Jak urządzić sypialnię: WYBIERZ DOBRZE SAM meble, dekoracje, dodatki!
Po zapoznaniu się z kryteriami urządzania sypialni od podstaw, możemy przejść do szczegółów, a więc doboru mebli, dekoracji i dodatków do sypialni! Jak nie popełnić kardynalnych błędów w urządzaniu sypialni? Kiedy nie przesadzić z dodatkami? Na jakie meble do sypialni się zdecydować?
Autor: Marcin Czechowicz
Jeśli twoja sypialnia urządzona jest w bardziej nowoczesnym stylu, zrezygnuj z motywów kwiatowych na rzecz abstrakcyjnych lub geometrycznych wzorów.
Spis treści
Rozwiązań jest tak wiele, jak wielu użytkowników sypialni i jak różny metraż mamy do zagospodarowania. Inaczej urządzać będziemy sypialnię dużą, jasną i przestrzenną, a inaczej niewielką sypialnię na poddaszu, ze skosami i oknami dachowymi. Gdy nie mamy doświadczenia lub nie jesteśmy w stanie wybrać konkretnego stylu czy drogi aranżacji sypialni pamiętajmy, że z każdej wątpliwości, niepewności czy obawy wyratuje nas jedna, prosta zasada: „lepiej mniej jak więcej”. Zacznijmy jednak od próby wyobrażenia, nazwania i pełnej imaginacji naszej wymarzonej, pięknej sypialni!
Jak urządzić sypialnię: wybieramy meble
Każdy z nas ma jakiś wymarzony mebel, bez którego nie mógłby się obejść w swojej wymarzonej sypialni (jeśli nie ma, a urządza sypialnię – koniecznie musi go więc wymarzyć!). Dla osób bardziej praktycznych i minimalistycznych wymarzone będzie na pewno konkretne łóżko – warto pochylić się nad tym tematem dłużej. Czy lubimy łóżka z ciepłego, litego drewna, a może z mosiężnym stelażem? Gładkie i proste czy tapicerowane i z fantazyjnym zagłówkiem? Następnie materac: twardy, miękki, piankowy, sprężynowy, a może ekologiczny? Zasięgnij języka, a następnie wypiszmy sobie wszystkie „must have” Twojego wymarzonego łóżka i z tak przygotowaną listą ruszaj na poszukiwania (możesz zacząć od internetu). Dla dusz romantycznych bądź o artystycznych inklinacjach, w aranżacji sypialni ważne jest nie tylko dobrze dobrane łóżko, ale i ogólny klimat wnętrza. Coś, czego umysł praktyczny początkowo może nie dostrzec, doceni z pewnością w trakcie użytkowania. Stąd warto, nie mając pewności co do swoich wyborów i „drygu” do urządzania, skonsultować swoją wizję z ekspertem: projektantem wnętrz bądź stylistą.
Autor: materiały prasowe
Przezierne tkaniny i naturalne materiały (wełna, skóry, bawełna, welur) to klucz do sukcesu jesiennych dekoracji. Fot. materiały prasowe Wendre
Jaki mebel wprowadza specyficzny klimat do wnętrza sypialni? Bez dwóch zdań rozważać możemy toaletkę, stylowy bądź designerski fotel z podnóżkiem do relaksu i czytania, stylową bądź nowoczesną komodę i szafeczki nocne - do pary bądź zupełnie zróżnicowane i nieoczywiste (w postaci np. pięknego krzesła). Warto na początku, bez świadomości ograniczeń przestrzennych wnętrza sypialni, wybrać sobie w myślach mebel do sypialni, który najbardziej chcielibyśmy mieć, który spełnia najwięcej z naszych potrzeb (nie tylko tych praktycznych, ale i estetycznych), tzn. wybierzmy mebel, na który lubimy patrzeć i który budzi w nas dobre emocje). Czasem lepiej jest zrobić odstępstwo od czystego funkcjonalizmu "na rzecz rzeczy pięknej”, która dostarczy nam po prostu zadowolenia i uśmiechu. Następnie – chłodna weryfikacja. Mierzymy dokładnie każdą ścianę, skos i wysokość ścianki kolankowej (jeśli nasza sypialnia znajduje się na poddaszu). Wirtualnie ustawiamy w przestrzeni sypialni łóżko (najważniejszy mebel sypialni, bez dwóch zdań), zaznaczając zajęte pole sznurkiem bądź taśmą i obserwujemy, jak kształtuje się przestrzeń wokół. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymarzoną toaletkę, dobierzmy dla niej miejsce, które nie będzie przeszkadzało w porannym wstawaniu z łóżka. Nie sytuujmy niczego „na trakcie” wejścia i wyjścia z sypialni, aby dodatkowe meble nie przeszkadzały a ułatwiały funkcjonowanie w sypialni.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Stylowa komoda z ornamentem, w barokizującym kształcie to nie tylko pakowny mebel ale i bardzo stylowy dodatek do wnętrza. W połączeniu z imponującym lustrem stworzą niezwykłą całość.
