Jak wybierać tkaniny do sypialni? 23 pomysły na wystrój
Odpowiednio dobrane tkaniny do sypialni – pościel, narzuty, dekoracyjne poduszki, pledy, zasłony czy dywany – pozwolą stworzyć przytulny, służący relaksowi wystrój, zapewnią komfort wypoczynku, a samemu wnętrzu nadadzą określony styl. Na co trzeba zwrócić uwagę, urządzając wybierając tekstylia do sypialni?
Autor: Mariusz Bykowski
Stonowane kolory i wzory geometryczne: wybieramy modne tkaniny. Kolorystyka sypialni bazuje na złocistych beżach. Czarne kinkiety, wzorzysta tapeta i poduszki dodają im wyrazistości. Całość utrzymana jest w stylu skandynawskim.
Spis treści
- Tkaniny a wystrój sypialni
- Tkaniny do sypialni: jak łączyć kolory i wzory
- Bawełna i jedwab: tkaniny dla alergików
- Tkaniny zasłonowe w sypialni: dekoracja okna
W wystroju sypialni tkaniny odgrywają szczególnie istotną rolę, większą niż w którymkolwiek innym pomieszczeniu domu. Dobór tkanin do aranżacji sypialni powinien być uzależniony od kliku elementów. Pierwszym kryterium jest wielkość oraz nasłonecznienie wnętrza. Jeśli mamy małą i dość ciemną sypialnię, najlepiej będzie zastosować w aranżacji naturalne, jasne, gładkie tkaniny. Sprawdzą się narzuty i pościel z miękkiego lnu lub lekkiej bawełny o różnych fakturach. Pościel z lnu jest dość droga, ale warto zapłacić za dobrą jakość. Len jest przewiewny, nie elektryzuje się, pochłania wilgoć.
W większej sypialni możemy pozwolić sobie na tekstylia w duże wzory i faktury, pamiętając, że takie tkaniny przyciągają wzrok i staną się punktem centralnym wystroju wnętrza.
Wybieramy materiał na pościel: poznaj zalety bawełny, lnu i innych tkanin do sypialni >>
Tkaniny a wystrój sypialni
Dobór tkanin do sypialni uwarunkowany jest też stylistyką wnętrza. Jeśli lubisz wystrój minimalistyczny, wzory i kolory tkanin powinny być sprowadzone do minimum. Postaw na jasne, jednobarwne materiały, które są tylko elementem uzupełniającym aranżację. Chcąc uzyskać skandynawski wystrój sypialni, możesz zastosować wzory geometryczne, warkocze, beże, szarości, grafity. Do stylu loftowego w sypialni lepiej pasować będą tkaniny szorstkie, imitujące beton, a do sypialni romantycznej - tkaniny w kolorach pastelowych i wzory kwiatowe. Sprawdzą się też falbanki, koronki, czy hafty. Jeśli lubisz styl glamour i chcesz, by twoja sypialnia przypominała buduar, postaw na szlachetne i błyszczące materiały. Idealne do takiego wystroju sypialni będą luksusowe jedwabie i satyny. W sypialni w stylu kolonialnym możesz zawiesić baldachim nad łóżkiem. Do jego zrobienia najlepiej jest zastosować tkaninę, która łatwo daje się układać i drapować.
Aranżując sypialnię pamiętaj, że wybór aranżacji łóżka nie kończy się na pościeli – trzeba też pomyśleć o pledach czy poduszkach. Urządzając sypialnię zwróć uwagę na wybór narzuty, bo jej położenie to najprostszy sposób na to, by łóżko wyglądało schludnie. Unikaj kładzenia zbyt wielu poduszek dekoracyjnych na łóżku w sypialni, bo będą ograniczały miejsce i część z nich na pewno znajdzie się na podłodze.
Autor: materiały prasowe
Fot. PiP Studio / Malabelle
Tkaniny do sypialni: jak łączyć kolory i wzory
Przy wyborze pościeli do sypialni stosuj te same zasady co przy aranżacji wnętrza. Zwróć uwagę na wzory i kolory, a także na rodzaj materiału i jego wykończenie. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jaka jest w dotyku. Pościel może być albo jednolita kolorystycznie, albo wielobarwna; wybierz to co ci się podoba. Kiedy zestawiasz różne tkaniny, trzymaj się tej samej palety kolorystycznej i łącz podobne wzory poduszek, pościel, pledów tak, by wyglądały na dopasowany zestaw. Kolorowe dodatki tekstylne to dobry sposób na szybką zmianę wystroju sypialni. Z drugiej strony jednak pamiętaj, że wykrochmalona biała pościel zawsze będzie dobrą bazą w aranżacji sypialni.
Bawełna i jedwab: tkaniny dla alergików
Polscy naukowcy opracowali produkcję tkaniny o działaniu antybakteryjnym (biostatycznym) z naturalnego włókna. Zmniejsza ona ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych. Zastosowane w niej drobinki srebra nie podrażniają skóry i nie uczulają. Regularne spanie w pościeli z biostatycznej bawełny łagodzi zapalne zmiany skóry będące skutkiem alergii czy atopowego zapalenia skóry. Pościel uszyta z takiej tkaniny nie wchłania zapachów i nie elektryzuje się, tym samym poprawiając nasze samopoczucie. Osobom, które mają problemy ze skórą, poleca się też wyroby ze specjalnego jedwabiu (DermaSilk). Ta tkanina ma również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz nie powoduje uczuleń.
Tkaniny zasłonowe w sypialni: dekoracja okna
Jeśli rano do sypialni natarczywie zagląda słońce, zdecyduj się na powieszenie w oknie zasłon lub rolet zaciemniających. W jasnym wnętrzu sprawdzą się tkaniny z pełnej palety barw. Natomiast w ciemnej, a do tego małej sypialni lepszym wyborem będą zasłony i firany rozbielone, lekko połyskliwe, przepuszczające światło. Prześwitujące zasłony z lnu czy bawełny przefiltrują do wnętrza sypialni naturalne światło i zapewnią prywatność w pomieszczeniu. Jeżeli wystrój sypialni jest delikatny, możesz zdecydować się na zestaw zasłon w mocnych, kontrastujących kolorach lub wzorach, które wprowadzą do wnętrza urozmaicenie.
Autor: Kave Home
Oryginalny zagłówek odmieni Twoją sypialnię. Zobacz zdjęcia i zainspiruj się!
Autor: archiwum
Przytulna, stonowana, w kilku odcieniach szarości i beżu zachwyca od pierwszego wejrzenia! Lniane tkaniny mają lekko pogiętą fakturę, dodającą wnętrzu sielskości. Wielkie, wysokie lustro powiększyło optycznie sypialnię, zaś małe lampki emitują delikatne światło.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Dwustronna pościel z jednej strony ma zabawny napis, z drugiej cienkie paski. Spokojna kolorystyka i ciekawy wzór tworzą dodatek, który ożywi sypialnię.