Jak się dobrze wyspać w zimę? Poradnik
Zimą jesteśmy bardziej senni nawet wtedy, gdy przesypiamy zalecane 8 godzin snu. Co zrobić, by wypoczywać lepiej, a jednocześnie mieć więcej energii do działania? Po pierwsze, należy przyjrzeć się aranżacji sypialni, a po drugie, wyćwiczyć kilka dobrych nawyków.
Autor: serwis prasowy La Redoute
Kołdra zimowa zapewnia dobrze przespaną noc, gdy za oknem temperatura zbliża się do zera.
Spis treści
- Dlaczego zimą jesteśmy bardziej zmęczeni?
- Zdrowy sen zimą – materac, kołdra i pościel
- Czyste powietrze i odpowiednia temperatura
- Dobre nawyki na zimę
- Pomysły na wystrój sypialni: GALERIE ZDJĘĆ
Dlaczego zimą jesteśmy bardziej zmęczeni?
Późną jesienią i zimą budzimy się, gdy jest ciemno, a praktycznie przez cały dzień funkcjonujemy przy sztucznym oświetleniu. Zaburzony rytm dzień-noc przekłada się na kłopoty ze snem. – Nasz sen w zależności od pory roku różni się od siebie. Latem borykamy się z zupełnie innymi problemami niż zimą – gdy jest ciepło, mamy problem z zaśnięciem, z kolei w chłodne dni nasze ciało marzy o łóżku. Z tego powodu warto przestrzegać zasad higieny snu, które pomogą nam w walce m.in. z zimową nadmierną sennością – mówi Artur Wasążnik, ekspert z firmy Comforteo.
Za regulację naszego snu odpowiada w dużej mierze słońce. To właśnie naturalne promienie hamują produkcję melatoniny, a więc hormonu, który reguluje rytm dobowy. Ponieważ zimą słońce zachodzi wcześnie, równo z tym wytwarza się więcej melatoniny, czyli stajemy się senni i zmęczeni. A praca przy wyższym poziomie hormonu męczy nas o wiele bardziej!
Przeczytaj też: 9 rzeczy, które rujnują sen, a o nich nie wiesz! >>>
Zdrowy sen zimą – materac, kołdra i pościel
Aby jak najskuteczniej pokonać naturalne bariery, które zimą wpływają na gorszy stan organizmu, warto przede wszystkim przyjrzeć się aranżacji sypialni. W okresie zimowym szczególne znaczenie ma wygodny materac. Powinien być sprężysty, ale nie za twardy – musi dobrze podpierać kręgosłup i całe ciało podczas snu. Pamiętajmy, że materac powinniśmy zmieniać nie rzadziej niż co 8-10 lat. Warto też wybrać model z wypełnieniem syntetycznym, w którym nie namnażają się szkodliwe mikroorganizmy.
Kolejna ważna rzecz – kołdra na zimę. Powinna dobrze podtrzymywać ciepło, a jednocześnie zapewniać dobrą wentylację powietrza. Dotyczy to również pościeli, a także dodatkowych tkanin – takich jak koce czy narzuty.
Czyste powietrze i odpowiednia temperatura
Zimą, gdy działa ogrzewanie domu, powietrze staje się bardziej suche. Ponadto rzadziej wietrzymy pomieszczenie, a więc częściej w sypialni mogą się gromadzić szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy czy zanieczyszczenia. Dlatego jeśli wietrzymy pokój, róbmy to krótko, ale porządnie – szeroko otwórzmy okno na kilka minut. Ponieważ zimą dodatkowym zagrożeniem jest smog, zamiast klasycznego wietrzenia można zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza. Usunie on z powietrza większość mikroorganizmów (w tym wirusy!) oraz pyłów.
A jaka temperatura powinna panować w sypialni? To może zaskoczyć, bo optymalna kształtuje się na poziomie 17-18 stopni. Dlatego sypialnię warto słabiej ogrzewać niż np. salon (najlepiej 21-22 stopnie) czy łazienkę (nawet 25 stopni).
Dobre nawyki na zimę
Warto przede wszystkim kłaść się spać oraz wstawać o regularnych godzinach. Wtedy organizm „zapamięta”, że tak powinien funkcjonować, i uda się wyeliminować stan zmęczenia. Kolejna ważna sprawa – aktywność fizyczna. Owszem, zimą spada energia do działania, ale właśnie na przekór temu dobrze jest zaplanować przynajmniej trochę ćwiczeń.
Na zdrowie świetnie wpłyną też zimowe spacery. Równie istotna jest oczywiście dieta. Zimowe dania są zwykle ciężkie i kaloryczne, a to z kolei może wywoływać stan kulinarnej „komy”. Postawmy lepiej na coś pożywnego, ale lekkiego!
Pomysły na wystrój sypialni: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: serwis prasowy House Doctor
Odcienie bordo i marsali plus szmaragdowa zieleń
Autor: Rafał Poławski
Sypialnia tonie w różnych odcieniach szarego - przeplata się on z beżem. Obite materiałem łóżko jest przyjemne w dotyku, wręcz zaprasza do odpoczynku. Ciekawym zabiegiem jest tutaj szare obicie ściany, pięknie komponujące się z resztą.
Autor: SAS Wnętrza
Projekt zaczęto od podzielenia pomieszczenia go na strefy: sypialnianą, kącik do pracy oraz strefę przechowywania.
Autor: WMA Design