Kołdra obciążeniowa. Na co pomaga kołdra obciążeniowa? Sprawdzamy, czy warto ją kupić
Kołdra obciążeniowa redukuje uczucie lęku i stresu. Pomaga odprężyć się, uspokoić, ułatwia zasypianie i wzmaga produkcję serotoniny. To tylko niektóre z niezwykłych właściwości kołdry obciążeniowej. Jak wybrać odpowiednią kołdrę obciążeniową, by cieszyć się wszystkimi jej zaletami? Podpowiadamy.
Spis treści
- Co to jest kołdra obciążeniowa?
- Jak działa kołdra obciążeniowa?
- Z czego wykonana jest kołdra obciążeniowa?
- Dla kogo jest kołdra obciążeniowa?
- Na co pomaga kołdra sensoryczna?
- Kołdra obciążeniowa dla alergika
- Kołdra obciążeniowa dla dziecka
- Jak wybrać kołdrę obciążeniową?
- Jak czyścić kołdrę obciążeniową?
Co to jest kołdra obciążeniowa?
Kołdra sensoryczna to nic innego jak wypełniona obciążeniem kołdra lub koc. Kołdra obciążeniowa to produkt terapeutyczny znany w medycynie od wielu lat, jednak dopiero od kilku lat przeżywa swój renesans – i dobrze, ponieważ zdrowotne właściwości tego niezwykłego koca są nie do przecenienia.
Jak działa kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa przez subtelny nacisk stymuluje odpowiednie receptory w mięśniach i ścięgnach. Wywieranie nacisku na konkretne partie ciała pobudza działanie serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melaniny (hormonu snu i odprężenia), jednocześnie obniżając poziom kortyzolu (hormon stresu).
Kołdra sensoryczna dzięki obciążeniu dostosowuje się do kształtu i ułożenia ciała użytkownika. Okrywając się kołdrą obciążeniową, nasze ciało relaksuje się, odpręża, ogarnia nas poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia. Dzięki kołdrze sensorycznej nasz organizm łatwiej wchodzi w fazę snu głębokiego, dzięki czemu rano budzimy się wypoczęci i pełni energii.
Z czego wykonana jest kołdra obciążeniowa?
Najlepsze kołdry obciążeniowe wykonane są z bawełny lub flaneli bawełnianej. Wewnątrz kołdry znajdują się setki szklanych mikro kulek, które są praktycznie niewyczuwalne. W przeciwieństwie do tradycyjnych kołder wypełnionych pierzem czy puchem, koce sensoryczne nie uczulają, zapewniają również lepszą cyrkulację powietrza.
Dla kogo jest kołdra obciążeniowa?
Z badań wynika, że 42% Polaków cierpi na bezsenność i aż 58% rodaków przyznaje się do problemów ze stresem. Kołdra obciążeniowa pomaga w walce z bezsennością i skutkami życia w stresogennym środowisku. Ale to nie wszystko. Wieloletnie badania przeprowadzone w różnych częściach świata wykazały, że kołdra obciążeniowa może okazać się skuteczną pomocą przy wielu dolegliwościach i chorobach.
Na co pomaga kołdra sensoryczna?
Wielu terapeutów zaleca stosowanie kołdry sensorycznej u dzieci i dorosłych zmagających się z:
- ADD i ADHD
- zespołem Downa
- zespołem Aspergera
- autyzmem
- symptomami Alzheimera i Parkinsona u osób powyżej 56. roku życia
- demencją
- nerwicą
- zespołem niespokojnych nóg
Kołdra obciążeniowa dla alergika
Wielu alergików nie może pozwolić sobie na spanie pod tradycyjną kołdrą wypełnioną puchem lub pierzem. Dobrą wiadomością jest to, iż kołdra sensoryczna jest całkowicie hipoalergiczna – szklane kuleczki, którymi wypełniona jest bawełniana kołdra, nie uczulają. Co więcej, zapewniają stałą cyrkulację powietrza.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka
Ważne: Stosowanie kołderki obciążeniowej dla dziecka powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem pediatrą lub terapeutą dziecięcym.
Koc obciążeniowy świetnie sprawdza się u dzieci. Kołdra sensoryczna w czasie snu delikatnie naciska na jego ciało i stymuluje układ proprioceptywny (odpowiedzialny za czucie głębokie i świadomość własnego ciała). W efekcie u dziecka poprawia się koncentracja oraz skupienie, maluch jest bardziej rozluźniony, spokojniejszy, zwiększa się również jego poczucie bezpieczeństwa.
Kołdra obciążeniowa dla niemowlaków i starszych dzieci powinna być odpowiednio dobrana do masy ciała malucha. Kołdra powinna stanowić 10% masy ciała i być o 20 cm dłuższa niż dziecko. Nie zaleca się używania kołder sensorycznych z drugiej ręki.
Jak wybrać kołdrę obciążeniową?
Kołdra sensoryczna zawsze powinna być dobierana indywidualnie – dzięki temu efekty jej użytkowania będą najlepsze. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić 10% masy ciała, a więc dla osoby ważącej 70 kg dobrym wyborem będzie kołdra obciążeniowa o masie 7 kg.
Jak czyścić kołdrę obciążeniową?
Kołdra obciążeniowa powinna być od czasu do czasu czyszczona. Jeśli mamy do czynienia z małą kołderką dziecięcą, najlepiej podążać za instrukcjami producenta – niektóre kołdry obciążeniowe lepiej jest prać ręcznie, inne spokojnie można wyprać w pralce.
Większe koce sensoryczne zaleca się suszyć poziomo – suszenie pionowe może rozciągnąć koc. Dobrym pomysłem jest obleczenie kołdry obciążeniowej poszewką – wtedy zachowanie czystości kołdry będzie dużo łatwiejsze.
Sprawdzone sposoby ma metamorfozę sypialni. Zobacz, jak urządzić przytulną sypialnię
Autor: Dominika Wilk
Projekt: Paweł Ślęzak/Architaste.
Autor: materiał prasowy Scion
Lekki wystrój, delikatne kolory i przyjazne wzory zapewniają odpowiednią atmosferę, w której wypoczniesz.
Autor: serwis prasowy marki Umage
Na zdj. kinkiet Asteria marki Umage.