Łóżko kontynentalne: czym się wyróżnia? Jak wybierać łóżka kontynentalne?
W łóżku spędzamy około jednej trzeciej życia. Warto zatem zadbać o to, by umożliwiało nam (a zwłaszcza obciążonemu kręgosłupowi) odpoczynek po całym dniu. Za jedno z najlepszych rozwiązań do sypialni uznawane jest łóżko kontynentalne. Jego sekret tkwi w odpowiednio przygotowanej konstrukcji. Łóżka kontynentalne składają się z trzech zasadniczych warstw, a ich tradycyjny układ zapewnia wysoki komfort snu. Prawidłowe grubości i technologia wykonania warstw odróżniają oryginalne łóżka kontynentalne od pseudokontynentalnych, których nie brakuje na rynku. Poznajmy zatem oryginał!
Spis treści
- Co to jest łóżko kontynentalne?
- Łóżko kontynentalne: boxspring to podstawa
- Łóżko kontynentalne – materac ma znaczenie
- Łóżko kontynentalne z pojemnikiem i szufladami
Co to jest łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne stało się synonimem wygody, komfortu, luksusowego, dobrego snu. Jego historia nie jest jednak zaskakująco długa i wiąże się z przemysłową produkcją sprężyn. Choć sprężyny miały swoje zastosowanie od wieków, sprężyna tapicerska została wynaleziona dopiero w 1826 roku w Anglii. W 1871 roku sprężyny zastosowano do stworzenia pierwszego materaca sprężynowego. Pod koniec XIX wieku zostały zamknięte w drewnianej ramie – skrzyni, która stała się pierwszą podstawą (boxspring) łóżka kontynentalnego; w latach 90. skrzynie z formatkami sprężynowymi weszły do masowej produkcji.
Łóżko kontynentalne: boxspring to podstawa
Łóżko kontynentalne składa się z trzech warstw. Najniżej położoną (znajdującą się na podłodze – bezpośrednio lub na nogach) jest podstawa, czyli boxspring.
Boxspring to skrzynia ze sprężynami bonellowymi. Sprężyny bonell (formatka sprężynowa bonell) różnią się od sprężyn kieszeniowych (pracujących indywidualnie) pod względem układu i połączenia sprężyn. Łączone szeregowo sprężyny bonell działają i współpracują powierzchniowo. Oznacza to, że pod wpływem siły nacisku wywieranej przez ciało ugina się ich większa powierzchnia. Konstrukcja skrzyni boxspring ze sprężynami bonell może być drewniana lub wykonana z płyty. Bardzo często jest ona obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana. Jej standardowa wysokość to 30-35 cm, choć zdarzają się również niższe skrzynie – wysokości na przykład 25 cm. Obok podstawowej funkcji skrzyni – przenoszenia obciążeń – boxspring ma za zadanie podwyższyć łóżko, co jest szczególnie istotne dla osób starszych (im wyższe łóżko, tym łatwiej z niego wstać). Dodatkowo obecność nóg meblowych zapewnia dystans pomiędzy skrzynią a podłogą, który gwarantuje wentylację łóżka także od spodu.
.. Łóżko wodne – czy warto kupić? Zalety, wady, użytkowanie >>>
Łóżko kontynentalne – materac ma znaczenie
Kolejną (środkową) warstwą łóżka kontynentalnego jest materac. Jego wypełnienie stanowią – w przeciwieństwie do dolnej skrzyni – sprężyny kieszeniowe (nazywane również formatkami kieszonkowymi). Posiadają mniejsze sprężyny niż bonell, dodatkowo każda ze sprężyn ma oddzielną torebkę (kieszonkę) uszytą z tkaniny – włókniny. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała; dodatkowo różne rodzaje sprężyn podpierają inne strefy ciała użytkownika.
Wierzchnią warstwą łóżka kontynentalnego jest cienki materac nawierzchniowy (zazwyczaj grubości 5 do 10 cm) o nazwie „toper” lub „top materac”. Stanowi on ochronę materaca środkowego przed kurzem i roztoczami. Dwuosobowe łóżko kontynentalne w rzeczywistości tworzą dwie osobne skrzynie boxspring oraz dwa osobne materace środkowe. Takie rozwiązanie umożliwia rozsunięcie łóżek na boki, sprzątnięcie i zestawienie, mniejsze gabaryty są również łatwiejsze w transporcie. Dopiero wierzchni materac – toper – scala elementy w jedno łóżko i niweluje szczelinę między dwoma materacami.
.. Czyszczenie materaca. Jak wyczyścić materac? >>>
Łóżko kontynentalne z pojemnikiem i szufladami
Łóżka kontynentalne mają przeważnie tapicerowaną jednakową tkaniną: skrzynię i boki środkowego materaca; natomiast wierzchni toper jest ścielony osobnym prześcieradłem z gumką. Na rynku dostępne są również łóżka kontynentalne z pojemnikiem lub szufladami, które umożliwiają chowane pościeli, koców, poduszek czy narzut. W tym przypadku odbywa się to jednak kosztem skrzyni stanowiącej podstawę wypełnioną sprężynami bonellowymi. W wielu modelach zostaje ona całkowicie wyeliminowana; nie mamy zatem do czynienia z oryginalnym łóżkiem kontynentalnym, którego wszystkie warstwy przekrojowe stanowią bazę do komfortowego snu.
.. Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>
Autor: agencjafree/living4media
Hotelowa elegancja w wersji retro. Zagłówek nawiązuje do formy fotela uszaka. Warto zwrócić uwagę na modne połączenie koloru granatowego (wpadającego w morski) z musztardowym oraz prosty, ale efektowny geometryczny dekor na tapecie
Autor: internum.pl
Łóżko kontynentalne Ferra z obszernym pojemnikiem na pościel pozwoli utrzymać porządek w sypialni - z łatwością pomieści pościel. Skrzynia wykonana jest z płyty meblowej, pokrytej tkaniną. Można otworzyć tylko połowę łóżka, co jest bardzo wygodne.
Autor: materiał prasowy jvd.pl
Wzorzysta tapeta wydobywa pełnię uroku drewnianego zagłówka w stylu vintage.
Autor: materiały prasowe Magnat
Jeśli zdecydujemy się na narzutę, kilka koców i dużo poduszek, zadbajmy o to, żeby były idealnie zgrane, tak jak te w odcieniach beżów, szarości i brązów.
Autor: Comforteo
Charakterystyczna dla łóżek kontynentalnych budowa sprawia, że w rzeczywistości zajmują one mniej miejsca w sypialni niż te tradycyjne. Podstawa łóżka licuje się z zagłówkiem, dzięki czemu takie rozwiązanie sprawdzi się również w niewielkich bądź nieustawnych wnętrzach.