Chcąc znaleźć miejsce na stylowy fotel z podnóżkiem, postarajmy się znaleźć mu miejsce najbliżej dziennego światła, bądź w narożniku wnętrza sypialni, aby kącik do czytania i relaksu był optymalny zarówno za dnia jak i wieczorem. Jeśli sypialnia na poddaszu ma średniej wysokości ściankę kolankową, warto zagospodarować ją na niską półkę bądź komodę – wykorzystamy wówczas istniejącą architekturę i uzupełnimy wnętrze sypialni o funkcjonalny mebel. Pamiętajmy również o kolorystyce – chcąc postawić na tapicerowane łóżko bądź fotel w żywym kolorze, pozostałe dodatki starajmy się tonować, aby nasza sypialnia zachęcała do wypoczynku i relaksu, koiła myśli i uspokajała.
Autor: materiały prasowe Szmyd Design
Żródło: szmyddesign.pl
Jak urządzić sypialnię: wybieramy dekoracje i dodatki
W dodatkach do sypialni najważniejszy jest umiar i kolor. Sypialnia, jako pomieszczenie służące przede wszystkim wypoczynkowi, powinna być urządzona prosto, bez zbędnych bibelotów czy nadmiaru mebli i przedmiotów. Szczególną uwagę przy aranżacji sypialni dodatkami warto poświęcić kolorystyce łóżka (zwłaszcza jeśli jest tapicerowane), zasłon i dywanu. Te trzy elementy powinny być spójne i harmonijnie ze sobą korespondować. Nie oznacza to oczywiście, że powinny być w identycznym kolorze. Ich kolorystyka oraz faktury powinny natomiast ładnie się ze sobą komponować i wzajemnie uzupełniać. Wspólna tonacja barw, bądź sąsiadujących ze sobą odcieni w palecie kolorów będzie dobrym kluczem do podjęcia decyzji o wyborze tych elementów dekoracyjnych do sypialni. Jeśli np. na zasłonie planujemy tkaninę z bogatym wzorem, starajmy się zachować powściągliwość i monochromatyzm przy wyborze dywanu i narzuty na łóżko. Piękny wzór na zasłonie przykuje naszą uwagę i zachwyci tylko wtedy, kiedy zapewnimy mu dyskretne i proste tło. Podążając tą samą drogą warto wybrać na obicie łóżka materiał gładki, w jednolitym kolorze. Ponieważ łóżko kupujemy na lata, a dekoracje zmieniamy sezonowo, wybór prostej tkaniny obiciowej ułatwi nam późniejszą zmianę dodatków i odświeżenia dekoracji sypialni.
