spełniać nasza sypialnia. Urządzenie sypialni wymaga dobrego planu, szczególnie w małym mieszkaniu. Już na etapie planowania powinniśmy wiedzieć, jakie wymiary będzie miało łóżko i co oprócz niego chcemy zmieścić w pokoju. Biurko, półki na książki, szafę? Oszczędzi nam to późniejszego „upychania” dodatkowych mebli. Ponadto warto wziąć pod uwagę to, że zbytnio zastawiona sprzętami sypialnia nie wpłynie pozytywnie na nasz odpoczynek. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie oświetlenia w sypialni. By to zrobić, zadajmy sobie kilka pytań. Ile światła i o jakiej porze wpada do sypialni? Ile światła (i o jakiej mocy) potrzebne nam będzie wieczorem?

Klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia głównego w postaci centralnie umieszczonej lampy oraz oświetlenia punktowego (kinkiety, lampki nocne, lampy stojące). Rozmieszczenie tego drugiego jest szczególnie ważne. Jeśli chcemy mieć odpowiednio doświetlone łóżko lub toaletkę, musimy zawczasu wiedzieć, gdzie staną. Komponując paletę kolorystyczną do sypialni, wybierajmy jasne, stonowane kolory (biel, rozbielone róże, fiolety, błękity i zielenie, odcienie beżu lub szarości), wśród których czujemy się bezpiecznie. Najlepiej, by farby przeznaczone do sypialni i pokoju dziecka miały formuły antyalergiczne.

Zobacz też: 9 rzeczy w sypialni, które rujnują sen. Wiesz, czego unikać? >>>

Aranżacja sypialni: kolory pudrowe, beżowe i kremowe

Małe pomieszczenia, w tym również sypialnię, najlepiej jest pomalować w delikatnych barwach. Jasne kolory ścian optycznie powiększąją wnętrze. Do sypialni najczęściej polecane są ciepłe brzoskwinie, pudrowe róże i pastelowe zielenie oraz delikatne błękity. Jeśli zdecydujemy się na jasne wnętrze sypialni, nie zapominajmy jednak o sile, która tkwi w dodatkach. Tutaj możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Warto wykorzystać dowolność aranżacyjną i „przemycić” do wnętrza sypialni dodatki w mocnych barwach, które ożywią nieco stonowane wnętrze i nadadzą mu wyjątkowy charakter. Pomyśl też o pojedynczej dominancie kolorostycznej w postaci jednego barwnego akcentu w ulubionym kolorze. Pamiętaj także o magii kolorów – jeśli masz do zaaranżowania niezbyt dużą przestrzeń sypialnianą, jasne kolory optycznie ją powiększą i dodadzą przestronności.

Nie przegap: Jak poszczególne kolory w sypialni wpływają na nastrój? >>>

Aranżacja sypialni: mocne kolory w małej sypialni w bloku?

A co w przypadku, kiedy jesteś fanem odważnych kolorów? Czy mocne kolory w sypialni też się sprawdzą? Sypialnia jest miejscem, które powinno odzwierciedlać naszą osobowość i sprawić, że świetnie się w nim czujemy. Jeśli zdecydujemy się na mocny kolor we wnętrzu, wybierzmy dodatki i elementy aranżacyjne, które nieco złagodzą efekt. W aranżacji sypialni sprawdzi się np. jedna ściana pomalowana na odważny kolor. Wówczas ścianę za łóżkiem możemy utrzymać w mocnej kolorystyce, a pozostałe pomalować na jasny kolor. Całość będzie nie tylko modna i nowoczesna, ale odda charakter mieszkańca.

Aranżacja sypialni: łóżko w roli głównej!

W aranżacji sypialni najważniejszą rolę odgrywa łóżko. Wybierając łóżko, warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Do najpopularniejszych łóżek dwuosobowych należą modele o wymiarach 160x200 cm, jednak coraz chętniej wybierane są mniejsze rozmiary, głównie wymiar 140x200. Pozwala on zaoszczędzić kilka centymetrów, dzięki którym możemy pozwolić sobie na zakup szafek nocnych lub przynajmniej jednej szafki. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Najpopularniejszymi modelami łóżek, dominującymi w polskich sypialniach, są łóżka drewniane lub tapicerowane. Doskonale sprawdzają się one zarówno sypialniach w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, służąc nam długie lata. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia sypialni jest szafa. Jest ona szczególnie potrzebna, jeśli nie mamy do dyspozycji oddzielnej garderoby. W przypadku naprawdę małych sypialni najlepiej zdecydować się na zakup szafy na wymiar. Pozwoli nam to maksymalnie wykorzystać przestrzeń i ustalić głębokość szafy, która idealnie pasuje do pomieszczenia.

