Pościel z mikrofibry: zalety, wady, właściwości. Co jest lepsze bawełna czy mikrofibra?
Do tej pory wiele z nas kupowało pościele bawełniane albo bambusowe. Na rynku pojawił się jednak jeszcze jeden materiał o bardzo ciekawych właściwościach: mikrofibra, zwana też mikrowłóknem lub mikrofazą. Czy warto kupić pościel z mikrofibry. Poznaj jej zalety i dowiedz się, co jest lepsze bawełna czy mikrofibra?
Spis treści
- Co to jest mikrofibra?
- Pościel z mikrowłókna: właściwości
- Pościel z mikrofibry: zalety
- Pościel z mikrowłókna satynowego: charakterystyka
- Pościel z mikrofibry: wady?
- Mikrofibra: jak ją pielęgnować?
- Pościel z mikrofibry: ile kosztuje?
- Jaką pościel wybrać? Zobacz nasze inspiracje:
Co to jest mikrofibra?
Mikrofaza to typ mikrowłókna składający się z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych, które – uwaga! – są aż dziesięć razy cieńsze od jedwabiu, trzydzieści razy cieńsze od bawełny i czterdzieści razy cieńsze niż wełna. Równocześnie mikrofibra pozostaje bardzo wytrzymałym materiałem. Gęstość włókna to mniej niż jeden denier (jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych).
Pościel z mikrowłókna: właściwości
Jak wspominaliśmy wcześniej, mikrofibra to materiał bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pościel z mikrofazy posłuży nam długo, nie będzie się mechacić i przedzierać. Poza tym mikrofibra nadaje się dla alergików, a ponieważ jest delikatna i miła w dotyku, nie będzie podrażniać nawet bardzo wrażliwej skóry. To doskonały wybór do łóżeczka dziecięcego lub wózka – bo pościel z mikrowłókna nie sprzyja namnażaniu się roztoczy i bakterii.
Pościel bawełniana: właściwości, zalety, wady >>>
Pościel z mikrofibry: zalety
Już była mowa o wytrzymałości mikrofibry i miękkości. To jednak niejedyne zalety tego materiału.
- Mikrofazę można farbować, dlatego w sklepach znajdziemy naprawdę szeroką gamę kolorów i unikalnych wzorów (w tym grafik 3D).
- Kolory pozostają żywe nawet przez kilka lat i zachowują swój piękny wygląd.
- Pościel z mikrofibry świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, więc będzie przyjemnie otulać sylwetkę, co sprawdzi się zwłaszcza zimą.
- Mikrofibra jest odporna na odkształcenia i rozciąganie.
- Dobrze przepuszcza powietrze.
- Absorbuje wodę i szybko ją odparowuje.
- Materiał nie zaciąga się ani nie mechaci.
Pościel z mikrowłókna satynowego: charakterystyka
Powszechnie wiadomo, że bawełna satynowa to ekskluzywny materiał na pościel. A co powiecie na mikrowłókno satynowe? Przepuszcza powietrze, jest miękkie w dotyku, błyskawicznie schnie, można je suszyć w suszarkach bębnowych. Dzięki specjalnemu splotowi delikatnie połyskuje, dlatego taka pościel stanowi doskonały wybór do eleganckich sypialni w stylu glamour.
Cieszy także fakt, że pościel z mikrowłókna satynowego nie gniecie się ani nie wymaga prasowania.
Popularna pościel z kory – czym się wyróżnia >>>
Pościel z mikrofibry: wady?
Ważne jest, aby właściwie pielęgnować mikrofibrę (o czym poniżej), w przeciwnym razie straci ona swoje właściwości do absorpcji wody. Warto wiedzieć, że im grubsza mikrofibra, tym lepiej pochłania wodę.
Dla niektórych minusem może być fakt, że pościel z mikrofazy to syntetyk. Nie musimy się jednak obawiać o to, czy pościel z mikrofibry „oddycha” – to naprawdę przewiewny materiał, w którym nie będziemy się pocić. Oczywiście pod warunkiem, że kupimy ją od sprawdzonego producenta, który dba o jakość swoich produktów.
Pościel z mikrofibry z niepewnego źródła (na przykład z chińskich serwisów aukcyjnych) oznacza niekiedy niemiłe niespodzianki: materiał może brzydko pachnieć, nadruki mogą zostać wykonane niechlujnie, a sama pościel będzie źle znosiła pranie. Lepiej zapłacić kilka złotych więcej i cieszyć się najlepszą jakością.
Mikrofibra: jak ją pielęgnować?
Pierwszą zasadą jest unikanie środków zmiękczających. To właśnie one powodują, że mikrofibra straci swoje właściwości – nie będzie wchłaniać wody i stanie się bardziej podatna na blaknięcie kolorów.
Pościel z mikrofazy pierzemy w temperaturze od 30 do 50 stopni. Nie należy mieszać jej z innymi materiałami. Przed włożeniem pościeli do pralki trzeba też koniecznie zapoznać się z zaleceniami producenta, jeśli chodzi o pranie i pielęgnację.
Elegancka pościel satynowa – właściwości, zalety, wady >>>
Pościel z mikrofibry: ile kosztuje?
Niedużo! Za komplet pościeli zapłacimy ok. 40-70 zł, a w tej cenie dostaniemy często wersję dwustronną. Pościel z mikrofibry może służyć całej rodzinie, zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, a jej jakość jest naprawdę wysoka, zważywszy na niską cenę. Pościel z mikrowłókna satynowego będzie odrobinę droższa – ok. 50 zł za komplet.
Pościel z mikrowłókna ma wiele zalet i cieszy się coraz większą popularnością. Warto dać jej szansę, zwłaszcza ze względu na ogromny wybór ciekawych, nieszablonowych wzorów i kolorów.
Autor: mat. prasowe laredoute.pl
Od czasu do czasu kropki wracają jako wszechobecny wzór - także na pościele. Bardzo dobrym pomysłem na zestaw są poszewki z wzorem tej samej wielkości w nieco innych kolorach.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Bawełna egipska: co to jest i czym się różni od zwykłej bawełny?
- Poduszka z pierza – wady i zalety. Kto nie powinien na niej spać? Jak czyścić poduszkę z pierza?
- 5 szybkich sposobów na metamorfozę sypialni
- Łóżko wodne: czy warto kupić? Zalety, wady, użytkowanie
Jaką pościel wybrać? Zobacz nasze inspiracje:
Autor: mat. prasowe laredoute.pl
Pościel w stylu vintage, z nadrukiem kolorowych ptaków rozpościerających skrzydła.
Autor: witek.pl
Pościel satynowa Melissa marki Estella
Autor: mat. pras. Foonka
Pościel Liquid Memory wykonana z satyny bawełnianej