Łóżko na antresoli – co wybrać, by cieszyć się wygodą i funkcjonalnością?
Pojęcie „łóżko na antresoli” ma podwójne znaczenie. Pierwszym z nich jest łóżko dla dzieci przypominające łóżko piętrowe, lecz pozbawione dolnego poziomu do spania i zastąpione na przykład biurkiem. Drugie to łóżko dla dorosłych umiejscowione na specjalnie zbudowanej antresoli – podeście w górnej części pomieszczenia. Obydwa rozwiązania ciekawie aranżują przestrzeń, wykorzystują ją w niebanalny sposób, pozwalają postrzegać pomieszczenie z góry i z dystansu.
Spis treści
- Kto śpi na górze, czyli łóżka na antresoli dla dzieci
- Łóżka na antresoli młodzieżowe
- Łóżko na antresoli dla dorosłego
- Łóżka na antresoli na wymiar
Kto śpi na górze, czyli łóżka na antresoli dla dzieci
Łóżko na antresoli to marzenie niemal każdego dziecka. Takie rozwiązanie jest dobrym zagospodarowaniem przestrzeni zwłaszcza w mniejszych pokojach dziecięcych, w których każdy centymetr kwadratowy (także ten pod łóżkiem) może zostać wykorzystany do zabawy i nauki. W pokojach współdzielonych przez dwójkę rodzeństwa doskonałym pomysłem jest łóżko piętrowe. Górne łóżko jest wyposażone w barierkę uniemożliwiającą upadek. Takie łóżko samo w sobie stanowi miejsce zabaw. Obecność drewnianej drabinki pozwalającej wchodzić na górny poziom oraz zadaszenie dolnego łóżka mogą być kreatywnie wykorzystane przez najmłodszych mieszkańców domu, dla których jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wybrani producenci oferują zamiast drabinki schody, zjeżdżalnię, daszek wykonany z listew.
.. Łóżko domek – w sam raz do pokoju dziecka >>>
Łóżka na antresoli młodzieżowe
W późniejszym okresie dzieci nie zawsze chcą współdzielić piętrowy mebel do spania. W pokoju chłopców – miłośników militarnych klimatów, łóżko na antresoli może przypominać piętrowe łóżko wojskowe. W niewielkim pokoju nastolatka łóżko na antresoli jest wyniesieniem materaca na wysokość, która umożliwia wstawienie pod spód: sofy, biurka albo pufów do siedzenia. Prawidłowe usytuowanie mebla powinno zapewnić oświetlenie naturalnym światłem biurka znajdującego się pod łóżkiem. W przypadku niedostatecznego nasłonecznienia powinniśmy zastosować dodatkowe oświetlenie sztuczne. Dziecku śpiącemu na łóżku na antresoli możemy udekorować przestrzeń w pobliżu sufitu oświetleniem LED, ozdobami albo półkami, które zastąpią stolik nocny.
Autor: Getty Images/in4mal
Sypialnia na antresoli to prawdziwy hit! Pasuje nie tylko do loftów
Łóżko na antresoli dla dorosłego
Antresola w aranżacji wnętrza to zawieszony podest – na przykład drewniany – który nie stanowi kondygnacji. Jest on w pewien sposób półpiętrem, niekiedy otwartym pomieszczeniem wydzielonym między kondygnacjami. Na antresolę można wejść schodami (najczęściej jeden bieg, niekiedy schodami dywanowymi albo z wysuwanymi szufladami lub półkami na książki) bądź za pomocą drabiny. Takie rozwiązanie pasuje do wnętrz industrialnych, loftowych (zwłaszcza metalowa antresola), ale również rustykalnych. Antresola zabezpieczona jest barierką (drewnianą, metalową) ale może być to również tafla szkła bezpiecznego, hartowanego, klejonego. Na antresoli umieszczamy bardzo często łóżko – w rozwiązaniu minimalistycznym jest to wyłącznie materac, a najczęściej standardowe łóżko tapicerowane.
.. Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>
Łóżka na antresoli na wymiar
Oprócz rozwiązań modułowych, standardowych, oferowanych przez sklepy meblowe możemy zamówić łóżko na antresoli wykonane na wymiar. Planując rozmieszczenie elementów tego mebla, należy pamiętać o zasadach ergonomii. Przestrzeń nad łóżkiem musi umożliwiać wstanie do pozycji siedzącej bez konieczności schylania głowy. W łóżkach piętrowych odległość między spodem górnego a górą dolnego materaca wynosi minimum 75 cm. Spotykane są modele, w których wartość ta wynosi 130 cm. Niektóre łóżka mają dodatkową skrzynię-szufladę, która po wysunięciu tworzy dodatkowe miejsce do spania, może posłużyć również jako pojemnik do chowania pościeli. Łóżko na antresoli na wymiar umożliwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni małego pomieszczenia. Może stać ono w szczycie pokoju, zajmując całą szerokość sypialni.
Autor: Shoko design
Wybierając kolory ścian we wnętrzu projektanci postawili na dwie kontrastujące ze sobą barwy. Ciemny kolor pojawił się na ścianie, na której stanęło łóżko.
Autor: archiwum
Otwarta strefa dzienna składa się z części wypoczynkowej, jadalni i kuchni. To miejsce relaksu i rodzinnych spotkań. Projekt wnętrz i stylizacja: Katarzyna Kesling/ Purple PracowniaZdjęcia: Rita
Autor: archiwum
Obita ciemnozielonym aksamitem, elegancka sofa kontrastuje z przemysłowym klimatem reszty pomieszczenia. Po wielu miesiącach bezskutecznych poszukiwań odpowiedniego mebla, została ona w końcu wykonana na zamówienie. Sofie towarzyszy lekki stolik z miedzi. Na betonowej posadzce położono rudy dywan z krowiej skóry.Projekt wnętrz: Monika Pniewska Zdjecia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Meluzyna Studio
Uzupełnieniem sofy w salonie stała się biała, ażurowa huśtawka.
Autor: Shoko design