Komfortowy sen to zastrzyk energii na cały dzień. Ale o tej jednej rzeczy musisz pamiętać

2023-05-15 14:47

Komfortowy sen to zastrzyk energii na cały dzień. Chcesz się o tym przekonać na własnej skórze? Postaw na dobry materac. Z nowoczesnego materiału, zdrowy dla kręgosłupa. A do tego kołdry i poduszki o cudownych właściwościach. Miłych snów!

Jaki materac wybrać?
Autor: Getty Images
Zanim wybierzesz
  • Poznaj nowoczesne materiały. Pianka termoelastyczna (inaczej memory, visco, pianka z pamięcią lub leniwa) jest wytrzymała i odporna na odkształcenia; reaguje nie tylko na nacisk, ale i na temperaturę ciała – początkowo twarda, pod wpływem ciepła ciała mięknie, dając duży komfort. Lateks jest bardzo elastyczny i świetnie przystosowuje się do krzywizn kręgosłupa. Lepiej wybrać ten zawierający minimum 80% naturalnego materiału, bo wtedy materac „oddycha”.
  • Dowiedz się, jak działają sprężyny. Nowoczesne nazywamy kieszeniowymi. A to dlatego, że każda ze sprężyn umieszczona jest w specjalnej kieszonce i pracuje niezależnie. To zapewnia elastyczność, a tym samym wygodę. Im więcej sprężyn, tym materac jest bardziej elastyczny.
  • Sprawdź, co tkwi w środku. Nawet jeśli materac ma kilka warstw, każda jest ważna! Często wypełnienie stanowi pianka wysokoelastyczna, profilowana, ze specjalnymi kanałami poprawiającymi cyrkulację powietrza. Łączona jest z innymi piankami, dzięki czemu materac zyskuje znakomite parametry. W materacach sprężynowych istotne jest, jaki materiał okrywa sprężyny – pianka poliuretanowa jest nietrwała (wgniata się), zdecydowanie mocniejszy jest lateks.
materac kieszeniowy
Autor: serwis prasowy visby.pl Na zdj. materac kieszeniowy Visby Norland Long, z pianką poliuretanową.

Dla osób śpiących na wznak lub na brzuchu polecane są materace nieco twardsze. Dla śpiących na boku – bardziej elastyczne, takie, by ramiona i biodra mogły się zagłębić.

Bez napięcia

Na takim łóżku można naprawdę wypocząć! Materac nawierzchniowy (gr. 9 cm) wypełnia pianka poliuretanowa redukująca napięcie. W środku mamy 2 materace ze sprężynami kieszeniowymi 240/m², wyściełane pianką poliuretanową z siedmioma strefami komfortu (każda część ciała jest prawidłowo podparta). Poszycie wypełnione jest  zmiękczającym wyciągiem z aloesu. 

Łóżko kontynentalne
Autor: serwis prasowy marki Jysk Na zdj. łóżko kontynentalne z materacem GOLD C50 Dreamzone, bez wezgłowia, Jysk.
Problem - rozwiązanie

Czy twardy materac to dobry wybór przy dolegliwościach kręgosłupa?

Wielu z nas uważa, że im twardszy materac, tym lepszy dla zdrowia. Tymczasem zbyt twardy materac może wzma-gać problemy z kręgosłupem. Odpowiedni materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Jeśli ból dokucza nam w nocy i rano, należy wybrać materac średnio twardy. Jeśli odczuwamy go podczas chodzenia, twardość materaca jest drugorzędna. Najważniejszy jest komfort, by mięśnie mogły odpocząć. Wtedy polecana jest pianka termoelastyczna. Jeśli dokucza nam wypadający dysk, potrzebujemy podłoża, które zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Tak działają np. materace kieszonkowe. Materac powinien zapobiegać problemom z kręgosłupem, zwłaszcza karku i części lędźwiowej i chronić nas przed pojawieniem się bólu. Jaki materac dobierzesz, tak się wyśpisz.

Ważne pokrowce

Nowoczesne pokrowce sprawiają, że sen jest zdrowszy, także w przypadku osób uczulonych na roztocza i grzyby. Pokrowce szyje się z włókna klimatyzowanego, ze srebrną nicią zawierającą jony ujemne, z tkaniny membranowej zapobiegającej wchłanianiu wilgoci. Są też takie, które dają komfort niezależnie od temperatury za oknem. Jedna strona jest z tkaniny z dodatkiem bawełny (lub wełny) – na chłodne zimowe noce, druga obszyta jest poliestrem, który chłodzi w upalne lato. Materac trzeba więc regularnie przewracać, co też wpływa na jego dłuższą żywotność.

Pokrowiec na materac
Autor: serwis prasowy marki Tempur

Stelaż — dobra podstawa

Stelaż dba o zdrowe ułożenie kręgosłupa. Gwarantuje dobry przepływ powietrza i eliminuje wilgoć. Przedłuża żywotność materaca. Stelaże robione są z drewnianych listew elastycznych lub tzw. talerzyków, w których poszczególne elementy pracują niezależnie. Przerwy między listwami lub talerzykami nie mogą przekraczać 4 cm – to zapewnia prawidłową pracę materaca. Wśród drewnianych najbardziej sprężyste są te wykonane z buku. Nadają się do materaców piankowych, wysokoelastycznych i lateksowych. Stelaże mogą być regulowane ręcznie (nie nadają się do materaców sprężynowych) lub elektrycznie – idealne do materaców z lateksu.

Stelaż
Autor: miodragtrajkovic/Getty Images

Poduszka

Z antybakteryjnym pokrowcem, z żelem chłodzącym, w kształcie motyla dla śpiących na brzuchu lub klina dla ciężarnych... Dzisiaj poduszkę można dobrać indywidualnie!

Poduszka dla dwojga
Autor: serwis prasowy mrmrssleep.pl Na zdj. poduszka dla dwojga, bawełna i włókno poliestrowe, 150x50 cm, Mr&Mrs Sleep.
poduszka ergonomiczna
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. poduszka ergonomiczna MJÖLKKLOCKA dla osób śpiących na boku lub na wznak, ikea.pl.

Kołdra

Jedna na dwie pory roku, z włókien hipoalergicznych, regulująca temperaturę ciała, antybakteryjna. A nawet taka, która uwalnia od stresu.

 kołdra obciążeniowa
Autor: serwis prasowy gravityblankets.pl Na zdj. lniana kołdra obciążeniowa, gravityblankets.pl.
Warto wiedzieć
  • Niewygodny materac to mniej wartościowego snu. Przewracamy się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Wielokrotnie w ciągu nocy zmieniamy pozycję. Każda taka zmiana może zaburzać poszczególne fazy snu – budzimy się na moment i znów zasypiamy. Tym sposobem możemy stracić nawet godzinę głębokiego snu – dlatego dobranie materaca jest tak ważne.
  • Co oznacza gęsta pianka. Gęstość pianki użytej w materacu wyrażona jest w kilogramach na metr sześcienny. Za bardzo dobre uznaje się materace o gęstości pianki 50 kg/m³, te z wyższej półki mają 80 kg/m³. Warto pytać o to przy zakupie materaca.
  • Potrzebne obracanie. Mamy już materac? Obracajmy go regularnie wokół wszystkich osi, czyli góra – dół i głowa – nogi. To pozwoli zachować równomierne obciążenie i zapobiegnie wygniataniu się powierzchni w niektórych miejscach.