Cegła w sypialni: dekoracja ściany z charakterem!
Cegła w sypialni to jeden ze sposobów na nadanie wnętrzu wyrazistego charakteru. Cegła na ścianie jest zawsze mocnym akcentem, który wykorzystany w odpowiednich proporcjach staje się fantastyczną ozdobą! Sprawdź, jak wykorzystać walory cegły w aranżacji sypialni.
Autor: Sebastian Oleksik
Spis treści
- Cegła w sypialni krok po kroku
- Ruda cegła w sypialni, czyli sukces murowany
- Cegła na ścianie w sypialni: pomysły
- Cegła w sypialni i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ
Cegła w sypialni krok po kroku
Cegła na ścianie w sypialni ma wspaniałe walory dekoracyjne, ale nie z nią przesadzać: jedna ceglana ściana albo jej fragment w zupełności wystarczy. W starych kamienicach czy adaptowanych loftach można – po skuciu warstw tynku – odkryć autentyczne cegły. Po oczyszczeniu i zaimpregnowaniu idealnie wpiszą się w klimat tego typu wnętrz. Gdy nie ma co odkrywać albo nie chcemy rozpoczynać wielkiego remontu, mamy idealne wyjście w postaci gipsowych płytek cegłopodobnych. Są lekkie (nie obciążają stropu jak np. klinkier czy cięte cegły z rozbiórek), cienkie (nie zmniejszają powierzchni pomieszczenia), bardzo łatwe w montażu (przyklejane specjalnym klejem, wiele nie wymaga nawet fugowania) i dostępne w kilku kolorach (tradycyjny rudawy, biały, szary, czarny). To dobry sposób na szybką metamorfozę sypialni.
Nie przegap: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Ruda cegła w sypialni, czyli sukces murowany
Ceglana ściana nie oczekuje dekoracji – zdobią ją faktura i kolor. Do tradycyjnej rudej cegły dobieraj meble i dodatki z jasnego drewna, w bieli, szarościach oraz czarne. Jako alternatywa dla prawdziwej cegły świetnie sprawdzają się płytki cegłopodobne. Wybierzemy takie, które przypominają starą rudą cegłę: z białymi i popielatymi przetarciami. Ich bogata w spękania i pory tekstura idealnie wpisuje się w styl vintage. Pasują tu drewniane meble, chłodny metal oraz naturalne tkaniny.
Zobacz też: Styl vintage - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Cegła na ścianie w sypialni: pomysły
Cegłę na ścianie sypialni możemy położyć na całej powierzchni – na przykład za zagłówkiem łóżka. Ciekawie też będą wyglądały pojedyncze pasy na ścianie. Dekorując ścianę w sypialni, możemy się zdecydować na położenie prawdziwych cegieł, okładziny ściennej z motywem cegły, a nawet tapety z ceglanym wzorem. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od stylu sypialni. Do niego również dobierajmy kolor cegły.
Ponieważ cegła sama w sobie ma dość bogatą fakturę i jest dekoracyjna, warto, aby reszta ścian w sypialni była gładka. Unikniemy w ten sposób nieładu w wystroju sypialni, a prostota jednolitych ścian dodatkowo podkreśli ceglany wzór.
Zobacz też: Cegła w mieszkaniu krok po kroku >>>
Ciekawym rozwiązaniem do sypialni jest zaplanowanie niewielkiej wnęki, którą obłożymy cegłą i dodatkowo podświetlimy. W ten sposób materiał wykończeniowy zyska jeszcze więcej uroku, dobrze eksponując swoją piękną fakturę.
Jeśli urządzamy sypialnię w stylu folk, można śmiało położyć cegłę na podłodze. Zabezpieczona impregnatem nie będzie się brudziła, a wnętrze zyska nietypowy wystrój.
Cegła w sypialni i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ
Cegła na ścianie prezentuje się zjawiskowo w każdym pomieszczeniu! Dowody? Zajrzyj do galerii zdjęć z gotowymi inspiracjami.
Autor: archiwum
Ruda cegła znajduje sie tylko na jednej ścianie sypialni, za łóżkiem. Pozostałe ściany sa białe i gładkie. Cegła dobrze komponuje się z szarością i ciemnym drewnem w ciepłej tonacji. Sypialnia jest dobrze oświetlona, dzięki wielkiemu oknu.
Autor: Anna Rychlewicz
Nieco surowości, garść designerskiej nowoczesności, a całość dopełniona stylizowanym akcentem z tamtych lat - przepis na sypialnię jak ze snu? Fot. Studioqla fotografia - Łukasz Borusowski
Autor: mat. pras. Röben
Płytki klinkierowe Granville świetnie prezentują się np. we wnętrzu w klimacie industrialnym
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.