Łóżka tapicerowane. Jak wybrać dobre łóżko tapicerowane?
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Nie powinno nas dziwić, że na przestrzeni wieków zmieniały się jego forma, wymiary i zdobnictwo. Współcześnie jego dekoracja może być wykonana za pomocą różnego rodzaju materiałów, tkanin i ozdób, elementów pasmanteryjnych (na przykład taśm, frędzli), pikowania lub przeszyć. Łóżka tapicerowane sprzedawane są w „salonach snu” (oferujących materace i łóżka), a dla bardziej wymagającego klienta lub do nietypowego pomieszczenia mogą być również zamówione i wykonane na wymiar.
Autor: Decoroom
Łóżko tapicerowane w nowoczesnej sypialni
Spis treści
- Łóżko tapicerowane – dopełnienie sypialni pełnej tkanin
- Modne łóżka tapicerowane
- Łóżka tapicerowane: pianka tapicerska
- Łóżko tapicerowane – zagłówek (wezgłowie)
- Łóżko tapicerowane z materacem i pojemnikiem
Łóżko tapicerowane – dopełnienie sypialni pełnej tkanin
Sypialnia stanowi prawdziwe królestwo tkanin. W zależności od konkretnego stylu wnętrza mogą się w niej znaleźć tkaniny, z których wykonano dekorację okien (w postaci zasłon, firan, rolet, lambrekinów) oraz łóżka (pościel, narzuta, poduszki dekoracyjne). Obok funkcji dekoracyjnej tkaniny pełnią ściśle z nią powiązaną funkcję estetyczną – ocieplają wnętrze, tworzą przytulny klimat, nadają prywatny i intymny charakter sypialni. Nie zapominajmy jednak o ich praktycznym zastosowaniu, do którego należy poprawa komfortu termicznego, możliwość prania – utrzymania w czystości, tłumienie dźwięków czy wyściełanie mebli poprawiające komfort użytkowania, zabezpieczenie i ochrona przed uderzeniem – powstaniem siniaków w przypadku mebli tapicerowanych itp.
Łóżko kontynentalne – czym się wyróżnia, jakie ma zalety? >>>
Modne łóżka tapicerowane
Tkaniny mogą również wyściełać konstrukcyjne elementy łóżka – jego wezgłowie, materac, skrzynię. Tego rodzaju rozwiązanie dawniej zarezerwowane było wyłącznie dla najbardziej zamożnych grup społecznych. Obecnie łóżka tapicerowane dostępne są niemal na każdą kieszeń i stanowią bardzo szeroką ofertę w sprzedaży. Fakt ten wynika między innymi z zainteresowania eleganckimi tkaninami lub skórą, śledzenia trendów wnętrzarskich w mediach, podpatrywania nowinek z zagranicy. Jeśli metraż mieszkania lub domu na to pozwala, obserwujemy powrót do urządzania osobnego pomieszczenia sypialni – zwłaszcza głównej sypialni państwa domu, tzw. master bedroom, w którym Polacy chętnie umieszczają łóżko tapicerowane.
Łóżka tapicerowane: pianka tapicerska
Poszczególne elementy łóżka tapicerowanego wykonywane są za pomocą standardowych materiałów tapicerskich. Podstawowym elementem, który wpływa na komfort i miękkość wyściełania łóżek tapicerowanych, jest pianka poliuretanowa, czyli gąbka tapicerska. Sprzedawana jest w arkuszach (najpopularniejsza wielkość to 200 x 120 cm) o grubości od 0,5 do 12 cm oraz innego rodzaju formach, m.in. blokach, kształtkach czy klinach. Oprócz wielkości formatki pianki tapicerskie do łóżek tapicerowanych różnią się gęstością i sztywnością. Im wyższa gęstość, tym większa twardość pianki. Do wykonywania łóżek tapicerowanych najczęściej stosuje się pianki wysokiej jakości, o gęstości T35 i wyższej (do T50), które zapewniają długotrwałe użytkowanie mebla.
Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>
Łóżko tapicerowane Ariel to bestseller marki Comforteo. Delikatny i subtelny wygląd wprowadzi do wnętrza przytulny klimat. Charakterystyczne wezgłowie w kształcie przypominającym delikatny łuk nadaje całości niepowtarzalnego wyglądu. Efekt ten wzmacniają pionowe przeszycia z głębokimi wciągami. Podstawę łóżka tworzy smukłe konstrukcja – dzięki zastosowaniu węższych płóz oszczędzamy przestrzeń w sypialni. Ariel znakomicie prezentuje się w pastelowych, welurowych tkaninach. W połączeniu z odpowiednio dobranym materacem sprawi, że sypialnia będzie nie tylko pięknym, ale również komfortowym miejscem wypoczynku.
Sklep internetowy Comfort4u.eu, cena od 1376 zł
Łóżko tapicerowane – zagłówek (wezgłowie)
Charakterystycznym elementem łóżek tapicerowanych jest wezgłowie, czyli tylna ścianka (płyta) łóżka, o którą opiera się głowa lub poduszka leżącego. Termin „wezgłowie” ma wiele synonimów, wśród których do najbardziej znanych należą: szczyt, oparcie, zagłówek i zagłowie. W zależności od stylu sypialni wezgłowie w łóżku tapicerowanym może być mp. pikowane, czyli przeszyte ściegiem przez kilka warstw materiału. Pikowanie wprowadza podział na regularne pola za pomocą figur – najczęściej kwadratów, prostokątów albo karo. Oprócz przeszycia na przecięciu pól mogą pojawić się guziki tapicerskie (umieszczone płytko, aby widoczna była ich krawędź, lub głęboko – całkowicie zapadnięte w wezgłowiu). Guziki najczęściej obciągnięte są tym samym materiałem co wezgłowie, jednak spotyka się łóżka tapicerowane guzikami w innym kolorze niż tło zagłówka. W sypialniach w stylu glamour popularne są kryształowe guziki jako pikowanie wezgłowia.
Łóżko tapicerowane z materacem i pojemnikiem
W zależności od modelu łóżka tapicerowane mogą mieć wąskie lub szerokie boki (wystające poza materac), odchylone wezgłowie (lub być pozbawione zagłówka, który wykonany zostanie na ścianie), różnego rodzaju nogi. W łóżkach tapicerowanych z pojemnikiem stelaż wraz z materacem uchylamy do góry, aby w tapicerowanej skrzyni pod materacem umieścić pościel. Istnieją również modele, w których dodatkowy komplet pościeli, koc lub narzutę zmieścimy do wysuwanych szuflad.
Łóżko wodne – czy warto? Zalety, wady, użytkowanie >>>
Autor: internum.pl
Łóżko kontynentalne Ferra z obszernym pojemnikiem na pościel pozwoli utrzymać porządek w sypialni - z łatwością pomieści pościel. Skrzynia wykonana jest z płyty meblowej, pokrytej tkaniną. Można otworzyć tylko połowę łóżka, co jest bardzo wygodne.
Autor: materiał prasowy jvd.pl
Wzorzysta tapeta wydobywa pełnię uroku drewnianego zagłówka w stylu vintage.
Autor: mat. pras. Foonka
Pościel Liquid Memory wykonana z satyny bawełnianej
Autor: witek.pl
Pościel satynowa Melissa marki Estella
Autor: GettyImages
Zacznijmy jednak od kwestii, która jest bardzo ważna, a często lekceważona – jak często powinno się prać pościel? Jest to sprawa bardzo indywidualna, jednak fachowcy doradzają regularne, częste pranie pościeli – nawet co dwa tygodnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w poszewkach licznie gromadzą się roztocza, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy jednak tak częste pranie pościeli jest możliwe? Na pewno jest konieczne w przypadku alergików – to oni najbardziej ucierpią w przypadku spania w niesprzyjających warunkach. Pozostali natomiast powinni pozostawić tę kwestię własnemu komfortowi i dbać o to, żeby przynajmniej w okresie letnim, gdy wysuszenie poszewek nie sprawia większych trudności, zwiększyć częstotliwość prania pościeli.