Łóżko dla gości do małego mieszkania. Jak zorganizować nocleg?
Wizyta niezapowiedzianych gości albo odwiedziny dawno niewidzianego członka rodziny – zastanawiasz się, gdzie ich położysz spać? Przygotowaliśmy kilka rozwiązań, które pomogą Ci zorganizować nocleg dla gości, zapewniając im maksymalną wygodę i komfort snu.
Spis treści
- Jak przenocować gości? Pokój gościnny w małym mieszkaniu
- Miejsce do spania dla gości: rozkładany narożnik i kanapa z funkcją spania
- Łóżko składane, rozkładany fotel i materac do spania
- Półkotapczan i łóżko chowane w ścianie
Jak przenocować gości? Pokój gościnny w małym mieszkaniu
Oddzielny pokój dla gości jest luksusem, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Jeśli jednak udało się nam stworzyć takie miejsce mimo niewielkiego metrażu mieszkania, gratulacje! Jak urządzić pokój gościnny w małym mieszkaniu? W pokoju nie może zabraknąć wygodnego łóżka dla gości – jego wielkość powinniśmy dostosować do rozmiarów pomieszczenia.
Nie ma sensu wstawiać małżeńskiego łoża, które zajmie 80% przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie zakup pojedynczego łóżka lub rozkładanej kanapy. Oprócz mebla do spania przyda się także poręczny stolik nocny, lampka, nieprzepuszczające światła zasłony lub rolety, a także dywan pod łóżko (nie ma nic gorszego niż kontakt bosych stóp z lodowatą podłogą).
Miejsce do spania dla gości: rozkładany narożnik i kanapa z funkcją spania
Gdy nie mamy możliwości wydzielenia osobnego pokoju dla gości, pozostaje nam zorganizowanie im sypialni w salonie. Funkcję łóżka dla gości w niewielkim salonie może pełnić na przykład rozkładany narożnik lub kanapa z funkcją spania. Kupując narożnik, wybierzmy większy model, jeśli pozwala nam na to metraż salonu – wtedy siedzenie na nim będzie wygodniejsze, a po rozłożeniu nasi goście będą mogli swobodnie się na nim wyciągnąć. Dobry narożnik powinien być wyposażony w łatwy w obsłudze mechanizm i pojemny schowek na pościel. Nawet jeśli nie będziemy trzymać tam pościeli czy poduszek, w małym mieszkaniu każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota.
Innym sposobem na spanie dla gości w małym mieszkaniu jest rozkładana kanapa. Kanapa z funkcją spania jest zazwyczaj mniejszym meblem niż narożnik i rozkłada się nieco inaczej (prosto, a nie w poprzek jak narożnik). Co więcej, jej zaletą jest jednakowy komfort snu po obu stronach – w narożnikach czasami jedna strona jest twardsza, chociaż nie jest to regułą. Jeśli nie mamy dużo miejsca możemy wybrać jednoosobowy tapczan, który będzie dobrze prezentował się nie tylko w salonie, ale na przykład w gabinecie (przyda się do wypoczynku i krótkich drzemek).
Łóżko składane, rozkładany fotel i materac do spania
Jeśli podejmujemy większą ilość osób lub nie mamy kanapy z funkcją spania ani rozkładanego narożnika, możemy położyć gości na łóżkach składanych (tzw. polowych). To niewielkie, zazwyczaj jednoosobowe konstrukcje metalowe lub drewniane (kanadyjka), na które nałożone są cienkie materace. To prawda, że nie są zbyt wygodne, a stabilność ich konstrukcji pozostawia wiele do życzenia, ale nie zabierają dużo miejsca, można je schować w szafie czy na strychu i w razie potrzeby szybko rozłożyć.
W kawalerkach lub naprawdę małych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości wstawienia sofy czy narożnika, dobrze sprawdzą się rozkładane fotele. To zazwyczaj małe rozkładane tapczany w formie fotela, idealne dla jednej osoby. Rozkładane fotele są bardzo praktyczne i zazwyczaj bardzo wygodne.
Dużą popularnością cieszą się również materaca do spania dla gości. Ponieważ na rynku znajdziemy wiele różnych materacy, przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom. Pierwszy to materac dmuchany – jest praktyczny, tani, nie zajmuje dużo miejsca, nadmuchanie go zajmuje jedynie kilka minut, jest dość wygodny. Innym ciekawym modelem jest składany materac do spania, który wygląda jak 3-4 połączone ze sobą kwadratowe pufy. Po rozłożeniu otrzymujemy wygodne miejsce do spania dla jednej osoby. Ze względu na niewielkie rozmiary nie będziemy mieć problemu z przechowywaniem. Gości możemy położyć także na pełnowymiarowym materacu piankowym lub sprężynowym, ale ta opcja może okazać się niepraktyczna, jeśli nie mamy miejsca na przechowywanie takiego materaca.
Półkotapczan i łóżko chowane w ścianie
Łóżko dla gości wcale nie musi być widoczne! Możemy dyskretnie je ukryć w meblowej zabudowie i wykorzystać, jeśli zajdzie taka konieczność. Mowa oczywiście o nowoczesnych półkotapczanach i łóżkach chowanych w szafie, komodzie czy ścianie. Produkowane dzisiaj półkotapczany nie mają nic wspólnego z niewygodnymi, uciążliwymi w obsłudze półkotapczanami z PRL. Współczesne meble są dyskretne, wygodne i bezpieczne. Podobnie jak łóżka chowane w szafie, pozwalają zaoszczędzić miejsce w niewielkim mieszkaniu i doskonale komponują się zresztą zabudowy.
Zobacz aranżacje prawdziwych polskich mieszkań:
Autor: Anna Mikońska
Strefa dzienna ma powierzchnię 25 m2. Elementami wspólnymi każdego z pomieszczeń są sztukaterie ścienne i listwy przysufitowe, jasno-szara kolorystyka oraz zabudowy i meble wykonane ręcznie w niewielkiej pracowni stolarskiej.
Autor: Zdjęcia: Michał Mutor, stylizacja: Basia Dereń-Marzec
W salonie wzrok przykuwają sofa oraz pufy w kolorze oberżyny. Dopełnieniem kompozycji są detale w kolorze złota. Do klasyki nawiązuje wykonana z naturalnego gipsu sztukateria.
Autor: Projekt: Katarzyna Szostakowska/Kate&Co, zdjecie: Marta Behling/Pion Poziom
Niewielki salon połączony jest z aneksem kuchennym. Główną rolę w pomieszczeniu gra musztardowa sofa.