Wybieramy komody do sypialni. Na co zwrócić uwagę?
Gdy planujemy urządzenie sypialni, w pierwszej kolejności przychodzą na myśl łóżko i szafki nocne. Jednak to komody do sypialni mogą być meblami, dzięki którym pomieszczenie stanie się ładne oraz funkcjonalne. Radzimy, jak wybrać dobrą komodę.
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
Komoda SEVILLE, cena: 3449 zł, westwing.pl
Spis treści
- Jak duże powinny być komody do sypialni?
- Praktyczne komody – przegląd materiałów
- Komoda do sypialni a styl wnętrza – porady aranżacyjne
- Jak zadbać o porządek w komodzie?
- Pomysły na wystrój sypialni – GALERIE ZDJĘĆ
Te niewielkie meble z kilkoma szufladami pomieszczą ubrania, dodatki, zapasową pościel czy koce. Właśnie dlatego komody są niezbędne w sypialni. Muszą być wygodne i praktyczne – taką naturę komoda ma ukrytą w nazwie, bo właśnie te dwa przymiotniki określane są po francusku słowem „commode”.
Jak duże powinny być komody do sypialni?
W sklepach znajdziemy komody do sypialni w rozmaitej wielkości – od niewielkich z dwiema szufladami, po pokaźne modele z sześcioma i więcej szufladami. Jednak szukając odpowiedniej komody do własnej sypialni, weźmy pod uwagę wymiary pokoju, a przede wszystkim wielkość przestrzeni, w której komoda ma stanąć. Pamiętajmy o tym, że szuflady będą się wysuwać prawie na taką odległość, jaka jest głębokość mebla. Musimy więc przed nim mieć wystarczającą ilość wolnego miejsca, by za otwartymi szufladami swobodnie stanąć mógł człowiek.
Drugim istotnym kryterium przy wyborze wielkości komody do sypialni jest jej przyszła zawartość. Od rodzaju przechowywanych rzeczy zależy nie tylko wielkość mebla, lecz również liczba i rozmiar szuflad. Pamiętajmy, że duże szuflady to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Gdy są bardzo pojemne, łatwiej zrobić w nich bałagan, zwłaszcza gdy znajdują się tam niewielkie ubrania, na przykład bielizna czy koszulki. Najwygodniejsza jest szuflada o wysokości około 20 cm. Natomiast szerokość warto dostosować do ubrań, które chcemy przechowywać. I tak złożona koszulka ma szerokość około 25-30 cm, natomiast sweter i spodnie około 30-45 cm. Tak więc szuflada na ubrania powinna mieć od 30 do 60 cm, szersze przydadzą się do przechowywania bielizny pościelowej i koców.
Praktyczne komody – przegląd materiałów
Najpopularniejsze są komody z płyty meblowej i z drewna, ale w sklepach znajdziemy też meble z tworzywa sztucznego, a nawet metalu.
Drewno – to szlachetny materiał, który pasuje do wnętrz wykończonych w różnych stylach. Meble wykonane z niego są solidne i trwałe. Nawet gdy się zniszczą, łatwo je odnowić. A gdy znudzi się nam ich wygląd, można je przemalować. Niestety komody drewniane są zazwyczaj drogie.
Płyta meblowa – są to płyty wiórowe, MDF lub HDF, pokryte laminatem, lakierem lub fornirem. To trwały materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Niestety kiedy się zniszczy, trudno go odrestaurować. Komody do sypialni z płyt są zazwyczaj tańsze, więc sprawdzą się wtedy, gdy lubimy często zmieniać wystrój.
Tworzywo sztuczne – nowoczesne tworzywa są solidne, trwałe i ładnie wyglądają. Robi się z nich designerskie meble, które ożywią monotonne wnętrze.
Metal – wykonuje się z niego często meble w stylu industrialnym. Nie jest tak praktyczny jak wyżej opisane materiały, ale bardzo ładnie wygląda. Metalowe komody są też trwałe, ale zazwyczaj ciężkie.
.. Zrób to sam: jak odnowić komodę? INSTRUKTAŻ >>>
Komoda do sypialni a styl wnętrza – porady aranżacyjne
Już pierwsze komody oprócz funkcji praktycznej pełniły też dekoracyjną – zdobiły dwory władców i arystokracji. Miały fronty szuflad bogato zdobione i stały na drewnianych rzeźbionych nogach. Warto więc tę tradycję podtrzymać i wybrać mebel, który będzie dekoracją sypialni. Aby aranżacja była spójna, wybierzmy komodę do sypialni w tym samym stylu co reszta mebli. Mogą pochodzić z jednego kompletu – wówczas stworzą harmonijną scenerię dla dodatków. Jeśli chcemy, żeby komoda w sypialni grała pierwsze skrzypce, niech odróżnia się od reszty wyposażenia – stylem (wpisze się wówczas w modny eklektyzm), kolorem (w tym roku królują mocne, ciemne barwy) lub wiekiem (łączenie starego z nowym to trend, który nigdy nie przemija).
.. Jak urządzić małą sypialnię w bloku? >>>
Jak zadbać o porządek w komodzie?
Szuflady to wygodne miejsce do przechowywania. A niektórzy twierdzą, że nawet wygodniejsze od półek w szafie. Gdy przestrzegamy kilku zasad – wkładamy zawsze poskładane rzeczy, tworzymy „kupki” tych samych ubrań (kładziemy koszulki na koszulki, spodnie na spodnie itp.), wyciągając rzeczy ze spodu szuflady, staramy się, by leżące na nich pozostawić złożone – to łatwo utrzymamy porządek w komodzie. Jednak zdarza się, że w jednej z szuflad trzymamy bieliznę i skarpetki, które ze sobą się mieszają, lub szukając w pośpiechu ulubionej bluzki, rozrzucamy pozostałe ubrania. W takich przypadkach warto szuflady wyposażyć w przegrody, które pomogą posegregować rzeczy i nie pozwolą im się przemieszczać po wnętrzu szuflady. Takie organizery dostaniemy w różnych rozmiarach, więc łatwo znajdziemy odpowiednie do komody.
Pomysły na wystrój sypialni – GALERIE ZDJĘĆ
Autor: mat. pras. SomProduct
Monochromatyczna sypialnia w stylu skandynawskim. Zdecydowana redukcja palety kolorystycznej ułatwia wyciszenie się przed snem i gwarantuje spokojne poranki. W aranżacji łóżko Sally, 1362 zł, z oferty marki SomProduct.
Autor: materiał prasowy ilfilotto.com
Lampka Magnetico przyczepi się do każdej metalowej powierzchni.
Autor: Maria Miklaszewska
Biała sypialnia na poddaszu - warto zauważyć, jak świetnie biel komponuje się z ciepłym kolorem drewna
Autor: serwis prasowy House Doctor
Odcienie bordo i marsali plus szmaragdowa zieleń