Lampa solna: co daje, czy jest zdrowa? Lampy solne w wystroju wnętrz

2024-07-23 15:46

Lampa solna powraca w wystroju wnętrz na fali naturalnych trendów w aranżacji. Czy lampa solna faktycznie jest zdrowa? Co daje poza funkcją estetyczną? Przyglądamy się temu ciekawemu oświetleniu.

Lampa solna
Autor: GettyImages Lampa solna w nastrojowej kompozycji dekoracyjnej

Spis treści

  1. Lampa solna w aranżacji wnętrz
  2. Czym właściwie jest lampa solna?
  3. Działanie lampy solnej
  4. Wybieramy lampę solną

Lampa solna w aranżacji wnętrz

Lampa solna to przeważnie polski produkt (zależnie od pochodzenia soli), który obecnie wraca do łask ze względu na dużą popularność naturalnych akcentów w aranżacji wnętrz. Lampa solna doskonale odnajdzie się w stylu skandynawskim, oryginalnej pracowni urządzonej w stylu boho, ale także w bardziej klasycznych wnętrzach. Lampę solną docenią fani naturalnych materiałów we wnętrzach, a także wszyscy, którym nie jest obojętny układ mieszkania (lampy solne od zawsze stanowiły jedną z ulubionych dekoracji ekspertów od feng shui), a także jakość powietrza w mieszkaniu. Okazuje się bowiem, że lampa solna oprócz dekoracyjnego charakteru jest również dobra dla zdrowia – jonizuje powietrze i pomaga ograniczyć obecność chorobotwórczych drobnoustrojów w mieszkaniu.

..  Świece zapachowe – które są najzdrowsze? >>>

Czym właściwie jest lampa solna?

Lampa solna to kawałek naturalnej bryły soli, która jest w stu procentach naturalnym produktem o unikatowym kształcie i teksturze. Dekoracyjne i lecznicze bryły wydobywa się w kopalniach soli kamiennej, np. w Wieliczce. Lampy wykonywane są z kryształu soli wydobywanego z głębokości około 600 metrów, powstałego w wyniku procesów geologicznych zachodzących wiele milionów lat temu. W wydrążonej bryłce soli umieszcza się element elektryczny składający się z żarówki i oprawki zamontowanej na metalowej sprężynie. Taka lampa prezentuje się bardzo oryginalnie i pięknie rozświetla wnętrze przytulnym, pomarańczoworóżowym światłem.

Działanie lampy solnej

Lampa solna jest naturalnym jonizatorem powietrza, który podnosi poziom jonów ujemnych. Efekt jonizacji potęguje nagrzanie bryłki soli przez znajdującą się w jej wnętrzu żarówkę. Jeśli więc zwracamy uwagę na gatunki roślin kupowanych do mieszkania pod kątem ich jonizujących właściwości, lampa solna będzie stanowiła idealne uzupełnienie takiej stylizacji poprawiającej samopoczucie.

Jony ujemne emitowane za sprawą lampy solnej pomagają w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniu, pozytywnie wpływają na układ krążenia oraz oddechowy (naturalnie oczyszczają górne drogi oddechowe) oraz wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Zawarte w soli minerały dodatkowo korzystnie wpływają na zdrowie górnych dróg oddechowych. Zwolennicy lamp solnych twierdzą, że lampa umieszczona w sypialni pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia alergii oraz minimalizuje jej objawy. Lampa solna w sypialni sprzyja dodatkowo poprawie jakości snu – jony ujemne sprawiają bowiem, że do mózgu dociera wystarczająca ilość tlenu, dzięki czemu nocny wypoczynek jest bardziej efektywny.

..  Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza? >>>

Wybieramy lampę solną

Jaką lampę solną wybrać? Oczywiście taką, która najbardziej urzecze nas swoim niepowtarzalnym kształtem. Warto jednak pamiętać, że specjaliści często wiążą jej wielkość z działaniem, dlatego opracowano odpowiednie proporcje, które pozwolą nam w pełni korzystać z prozdrowotnych właściwości dekoracyjnej lampy solnej. Przykładowo lampa o wadze 5-7 kg wskazana jest do pomieszczeń do 15 m2, natomiast bryłka ważąca około 3 kg nadaje się do pokojów, których powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Stylowa lampa z kryształkami - zrób ją sam
Nasi Partnerzy polecają