Jak zaplanować oświetlenie w sypialni? Porady i inspiracje
Światło w sypialni odgrywa kluczową rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery do odpoczynku i relaksu. Właściwie dobrane, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na jakość snu. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie w sypialni, by stworzyć przyjemne i relaksujące wnętrze.
Autor: Projekt wnętrza: Decoroom, zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom
Oświetlenie w sypialni - inspiracje.
Spis treści
- Jak zaplanować oświetlenie w sypialni?
- Lampy do sypialni sufitowe
- Lampy do sypialni przy łóżku
- Nastrojowe lampy do sypialni
- Oświetlenie garderoby, LED-y do garderoby
- Włączniki światła w sypialni
- Nowoczesne kinkiety do sypialni nad łóżko. Jakie sprawdzą się najlepiej?
Jak zaplanować oświetlenie w sypialni?
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał światła w sypialni, warto przestrzegać kilku istotnych zasad:
- Zróżnicowanie źródeł światła: zadbaj o oświetlenie ogólne, przy łóżku oraz dekoracyjne Takie podejście pozwala na dostosowanie intensywności światła do różnych potrzeb i sytuacji.
- Wybór odpowiednich żarówek: zwróć uwagę na ich temperaturę barwową oraz moc. Żarówki o ciepłym świetle (2700-3000K) sprzyjają relaksowi i tworzeniu przytulnej atmosfery. Natomiast zbyt intensywne światło może zakłócać sen. Jeżeli jednak w naszej sypialni mamy wydzieloną strefę do pracy lub też toaletkę do makijażu — w takim miejscu najlepiej sprawdzi się światło białe neutralne (4000-5000 Kelwinów).
- Regulacja intensywności światła: kluczowym elementem jest możliwość regulacji intensywności światła w sypialni. Lampy z regulowaną jasnością pozwalają dostosować oświetlenie do indywidualnych preferencji oraz różnych sytuacji, na przykład czytania przed snem czy relaksu.
- Unikanie oślepiającego światła: ważne jest unikanie oślepiającego światła, zwłaszcza bezpośrednio przed snem. Stosowanie abażurów czy kierowanie źródeł światła w stronę sufitu lub ścian może złagodzić ostry kontrast i ułatwić zasypianie.
- Kolor ścian i wykończeń: także one mogą wpływać na odbicie i rozpraszanie światła w sypialni. Jasne kolory odbijają światło, nadając pomieszczeniu większej jasności, podczas gdy ciemne kolory mogą absorbować światło, tworząc bardziej stonowaną atmosferę.
Lampy do sypialni sufitowe
Rolę oświetlenia ogólnego z reguły pełnią lampy sufitowe lub lampy wiszące montowane w centralnym punkcie sufitu. Równie dobrze sprawdza się ich umieszczenie nad łóżkiem, należy tu jednak pamiętać o tym, aby były zawieszone na tyle wysoko, by nie ograniczały swobody ruchu. Ich zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza – nie tylko w centralnym miejscu, ale również np. przy toaletce. W tej roli idealnie sprawdzą się modne lampy o kulistych formach, zwłaszcza te wykonane ze szkła.
Lampy do sypialni przy łóżku
Wybierając właściwe lampy przy łóżku, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lampy mają pełnić funkcję dekoracyjną, czy np. potrzebujesz dobrego oświetlenia do czytania. Jeżeli lubisz czytać przed snem, zwróć uwagę, w jakiej pozycji to robisz. Jeśli raz wybieramy pozycję siedzącą, a raz leżącą, dobrze jest postawić na kinkiet z możliwością regulacji. To, na jakiej wysokości go zamieścimy, zależy od ram łóżka, oraz odległości materaca od podłogi.
Do czytania w łóżku szczególnie przydają się kinkiety o wąskim kącie świecenia oraz o niewielkim strumieniu świetlnym, który nie rozświetli nadmiernie przestrzeni wokół. Jeśli traktujemy czytanie w sypialni jako dobry sposób na zaśnięcie, najlepiej wybrać oprawę oświetleniową o barwie światła 2700K, która zadziała na nas relaksująco. Dobrze, aby oprawa była dostępna na wyciągnięcie ręki z łóżka a jeszcze lepiej, jeżeli ma wbudowany wyłącznik, dzięki czemu nie trzeba wychodzić z łóżka tylko po to aby wyłączyć lampę.
Sypialnia to pomieszczenie, które kojarzy się przede wszystkim z dużym łóżkiem i stojącymi po obu jego stronach szafkami nocnymi, na których warto umieścić lampy świecące klimatycznym, przygaszonym światłem.
Nastrojowe lampy do sypialni
Poza głównym oświetleniem i lampach przy łóżku warto pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym. W tej roli sprawdzą się dodatkowe kinkiety z ozdobnymi abażurami, także dwukierunkowe, lampy podłogowe, ukryte LED-y, np. w suficie, we wnękach ścian, pod półkami, w szafkach. Te elementy wprowadzą nastrojowy i intymny klimat.
Jeżeli oprawy lamp nie są przysłonięte, warto pomyśleć o szkle mlecznym lub żarówkach żarowych. Nie bójmy się dodatkowych lamp, ponieważ to dzięki nim wprowadzimy do wnętrza przytulny nastrój. Dodatkową opcją, która świetnie się sprawdza w sypialni, jest funkcja ściemniania lamp.
Inne pomysły na nastrojowe światło do sypialni? Mogą to być lampki LED zamontowane pod łóżkiem lub za zagłówkiem. Są energooszczędne i łatwe w montażu, a ich delikatne światło dodaje uroku i przytulności. Kolejny pomysł to łańcuch świetlny, np. cotton balls, zawieszony na zagłówku lub na ścianie nad łóżkiem.
Oświetlenie garderoby, LED-y do garderoby
Jak prawidłowo oświetlić garderobę w sypialni? Jaśniej oświetlamy miejsca, gdzie znajdują się rzeczy najczęściej używane — najlepiej przy użyciu oświetlenia akcentującego (np. punktowego), a przy rzeczach, po które sięgamy rzadziej, stosujemy mniejszą intensywność (sprawdzą się taśmy LED). W garderobie znakomicie sprawdzą się też czujki ruchu, które uruchamiają światło po otwarciu drzwi przesuwnych czy szuflady. Pozwoli to korzystać z szafy bez budzenia innych domowników. Nie ma też obaw, że zapomnimy zgasić światło.
Włączniki światła w sypialni
Przy projektowaniu instalacji elektrycznej w sypialni zwróć uwagę na lokalizację włączników — powinny się znaleźć przy drzwiach i łóżku. Zazwyczaj wysokość włącznika światła zlokalizowanego po prawej stronie od wejścia do pokoju wynosi ok. 110 centymetrów. W przypadku włączników przy łóżku powinniśmy mieć możliwość włączenia lampki w pozycji leżącej - każdy z nas powinien dopasować tę wysokość do siebie, biorąc pod uwagę wymiary łóżka i jego ustawienie. Optymalna wysokość to ok. 50–60 cm od podłogi.
Bardzo wygodne jest sterowania oświetleniem np. za pomocą smartfonu lub pilota. Wystarczy zamontować inteligentny system, który pozwala nam w dowolnym momencie zmieniać i regulować natężenie światła, jego kolor czy barwę.
Autor: Projekt wnętrza: Decoroom, zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom
Oświetlenie w sypialni - inspiracje.
Nowoczesne kinkiety do sypialni nad łóżko. Jakie sprawdzą się najlepiej?
Autor: serwis prasowy marki Umage
Na zdj. kinkiet Asteria marki Umage.