Aranżacja sypialni od podstaw: wybieramy łóżko, materac i wyposażenie dodatkowe
Podpowiadmy jak urządzić sypialnię, by stała się ulubionym miejscem relaksu w domu. Aranżacja wnętrza nocnego, która będzie odpowiedzią na nasze potrzeby i oczekiwania nie jest sprawą prostą. U podstaw każdego projektu sypialni leży wybór łóżka i materaca. Później pozostaje wyposażenie dodatkowe, oświetlenie i dekoracje.
Spis treści
- Łóżko: podstawa aranżacji sypialni
- Sprawdź też: jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania?
- Łóżko pod lupą: wybieramy materac
- Meble w sypialni: klasyczny zestaw mebli sypialnianych, czy lekki eklektyzm?
- Projekt wnętrza: wybieramy oświetlenie w sypialni
- Dodatki w aranżacji sypialni
Autor: archiwum
Na tę stylową sypialnię o wakacyjnym klimacie składa się kilka odpowiednio zestawionych ze sobą elementów. Jednym z nich jest pastelowo - niebieska narzuta na łóżko, na które z wdziękiem miejsce zajmuje cala plejada poduszek: granatowych, w paski, morskich. Wakacyjna atmosferę dopełnia obraz wiszący nad łóżkiem, przedstawiający plażowy krajobraz. Źródło: www.dekoria.pl
Urządzanie sypialni to wyzwanie, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór mebli i dodatków, by efekt był zadowalający. Łóżko, meble sypialniane, garderoba czy toaletka – to elementy, bez których nie obejdzie się żaden projekt sypialni. Tutaj pojawia się jednak pytanie – od czego zacząć i na co zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni? Podstawą aranżacji jest oczywiście wybór łóżka, a co za tym idzie – materaca. Szafa, stoliki nocne, czy oświetlenie to oczywiście bardzo ważne elementy, ale warto je potraktować jako dopełnienie aranżacji.
Łóżko: podstawa aranżacji sypialni
Na początek element, bez którego nie ma sypialni. Łóżko - absolutna podstawa projektu sypialni. Jest najważniejszym elementem pokoju nocnego, decydującym jednocześnie nie tylko o jego wystroju, ale przede wszystkim funkcjonalności i komforcie użytkowania. Na wygodę i funkcjonalność łóżka duży wpływ ma jego budowa i styl. Łóżko pojedyncze powinno mieć minimum 90 cm szerokości, podwójne natomiast – od 140 cm. Zakłada się, że optymalna długość łóżka to 20 cm więcej od naszego wzrostu.
Sprawdź też: jak rozplanować pomieszczenia i wybrać meble do nowego mieszkania?
Łóżka wykonane z drewna litego, płyty drewnopochodnej lub metalu, sprawdzą się w przypadku alergików. Łóżka tapicerowane i ich bardziej luksusowe formy – kontynentalne, wniosą do sypialni przytulność. A co z jego podstawą? Wybierając łóżko na nóżkach mamy pewność, że wniesie ono do projektu wnętrza wrażenie lekkości. Z kolei łóżka z korpusem skrzyniowym zaprezentują się masywniej, ale także stabilniej. W tym miejscu warto także zastanowić się nad ustawieniem łóżka. Najlepiej ustawić je w takim miejscu, by leżąc na nim, widoczne było zarówno okno, jak i drzwi sypialniane. Dostęp z trzech stron świata ułatwia ścielanie oraz codzienne korzystanie z łóżka. W utrzymaniu porządku przydaje się także pojemnik na pościel, który może być ukryty pod podnoszonym materacem lub w szufladzie. Modne i bardzo eleganckie są efektowne zagłówki, które mogą być drewniane, czy tapicerowane w zależności od modelu łóżka.
Autor: archiwum
Na eklektyczny styl wnętrza składa się ruda cegła, szary beton, belki na suficie, żarówki pozbawione klosza i drewniane, rustykalne meble. Ta nietypowa mieszanka dała modny i oryginalny efekt. Meble w srebrnym odcieniu harmonizuje kolorystycznie ze ścianą, są stonowane i szlachetne. Źródło: www.seart.pl
Łóżko pod lupą: wybieramy materac
Materac to element decydujący o jakości naszego snu. Ważne jest jego wypełnienie, które decyduje o sprężystości oraz komforcie użytkowania. To, jaki materac wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Najpopularniejsze są materace sprężynowo-kieszeniowe, minimalizujące przenoszenie drgań podczas zmiany pozycji. Jeśli chcemy, by materac dostosowywał się do naszego ciała, wybierzmy model z pianki wysoko- lub termoelastycznej. Dla osób mających problemy z kręgosłupem, najlepszy będzie materac siedmiostrefowy, który zapewnia maksymalne podparcie. Na rynku dostępne są także materace z żelową warstwą chłodzącą, antyalergiczne, czy przeciwbakteryjne z jonami srebra. Wybierając materac na stelażu, który jest połączony z podstawą i tapicerką łóżka, wystarczy dokręcić mu nogi. Taki model idealnie sprawdzi się w małych sypialniach. Decydując się jednak na tradycyjne rozwiązania, czyli łóżko plus materac – pamiętajmy o stelażu, który poprawia cyrkulację powietrza oraz elastyczność materaca.
