Jak oświetlić sypialnię, by było praktycznie i przytulnie? Porady, inspiracje, zdjęcia

2024-09-16 15:38

Sypialnię oświetl tak, by było funkcjonalnie i efektownie! Dobrze rozplanuj punkty świetlne i pamiętaj, by potraktować lampy nie tylko jako źródła światła, ale także jako element wystroju wnętrza – wtedy zyskasz podwójnie. Lampy staną się główną ozdobą sypialni i zapewnią komfort jej użytkowania. Zobacz, jak różnorodnie można oświetlić sypialnię!

Spis treści

  1. Jak prawidłowo oświetlić sypialnię?
  2. Ile źródeł światła potrzebujesz w sypialni?
  3. Sypialnia - jakie oświetlenie sufitowe wybrać?
  4. Jakie oświetlenie funkcyjne (strefowe) wybrać do sypialni?
  5. Jakie oświetlenie buduje nastrój w sypialni?
  6. Oświetlenie w sypialni – porady i triki, które warto znać!

Jak prawidłowo oświetlić sypialnię?

Sypialnia to miejsce, z którego głównie korzystamy wieczorem, nocą i wcześnie rano, więc oświetlenie odgrywa w niej bardzo ważną rolę. W sypialni nie tylko śpimy: przed snem czytamy, oglądamy telewizję czy filmy, spędzamy czas z ukochaną osobą, wyciszamy się, a także – przechowujemy rzeczy w szafach, szafkach i komodach. Potrzebne jest więc takie oświetlenie, które zapewni wygodę i stworzy przytulny klimat. Aby osiągnąć taki efekt, należy wyposażyć sypialnię w kilka źródeł światła.

Ile źródeł światła potrzebujesz w sypialni?

Aby w sypialni zapewnić sobie komfort i stworzyć miły klimat, konieczne są co najmniej dwa rodzaje światła, a najlepiej trzy.

  • Główne oświetlenie to oświetlenie sufitowe. Ma równomiernie doświetlać pomieszczenie, sprawiać, że będzie w nim widmo jak w dzień. Powinno być praktyczne, ułatwiać ścielenie łóżka, sprzątanie itp.
  • Oświetlenie funkcyjne (strefowe) ma za zadanie zapewnić komfort podczas lektury przed snem czy w razie przebudzenia w ciągu nocy. Do tego rodzaju oświetlenia zalicza się także to meblowe, czyli np. oprawy wbudowane w korpusy mebli albo oświetlające ich wnętrza, by łatwiej wkładać i wyjmować z nich rzeczy. Może też nim być lampa doświetlająca strefę toaletki.
  • Oświetlenie dla nastroju jest dodatkowe i niekonieczne. Jeśli jednak chcesz, by sypialnia była przytulna i dobrze się w niej odpoczywało – nie rezygnuj z niego.

Sypialnia - jakie oświetlenie sufitowe wybrać?

Główne źródło światła może być jedno, najlepiej centralnie umieszczone na suficie. Od wielkości sypialni, jej wysokości oraz wystroju i naszego gustu zależy, czy to będzie minimalistyczne plafoniera albo listwa świetlna, czy okazały żyrandol albo coś pośredniego między nimi, jak np. pojedyncza lampa wisząca.

Pojedyncze źródło światła można zastąpić wieloma oprawami rozmieszczonymi w regularnych odstępach na suficie. Są to z reguły proste oprawy w nim schowane albo dyskretne reflektorki na szynoprzewodach, a w przypadku sufitu z belkowaniem np. reflektorki umieszczone wzdłuż belek (cztery wystarczą do równomiernego oświetlenia pokoju).

Jakie oświetlenie funkcyjne (strefowe) wybrać do sypialni?

  • Oświetlenie zlokalizowane przy łóżku to najczęściej lampka nocna. Jeśli sypialnię zajmują dwie osoby, warto wyposażyć ją w dwie lampki po obu stronach łóżka dla większego komfortu. Jest niezastąpiona przy wieczornej lekturze, podczas nocnego przebudzenia itp. Lampka nocna powinna dawać odpowiednią ilość światła, lecz nie może razić w oczy. Lepiej więc, by nie była zbyt wysoka (dlatego w roli lampek nocnych nie sprawdzają się wszystkie lampy stołowe). Abażur czy klosz powinny tłumić blask i go delikatnie rozpraszać. W roli lampek nocnych sprawdzają się także reflektorki na ruchomym ramieniu, małe lampy wiszące (trzeba jednak o nich pomyśleć na etapie projektowania sieci przewodów elektrycznych) itp. Ważne, by lampki podkreślały wystrój wnętrza.
  • Oświetlenie meblowe warto zainstalować zwłaszcza wtedy, gdy garderoba czy szafa są duże. Łatwiej wtedy będzie z nich korzystać. Jeśli mebel nie został oryginalnie wyposażony w oprawy świetlne, można je zamontować także później. W przypadku kłopotu z poprowadzeniem przewodów można zamontować tzw. kinkiety biblioteczne oświetlające wnętrze od góry albo wybrać wariant źródeł świata na baterie czy ładowanych poprzez łącze USB – z reguły są łatwe w montażu z racji taśm samoprzylepnych.
  • Oświetlenie toaletki czy miejsca przy dużym lustrze, choć jest funkcyjne, niech także odgrywa pewną rolę dekoracyjną. Wybierzmy więc lampę, która będzie harmonizowała z wystrojem wnętrza.

Jakie oświetlenie buduje nastrój w sypialni?

To oświetlenie dodatkowe w postaci np. listew LED-owych podświetlających wezgłowie, lustro, półkę czy większy mebel, fragmenty ścian, wnęki itp. Przy okazji można nimi podkręcić wystrój, dodać trójwymiarowości płaszczyznom, wyróżnić poszczególne strefy albo elementy wyposażenia. Czasem jest to po prostu mała lampka z abażurem tłumiącym blask na blacie szafki albo girlanda świetlna. Jego zadaniem jest wyciszenie i ukojenie po intensywnym dniu.

Oświetlenie w sypialni – porady i triki, które warto znać!

  • Rozważ zamontowanie systemu regulującego natężenie światła (np. ściemniacz obrotowy Berker Q.7, Hager). Dzięki niemu można bez problemu sterować natężeniem górnej lampy zależnie od potrzeb.
  • .Abażury w ciepłych kolorach, np. czerwonym, pomarańczowym, złocistym itp. dają przyjemne światło, które sprawia, że wnętrze staje się przytulne.
  • Lampy w sypialni nie muszą być z jednaj kolekcji, a nawet lepiej jeśli nie będą! Będzie ciekawiej! Pamiętaj jednak, by pasowały do siebie i podkreślały stylowo aranżację.
  • Jeżeli sypialnia jest niska, wybierz jako lampę sufitową plafonierę (płaska lub prawie płaska lampa montowana do sufitu) o atrakcyjnej formie. Uzupełnij ją kinkietami, dodaj, ewentualnie, podświetlenie półek, wnęki.
  • Światło lubi przeglądać się w lustrach i wszelkich innych odbijających je powierzchniach. Dodaje w ten sposób wnętrzu szyku, ale też i je powiększa. Nie żałuj więc luster i lustereczek, metalowych i szklanych elementów wyposażenia.
  • Zimne niebieskawe światło daje wrażenie czystości i chłodu, ale zmienia raczej niekorzystnie barwy. Ciepłe (2700 K i więcej) uprzytulnia wnętrze, lśniące przedmioty „emitują” miękki, przyjemny dla oka blask.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Metamorfoza pokoju dziecięcego. Malowanie z wykorzystaniem taśm malarskich
Materiał sponsorowany