Letnia aranżacja sypialni: postaw na kolor błękitny!
Jak urządzić letnią sypialnię? Zanurz się w relaksującym błękicie. To kolor niosący odprężenie i zadowolenie. Wycisza i sprawia przyjemność, więc nie wahaj się użyć go w aranżacji sypialni. Ponadto ciekawie prezentuje się także w zimowej odsłonie.
Autor: materiały prasowe Zara Home
Biel i błękit, czyli zawsze dobry duet
Spis treści
- Błękitna sypialnia z nutką Orientu
- Błękitna sypialnia w stylu klasycznym
- Elegancko i po portugalsku
- Różne odcienie niebieskiego we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Niebieskości sprawdzają się w sypialni przez cały rok – chłodzą emocje, ułatwiają zasypianie. Zaplanuj pokój tak, by miał i letnią, i zimową wersję. Zmieniając aksamity i wełny na lny i lekkie bawełny odzwierciedlisz zmianę pory roku lub nastroju. Na ściany wybierz jasne odcienie błękitów, czyste lub lekko zielonkawe – zawsze wyglądają świeżo. W sypialni nie szalej z kontrastami, lepsze jest rozwiązanie monochromatyczne, które zamieni ją w krainę łagodności. Zastosuj tkaniny o różnych fakturach lub dyskretnych deseniach w rozmaitych tonacjach tego samego koloru. Dzięki temu stworzysz wrażenie elegancji i komfortu.
Jakie powinny być meble? Zawsze sprawdzą się białe i ecru. Ciemny szlachetny brąz drewna też lubi sąsiedztwo błękitnych tonów. Jeśli wnętrze wyda ci się nieco mdłe, pomaluj coś na ciemny niebieski, np. komodę czy fotel. Zależnie od tła odpowiedni będzie błękit pruski, granat lub szafir. Wystarczy jeden taki element, by pięknie ożywić pokój. Latem sięgnij po dodatki kojarzące się z wodą, morzem, wakacjami. Ładnie będą wyglądały czerwony koralowiec (oczywiście sztuczny – chronimy rafy!), puzderka obłożone masą perłową czy kolekcja dekoracyjnego szkła.
Zobacz też: Styl marynistyczny we wnętrzach, czyli morskie inspiracje >>>
Błękitna sypialnia z nutką Orientu
Wnętrze, które wymyka się łatwej definicji. Jest zarazem nowoczesne i orientalne, chłodne i przytulne. Najbardziej niezwykła jest ściana nietypowo podzielona kolorami w poziomie. Dół biały, góra – ciemnoniebieska, a między nimi znajduje się cienka czerwona linia. Bogato rzeźbione wezgłowie koresponduje z ażurowymi lampionami i stolikiem. Podobny rysunek widzimy na pościeli. Bladoniebieskie ikatowe wzory rozlewają się na płótnie jak powierzchnia wody poruszona lekkim wiatrem. W zestawieniu z bielą wydają się drgać i migotać. Jak ostrzegawcza boja działa czerwona lampa dobrana pod kolor linii, ale równie efektowna byłaby w cytrynowej żółci.
Błękitna sypialnia w stylu klasycznym
W tradycyjnej sypialni też można sobie stworzyć letnie ochłodzenie za pomocą wodnych kolorów. Morskie odcienie niebieskości u jednych wywołują wrażenie lekkiego powiewu, u innych – miętowej świeżości. Anglicy nazywają ten kolor kacze jajo. W każdym razie kojarzy się przyjemnie. Do mebli stylizowanych, w kolorze starej kości słoniowej, zielonkawoniebieskie odcienie pasują idealnie. To zestawienie historyczne, chętnie stosowane w dawnych angielskich domach.
Nad łóżkiem wisi morski pejzaż, który także mógł być inspiracją do tej miłej dla oka aranżacji. Mamy tu ładną grę różnych odcieni i wzorów. Od bieli do głębokiego lazuru, przez kratki, paski, do kwiatowego deseniu zasłony. Najciemniejsza jest ściana, do niej nawiązuje kolorem duża poduszka z połyskliwej materii. Bielizna pościelowa w cieniowane pasy przywołuje z pamięci dawne czasy i wakacyjne spanie u cioci, gdzie królowały pierzyny w pasiastych poszwach szeleszczących od krochmalu i pachnących werbeną. Bawełniana kapa nie odbiega od obowiązującej tu kolorystyki. Ale może warto zburzyć trochę ten spokój np. żółtym bukietem z kocanek lub krwawników i podobną poduszką?
Elegancko i po portugalsku
Właścicielowi tego pokoju zamarzyły się płytki azulejo rodem z Portugalii także w sypialni. Tyle że w tym pomieszczeniu zastosował nie kafelki, lecz tapetę ozdobioną słynnym wzorem. Zrobił to nietypowo, bo pas pod sufitem, poniżej gzymsu, utworzył okazały dekor nad częścią ściany w ciemnoniebieskim kolorze. Efekt jest zachwycający, a przy okazji pomieszczenie wydaje się nieco niższe.
Zobacz też: Turkusowe ściany - porady i inspiracje >>>
Metalowe łóżko lśniące chromem wygląda fantastycznie na atramentowym tle. Srebrne lampy wtórują mu blaskiem. Nocne szafki to właściwie małe komódki, ale one nie są tu ważne, to aktorki drugiego planu. Gwiazdami sypialni są cudowne niebieskości i wzory azulejo. Przy nich nie ma już potrzeby dodawania żadnych dekoracji na ścianach, a nieskazitelna biel pościeli wydaje się jeszcze bardziej ostentacyjna. Zwróć uwagę na niewielkie ceramiczne wazoniki wnoszące do aranżacji inne odcienie niebieskiego: turkusowe i jasnokobaltowe. To zaledwie barwne punkty w obszernym pomieszczeniu, ale przy takiej dyscyplinie kolorystycznej robią swoje. Chwalebna prostota wystroju decyduje zaś o prawdziwej elegancji tego wnętrza.
Różne odcienie niebieskiego we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Błękit, turkus, a może głęboki granat bądź kobalt? Kolor niebieski w różnych wcieleniach daje ogromne możliwości aranżacyjne we wnętrzach.
Autor: Marcin Grabowiecki
Mieszkanie zostało urządzone zgodnie z gustem właścicieli, ma funkcjonalny rozkład i dużo miejsca do przechowywania.
Autor: Materiały prasowe H&M HOME
Autor: JT GRUPA
Właścicielom zależało aby mieszkanie było urządzone w nowoczesnym, skandynawskim stylu z morskim akcentem.
Autor: www.fantasticfrank.de
74-metrowe mieszkanie w Sztokholmie zostało urządzone w jasnych, naturalnych kolorach. Neutralny charakter mieszkania przełamują dodatki dekoracyjne w niebieskich barwach.