Autor: Mariusz Bykowski
Meble w sypialni: klasyczny zestaw mebli sypialnianych, czy lekki eklektyzm?
Kolejną istotną kwestią w aranżacji sypialni jest kwestia umeblowania. Tak naprawdę projekt sypialni powinniśmy zacząć od podjęcia decyzji co do samego stylu i wyposażenia wnętrza. Czy zdecydujemy się na styl minimalistyczny, który w sypialni ograniczy się jedynie do wygodnego łóżka i niewielkiego stolika nocnego? Czy może sypialnia ma pełnić jednocześnie funkcję garderoby, której nie możemy wyodrębnić w żadnym innym wnętrzu? Urządzając sypialnię możemy zdecydować się na zestaw sypialniany, który obejmuje zarówno łóżko, nocne szafki, szafę, toaletkę, komodę i lustro. Równie dobrze możemy postawić na lekki eklektyzm we wnętrzu i kolejne elementy wyposażenia dobierać według własnych upodobań. Również małe szafy i bieliźniarki są niezastąpione jako meble uzupełniające w sypialni. Decydując się na zakup zestawu mebli do sypialni z jednej linii mamy pewność, że wszystko będzie idealnie do siebie pasowało. Jednak coraz częściej lubimy zestawiać różne meble - zaczynając od wyboru łóżka. Dzięki bogatej ofercie sklepów meblowych w aranżacji sypialni mamy szerokie pole do popisu. Do klasycznego łóżka możemy dobrać takie stoliki nocne, które są w naszym guście, a niekoniecznie pasują do sąsiadującego bohatera sypialni. Stawiając na zestaw mebli sypialnianych w komplecie znajdziemy także pojemną szafę. Jednak coraz popularniejsze staje się robienie zabudowy pod wymiar, która zagwarantuje nam optymalne ilości miejsca do przechowywania.
Projekt wnętrza: wybieramy oświetlenie w sypialni
Dopełnieniem aranżacji sypialni, związanym poniekąd także ze strefą nocną we wnętrzu, jest oczywiście oświetlenie i dodatki. W sypialni, tak jak w każdym innym wnętrzu, światło odgrywa kluczową rolę. Odpowiednio dobrane lampy kreują przestrzeń. Oświetlenie w sypialni odgrywa wyjątkową rolę – tworzy ciepły i niepowtarzalny klimat we wnętrzu nocnym. Tutaj duże znaczenie ma natężenie światła i jego temperatura barwowa. Z uwagi na to, pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu nasycenia światła do charakteru aranżacji. W przypadku dominacji białych i chłodnych barw w sypialni, warto wybrać światło zbliżone do barwy dziennej. Jeśli w naszej sypialni królują natomiast barwy ciemniejsze, bardziej nasycone – wnętrze wyda się bardziej przytulne, jeśli oświetlimy je cieplejszą barwą światła. Najważniejsze jednak wydaje się rozmieszczenie źródeł światła. Warto, tak jak w każdym wnętrzu zamontować oświetlenie centralne, nie zapominając jednak o ważnym i bardzo praktycznym w sypialni oświetleniu dodatkowym, zlokalizowanym w pobliżu łóżka. Kinkiety i różnego rodzaju lampki nocne to konieczność. Pamiętajmy jednak, że źródła światła dodatkowego nie powinny znajdować się bezpośrednio nad głową, lecz nieco z boku.
Dodatki w aranżacji sypialni
Urządzając sypialnię łatwo nadamy jej osobisty styl dzięki tkaninom i dodatkom. Trafnie dobrane detale będące wyznacznikami wybranego stylu, pozwolą nam stworzyć niepowtarzalną, własną aranżację sypialni. O ostatecznym efekcie zdecydują kolory i ubranie łóżka. Warto wybrać dwie narzuty. Większą przykrywamy całe łóżko, mniejszą kładziemy w nogach. Do tego dobieramy kilka pasujących kolorystycznie poduszek o różnych kształtach i odcieniach, dzięki temy nasza sypialnia stanie się oazą wygody i relaksu. Wybierając tekstylia do sypialni (pościel, poduszki, narzuty, dywan, zasłony) pamiętajmy o różnicowaniu faktur we wnętrzu, jeśli urządziliśmy wnętrze w spokojnych kolorach. Nie trzeba wiele, żeby podkreślić ulubiony styl w sypialni.