Jak wybrać materac do sypialni?

2012-09-13 14:13

Gwarancją dobrego snu jest wygodne łóżko w sypialni. Nie istnieje uniwersalny materac do łóżka. Jedni potrzebują miękkiego, inni twardego podparcia. Przeczytaj nasz poradnik, aby sprawdzić, czy dobrze się wyśpisz.

Na łóżku spędzamy co najmniej 6 godzin w ciągu doby, dlatego łóżko do sypialni to jeden z ważniejszych sprzętów w domu. O wygodzie snu decyduje przede wszystkim dobry materac. Warto wybrać materac wysokiej jakości, który zapewni komfort wypoczynku i w dobrym stanie posłuży nam kilka lat. Na materacu do łóżka w sypialni nie warto oszczędzać

Materac do łóżka: test wygody

Na materacu musisz czuć się komfortowo. Nic nie powinno Ci przeszkadzać. Nie możesz odczuwać żadnego ucisku ani „zapadać się”. Leżąc na plecach, twój kręgosłup ma zachowywać naturalne krzywizny, a na boku – utrzymywać się w linii prostej. Jeśli wybierzesz zbyt miękki materac, kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia. Z kolei za twardy będzie uciskał mięśnie. Gdy znajdziesz już wygodny materac, poproś drugą osobę, by zrobiła szybki test – czyli wsunęła dłoń pod twój kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Dłoń napotyka nieznaczny opór? Materac ma dobrą twardość. Jeśli się nie mieści, materac jest zbyt miękki, a gdy wchodzi bez problemu – za twardy.

Materac do łóżka: do zadań specjalnych

Osoby starsze i obłożnie chore najlepiej odpoczną na materacach zaliczanych do grupy ortopedycznych. Polecamy te z wysokoelastycznej pianki – redukujące nacisk, ułatwiające krążenie krwi i zapobiegające powstawaniu odleżyn. Materace z twardszym wypełnieniem mogą wywoływać uczucie sztywności w plecach lub drętwienie kończyn, a zbyt miękkie – utrudniać oddychanie. Lepiej więc takich unikać. W przypadku osób spędzających dużo czasu w pozycji leżącej warto rozważyć zakup stelaża sterowanego za pomocą pilota.

Materac do łóżka: dla alergików

Osobom ze skłonnością do uczuleń polecamy materace z hipoalergicznym wkładem, np. z ekologicznej pianki. Zabezpieczone przed rozwojem mikroorganizmów i koniecznie z dobrą wentylacją zapobiegającą zawilgoceniu materaca. Niezwykle ważne są pokrowce. W ofercie wielu firmznajdziemy antyalergiczne, np. z włóknami srebra o działaniu antybakteryjnym. Na koniec sprawdźmy, czy pokrowiec można zdjąć z materacai wyprać w temp. 60°C (niższa nie eliminuje bakterii).

Materac do łóżka: ulga dla kręgosłupa

Jeśli narzekasz na bóle kręgosłupa czy sztywnienie karku, np. wskutek wielogodzinnej pracy przed komputerem, a twój materac jest już mocno wysłużony, nie zastanawiaj się ani chwili. Wymień go na nowy, dostosowany twardością do twoich preferencji i masy ciała. Wybierz np. siedmiostrefowy, czyli podzielony poprzecznie na siedem pasów, odpowiadających strefom głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Taki układ pozwala równomiernie rozłożyć ciężar ciała na całej powierzchni materaca, odciąża kręgosłup.

Materac do łóżka: nietypowe potrzeby

Gdy śpisz na brzuchu, też możesz dobrać materac dla siebie.  Choć pozycja ta wydaje ci się wygodna, może utrudniać oddychanie i prowadzić do nadmiernego wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wyjście? Poduszka lekko unosząca obręcz barkową plus średniej twardości materac. Gdy czytasz w łóżku albo oglądasz telewizję, przydatny okaże się ruchomy stelaż pod materac. Najlepiej z płynną regulacją ustawień pleców i nóg. Na rynku dostępne są też droższe modele z programatorami czy masażerami. Uwaga: nie wszystkie materace można ułożyć na ruchomym stelażu, np. bonellowe (tradycyjne sprężyny) mogą się z czasem odkształcać. Jeśli chrapiesz, staraj się spać na boku. Najlepiej na wyprofilowanej poduszce, zapewniającejdobre podparcie dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Taka poduszka przyda się także osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem,narzekającym na sztywność karku.

Materac do łóżka: problemy z zasypianiem

Wybierz materac idealny pod względem twardości. Wygodny, o wysokim stopniu elastyczności. Taki, który nie przenosi drgań, czyli sprężynowy kieszonkowy lub piankowy (to ważne, gdy dzielisz go z drugą osobą). Pokrowiec i wkład powinny zapewniać cyrkulację powietrza, odprowadzać wilgoć.Przydatne mogą się też okazać masujący stelaż i aromaterapeutyczny pokrowiec.

Nasi Partnerzy polecają