Łóżko na podeście rozwiązaniem dla małej sypialni w bloku?

Sięgający na szerokość od ściany do ściany drewniany podest robiony na zamówienie jest dobrym pomysłem, jeśli w małej sypialni nie zmieści się nic poza łóżkiem. Konstrukcja wyższa niż standardowe łóżko sprawi, że pod łóżko będzie można wsunąć skrzynię, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania na małym metrażu. Leżący na podeście materac powinien być nieco od niego mniejszy, w ten sposób po bokach zostaje miejsce na postawienie kubka, odłożenie książek czy dodatkową lampkę. Wybierając model materaca, zdecydujmy się na taki, który będzie wystarczająco ciężki, by się nie przesuwać. Nie będzie on wówczas wymagał dodatkowej stabilizacji.

Zobacz również: Jak wybrać dobry materac do spania? >>>

Aranżacja sypialni wpływa na dobry sen

By zapewnić sobie jak najlepszą jakość snu, zainwestuj w dobry materac. To od niego zależy, czy się dobrze wyśpisz oraz czy kręgosłup będzie w stanie zdrowo odpocząć po całym dniu, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Idealna sypialnia jest również odpowiednio zabezpieczona przed światłem i hałasem.

Najprostszym sposobem na wyciszenie sypialni jest zastosowanie miękkich materiałów na podłodze i ścianach. Warto jest także wybrać drzwi z przeznaczeniem do sypialni – są one dodatkowo wyciszone. Jeśli nie lubisz bycia budzonym przez poranne słońce, zainwestuj w zasłony lub rolety, które również przyczynią się odrobinę do poprawienia akustyki w pomieszczeniu. Ponadto zdrowy sen lubi niską temperaturę, w miarę możliwości ulokuj więc grzejnik jak najdalej od łóżka i nie nastawiaj go na pełną moc.

Aranżacja sypialni: jaka podłoga do sypialni?

W sypialni doskonale sprawdza się podłoga drewniana, jako że drewno wprowadza do wnętrz tak potrzebne w sypialni poczucie ciepła i przytulności. Nie musi być ono bardzo twarde, ponieważ podłoga w tym pomieszczeniu stosunkowo wolno się ściera. Stanowczo odradzamy natomiast surowe deski bez cyklinowania – mogą mieć drzazgi. Panele do złudzenia przypominają drewno, ale są znacznie tańsze. Do sypialni wystarczą panele oznaczone symbolami 22 (klasa używalności dla pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu) i AC2 (średnia klasa ścieralności). Podłogę w tym pomieszczeniu warto też wyłożyć wykładziną dywanową. Tego typu wykładziny świetnie wyciszają pomieszczenia, zwłaszcza jeśli mają wysokie runo. Poza tym są miękkie, zawsze ciepłe w dotyku i występują w wielu kolorach, więc łatwo jest dopasować je do reszty aranżacji.

Alergikom polecamy materiały dywanowe, które nie powodują uczuleń – akryl, heat set, heat set frise, poliester, silikon. W sklepach można znaleźć również wykonane z naturalnych materiałów panele z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przyjazna alergikowi będzie także podłoga korkowa.

Aranżacja sypialni: jakie elementy dekoracyjne wybrać?

Aranżując sypialnię, najbezpieczniej będzie zdecydować się na proste formy, które nie będą wysuwały się w aranżacji sypialni na pierwszy plan, a staną się jedynie tłem dla bohatera tego wnętrza – wygodnego łóżka. W aranżacji sypialni możemy postawić także na elementy dekoracji, które będą pasowały do naszej osobowości. Urządź przestrzeń strefy nocnej i baw się dodatkami w taki sposób, by czuć się w tym wnętrzu jak najbardziej komfortowo.

Polecamy:

Mała sypialnia: pomysł na sypialnię z tapetą

Pomysłowa sypialnia z palet: sprytne rozwiązania do małej sypialni

Sypialnia z garderobą: mała sypialnia z nutką orientu

Sypialnie aranżacje - GALERIE ZDJĘĆ

Mała sypialnia w bloku wbrew pozorom daje duże możliwości aranżacyjne. Można w niej zastosować te same elementy dekoracyjne, które stosujemy w dużych sypialniach: beton na ścianie, cegłę na scianie, drewno na ścianie. Trzeba to tylko zrobić umiejętnie, np. pokryć materiałem tylko jedną ścianę, dzięki czemu nie przytłoczymy wnętrza. Zobaczcie różne aranżacje sypialni.

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?
Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić