Kołdra letnia: jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę?
Kołdra letnia powinna być cienka, lekka i zapewniać doskonałą cyrkulację powietrza. Letnie noce są bardzo ciepłe, dlatego warto pomyśleć o zapewnieniu sobie komfortu podczas snu. Jednym ze sposobów na dobry sen, nawet podczas upałów, jest wybór odpowiedniej kołdry. Jaka powinna być kołdra na lato? Kiedy powinno się zmienić kołdrę zimową na letnią?
Spis treści
- Kiedy zmienić kołdrę z zimowej na letnią?
- Jak przygotować sypialnię na letnie upały?
- Kołdra letnia. Jak wybrać odpowiednią kołdrę na lato?
- Jak radzić sobie z upałem w domu? Zobacz nasze sposoby
Kiedy zmienić kołdrę z zimowej na letnią?
Kołdrę zimową na letnią powinno się zmienić, gdy temperatura w ciągu dnia przekracza 20 stopni. Zasypianie w gorące, letnie noce nie należy do najłatwiejszych, dlatego odpowiednie przygotowanie sypialni i zmiana kołdry może ułatwić nam to zadanie i w efekcie zapewnić komfortowy i mocny sen.
Jak przygotować sypialnię na letnie upały?
Przygotowanie sypialni na letnie upały może zapewnić długi i zdrowy sen. Co zrobić, żeby lepiej spać podczas upalnych nocy?
Warto regularnie wietrzyć sypialnię – odpowiednia cyrkulacja powietrza to klucz do sukcesu. Poleca się otwierać okna w sypialni wczesnym rankiem, kiedy powietrze jest rześkie i chłodne – jest to również dobry sposób, by pozbyć się roztoczy (które bardzo nie lubią zimna).
Oprócz wietrzenia pokoju warto też przewietrzyć pościel – najlepiej rano i wieczorem. Wychodząc z sypialni, dobrym sposobem na utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniu jest zasłonięcie okna na cały dzień. W ten sposób sypialnia nie nagrzeje się tak, jak gdyby miało to miejsce przy odsłoniętych oknach.
Kołdra letnia, jak już wspomnieliśmy, idealnie sprawdzi się w ciepłe letnie noce. Warto zainwestować w kołdrę dobrej jakości z odpowiednim wypełnieniem. Jedwabna lub satynowa pościel (oraz piżama) przyjemnie chłodzi, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Kołdra letnia. Jak wybrać odpowiednią kołdrę na lato?
Kupując kołdrę letnią, warto zwróć uwagę na cztery rzeczy: wagę (gramaturę), wypełnienie kołdry, jej rozmiar oraz poszycie.
1. Waga
Kołdra letnia powinna być cienka, lekka i przewiewna – taka struktura kołdry na lato zapewnia maksymalny komfort snu, dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci; na rynku dostępne są ultracienkie i ultralekkie kołdry, które sprawdzają się nawet podczas największych upałów.
2. Wypełnienie
W kołdrach letnich dobrze sprawdza się wypełnienie syntetyczne – poliestrowe i silikonowe, które jest antyalergiczne, antybakteryjne, chroni przed roztoczami i kurzem, a także zapewnia stałą cyrkulację powietrza (dzięki czemu nie narazimy się na przegrzanie w upalne noce).
Dla osób, które chcą zapewnić sobie duży komfort snu podczas upałów i zakosztować trochę luksusu, poleca się jedwabną kołdrę letnią – jedwab nie przyciąga kurzu, nie rozwijają się w nim roztocza, a przy tym przyjemnie chłodzi i zapewnia cyrkulację powietrza przez cały czas użytkowania. Jego jedyną wadą jest cena – wyroby z jedwabiu są droższe niż syntetyki.
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się kołdry letnie z włóknami bambusowymi. Bambus to wyjątkowy materiał, który charakteryzuje się dużą miękkością i wytrzymałością. Przy tym kołdra letnia wykonana z włókna bambusowego świetnie reaguje na temperaturę – latem zapewnia stałą cyrkulację powietrza, a zimą chroni przed chłodem.
3. Rozmiar
Kolejnym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry na lato, jest jej rozmiar – należy go dostosować do naszego wzrostu, a także do ilości osób użytkujących pościel – jest ważne to, czy dzielimy kołdrę z partnerem, czy śpimy pod nią sami.
4. Poszycie kołdry
Nie tylko waga, wypełnienie i rozmiar mają znaczenie przy zakupie kołdry na lato – liczy się również odpowiednie poszycie. Obecnie na polskim rynku możemy spotkać się z czterema rodzajami materiałów, którymi pokryte są letnie kołdry.
- Bawełna – kołdra letnia z pokryciem bawełnianym jest opcją najbardziej higieniczną. Bawełna nie tylko absorbuje wilgoć i odprowadza ciepło od skóry, bawełna przy tym jest miła w dotyku i wykazuje świetnie właściwości oddychające, zapewniając dobrą cyrkulację powietrza podczas upalnych nocy
- Bawełna i poliester – kołdra letnia o poszyciu z bawełny i poliestru łączy w sobie najlepsze cechy obu materiałów; dobra „oddychalność” bawełny i odporność na uszkodzenia poliestru tworzy duet, który warto rozważyć, kupując kołdrę na lato
- Jedwab / satyna – materiały z wyższej półki, którymi pokryta jest kołdra letnia są przyjemne w dotyku, przewiewne, idealne dla osób uczulonych na kurz i roztocza; dodatkowo dają przyjemne poczucie chłodu i świeżości
- Mikrofibra / mikrofaza – materiał używany w najtańszych kołdrach o niskiej lub średniej jakości; kołdra letnia z poszyciem z mikrofibry jest miękka, wytrzymała, ale niestety wykazuje małą "oddychalność", co może być problematyczne podczas upalnych nocy
Jak radzić sobie z upałem w domu? Zobacz nasze sposoby
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Ten praktyczny dodatek wykonany z poliestru ochroni nasz salon przed nadmiernym nagrzaniem - przepuszcza tylko niezbędne minimum promieni słonecznych - nagrzewa się tylko materiał. Roleta zaciemniająca w chłodnym, szarym odcieniu dodatkowo wizualnie obniży temperaturę wnętrza.
Autor: Fabryka Form
Szczypce do szypułek - idealne do truskawek
Autor: serwis prasowy H&M Home
Pościel w delikatne paseczki i drewniane (trochę prymitywne) meble. Oto szalenie modna stylizacja nawiązująca do afrykańskich klimatów. Będzie pięknie nawet bez spektakularnego widoku jak na tym zdjęciu!