Autor: materiały prasowe
Na zdjęciu: tapeta Eijffinger Planish 351020 marki Eijffinger, winyl na podkładzie papierowym, 291,90 zł/rolka, decomania.pl
Tkaniny i tekstylia, którymi planujemy udekorować naszą sypialnię, dobrze jest wybrać spośród materiałów naturalnych, oddychających i światło-przepuszczalnych. Zapewni to oddech i świeżość w sypialni, która powinna być zawsze dobrze wywietrzona i pozbawiona kurzu (ciężkie materiały mają właściwość przyciągania kurzu i związanych z nim roztoczy). Lniane bądź bawełniane zasłony „mgiełki” zapewnią ochronę przed intensywnym słońcem, jednocześnie wpuszczając do wnętrza optymalną dawkę światła dziennego i nie zatamują ruchu powietrza. Pościel z satyny bawełnianej to również rozwiązanie estetyczne i pro-zdrowotne: podczas snu nasza skóra swobodnie oddycha, co wpływa na prawidłową termoregulację całego ciała. W dodatku satyna bawełniana jest niezwykle przyjemna w dotyku i występuje w praktycznie wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Miękki dywan wełniany bądź barania skóra ułożona po obu stronach łóżka, zagwarantuje nam przyjemne wstawanie z łóżka, i jednocześnie nie zakryje w całości pięknego parkietu. Duża liczba poduch i pledów jest troszeczkę przereklamowana. Oczywiście, duża ich ilość ociepla wizerunek wnętrza, ale z pewnością nie ma potrzeby wyposażania sypialni w ilość tekstyliów, z których nie koniecznie będziemy korzystać lub których ilość bardziej zagraca jak upiększa wnętrze sypialni. Postarajmy ograniczyć się do jednego pledu (przyda się do czytania na fotelu w długie, zimowe wieczory), narzuty na łóżko (najlepiej stonowanej i w jednym kolorze), oraz nadprogramowej względem łóżka poduszki, którą możemy wykorzystywać zarówno siedząc na fotelu jak i ucinając sobie krótką drzemkę w ciągu dnia. Zamiast licznych dodatków, warto aranżować sypialnie światłem. Nocne lampki z materiałowymi abażurami, bądź o szklanych podstawach z kolorowego szkła, które pryzmatycznie odbijają światło, wprowadzą do sypialni wieczorową porą przyjemną grę świateł i cieni. Kolory materiałów i tekstyliów we wnętrzu nabiorą wówczas nowego oblicza – światło uwypukli i ch faktury i odmieni kolorystykę. Aranżacja przestrzeni światłem ma jeszcze jedną zaletę – przestawiając lampy lub zmieniając im abażury, diametralnie wpływamy na odbiór wnętrza sypialni. Warto zapewnić sobie elastyczną możliwość zmiany aranżacji w zależności od nastroju. Wpłynie to na pełne i satysfakcjonujące, wieloletnie użytkowanie naszej wymarzonej sypialni.
Więcej inspiracji:
Autor: Mariusz Bykowski
Stonowane kolory i wzory geometryczne: wybieramy modne tkaniny. Kolorystyka sypialni bazuje na złocistych beżach. Czarne kinkiety, wzorzysta tapeta i poduszki dodają im wyrazistości. Całość utrzymana jest w stylu skandynawskim.
Autor: archiwum
Tonacja sypialni utrzymana jest w pastelach: pudrowym różu, jasnej zieleni, beżu i bieli. Tapeta ma subtelny japoński styl - przedstawia dwa żurawie. Istotą tej aranżacji jest powtórzenie kolorów z tapety w dodatkach: poduszce, wazonie, tacy. Pięknie!
Autor: materiały prasowe
Projekt sypialni w wyjątkowo męskim stylu. Może nieco mroczny ale intrygujący. Uwagę zwraca ciekawie rozwiazane oświetlenie "zadaniowe" i przy łóżku. Nie znajdziemy tu nic tradycyjnego. Wszystko jest jednak wyjątkowo spójne i sprzyja relaksowi. Zdjęcie: Tomirri Photography
Autor: Łukasz Zandecki
Widok z holu na kuchnię i sypialnię. Oprócz szklanej ściany pomiedzy sypialnią i miejscem do pracy, ciekawym pomysłem jest lustro na małej ścianie obok sypialni. Powiększa optycznie przestrzeń stwarzając wrażenie iluzji jakby tej ściany w ogóle nie było! Projekt: Aneta Kosiba
Autor: JT GRUPA
Wnętrze sypialni łączy w sobie tradycję i nowoczesność.
Autor: Marcin Czechowicz