Futon - co to jest? Japoński materac w wersji zachodniej - zalety i właściwości
Futon to rodzaj materaca, który pochodzi z Japonii i tam też jest powszechnie wykorzystywany. Futony znane w krajach zachodnich znacznie różnią się od tych japońskich, niemniej wciąż nawiązują do pierwowzoru. Sprawdź, jakie zalety i właściwości ma materac futon oraz dlaczego stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych materaców.
Autor: Karup
Soczyście kolorowy futon to praktyczna dekoracja wnętrza
Spis treści
- Co to jest futon?
- Futon w wersji zachodniej: czym różni się od japońskiego?
- Futon we wnętrzach: do jakich pasuje?
- Sypialnie z drewnem na ścianie. Inspiracje
Futony, które pochodzą z Japonii, nie bez powodu zdobyły popularność także poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Są nieduże, można je szybko schować, a w wersji zachodniej świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.
Co to jest futon?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wyprawić się do Japonii. Tam futony to po prostu specjalne materace, w dodatku powszechnie używane. Układa się je na podłodze, dlatego zastępują i materac, i łóżko. W zestawie z materacem (jap. shikibuton) znajduje się też pościel (jap. kakebuton). Futony układa się na tradycyjnych japońskich matach tatami, a na dzień chowa przed ciekawskim okiem. Powód jest prosty: mieszkania w Kraju Kwitnącej Wiśni są dość małe, a pokoje – wielofunkcyjne. Dzięki temu po schowaniu futona pomieszczenie może pełnić funkcję salonu.
Zobacz też: Jaki materac wybrać?
Japońskie futony są dużo cieńsze od materaców, które mamy w swoich mieszkaniach. Ich wypełnienie to zwykle bawełna lub wełna, a więc naturalne materiały. Do nich dobiera się koc i poduszkę (w Japonii tradycyjnie wypełnioną ziarnami fasoli albo łupinami kaszy gryczanej). Aby utrzymać je w dobrym stanie, są regularnie wietrzone i odkurzane – wykorzystuje się specjalne trzepaczki do futonów, wykonywane z drewna bambusowego.
Biorąc pod uwagę naturalne materiały oraz sprężyste wypełnienie, należy uznać futony za bardzo zdrowy rodzaj materaca. Zapewniają odpowiednie podparcie do ciała, są też łatwe w czyszczeniu, a więc nie namnażają się w nich szkodliwe mikroorganizmy.
Futon w wersji zachodniej: czym różni się od japońskiego?
Futony sprzedawane w Europie mocno różnią się od tych japońskich. Przede wszystkim są o wiele grubsze – prawdopodobnie dlatego, że Europejczycy nie przywykliby do tradycyjnych futonów używanych w Japonii. Ponadto Japończycy są po prostu mniejsi i lżejsi od rosłych mieszkańców Europy (zwłaszcza tej północnej), a więc mogą wygodnie spać na cienkim materacu. Jeśli chodzi o wypełnienie zachodnich futonów, często wykorzystywane są nowoczesne pianki. Można jednak dostać też materace z bawełną, wełną albo innymi włóknami naturalnymi w środku (np. kokosowymi, konopnymi). Są więc przy okazji przyjazne dla środowiska, co podkreśla polska firma Kolorowych Snów. Bawełna wykorzystywana do produkcji futonów w ofercie firmy ma Znak Towarowy Bawełny, a pianka poliuretanowa - certyfikat ekologiczności.
Kolejna ważna różnica to sposób użytkowania. Futony w krajach zachodnich sprzedawane są od razu z ramą łóżka. Całość zaś projektowana jest w taki sposób, by rama z futonem mogła odgrywać zarówno rolę kanapy, jak i łóżka (po rozłożeniu). Pojedyncze lub podwójne futony (bez ram) są też na tyle elastyczne, że można je łatwo rolować i składać, przekształcając w wygodny fotel, leżankę czy dodatkowe miejsce do spania, gdy zjadą się goście.
Poza tym, że zapewniają dobre podparcie dla ciała i są łatwe w czyszczeniu, futony gwarantują idealny komfort cieplny – z racji tego, że powstają z materiałów „oddychających”. Latem więc skutecznie chronią przed poceniem się, a zimą dobrze zatrzymują ciepło. Ze względu na elastyczne, sprężyste wypełnienie i brak „sprężynowania” polecane są zwłaszcza osobom borykającym się ze schorzeniami kręgosłupa.
Futon we wnętrzach: do jakich pasuje?
Na futony powinni zwrócić uwagę zwłaszcza miłośnicy Japonii, a także posiadacze wnętrz inspirowanych tym krajem. Oczywiście w trosce o wygodę lepiej wybrać grubszy, europejski futon niż ten „oryginalny”.
Wygodne i praktyczne futony świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Lekka optycznie rama łóżka bądź sofy pokryta futonem wyjątkowo dobrze wygląda w przestronnym, pełnym światła pomieszczeniu (czyli zupełnie inaczej niż w Japonii!). W większym salonie warto też zastąpić jeden z foteli właśnie futonem. Wybierając materac w wyrazistym, mocnym kolorze, zyskujemy praktyczną dekorację wnętrza.
Sypialnie z drewnem na ścianie. Inspiracje
Autor: Maria Miklaszewska
Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, przywędrowały z kuchennej podłogi. Właściciele musieli je zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Udało się jednak wykorzystać je w roli okładziny ściennej.