NOWE MIESZKANIE. Klasyczna elegancja – sypialnia w wersji pierwszej
Eleganckie sztukaterie, dyskretne przebłyski złota, wspaniały żyrandol pod sufitem. A przy tym proste nowoczesne formy wyposażenia, modny wzór tapety na ścianie za tapicerowanym łóżkiem oraz lustra dające iluzję dodatkowej przestrzeni. Oto wnętrze, które tchnie kojącą harmonią.
Jak urządzić sypialnię? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju sypialni w przykładowym mieszkaniu z warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto pierwszy z nich, zatytułowany „Klasyczna elegancja”.
We wnętrzu pojawia się wiodący kolor aranżacji mieszkania – zieleń, tu jednak w delikatnym odcieniu miętowym. Widzimy ją na frontach dużej szafy, w elementach pościeli, a także w zjawiskowej tapecie z motywem dżungli Olea marki Casamance (Top Kolor). Ta uspokajająca barwa tworzy przestrzeń do relaksu. Szarawą zieleń uzupełniają ciepłe beże, szarości, biele, a także odrobina czerni. – Wystrój pomieszczenia zyskuje na spójności, gdy barwy z dominującego elementu, w tym przypadku wspaniałej tapety, powracają w innych składnikach aranżacji – podpowiada Ada Skwira.
Dekoracyjny panel tworzy znakomite tło dla wygodnego łóżka z tapicerowanym zagłówkiem Next (Senpo). Podobnie jak w pozostałych wariantach aranżacji sypialni, projektantki zaproponowały umieszczenie tu modelu o szerokości 160 cm. – To minimalna szerokość, jaka zapewni oczekiwany komfort dwóm osobom – zaznacza architektka. Wyściełany zagłówek nie tylko gwarantuje przyjemny sen, lecz także zapewnia doskonałe warunki do wieczornej lektury oraz niedzielnego śniadania w łóżku.
Aby czasu relaksu nie zaburzały żadne silne bodźce, ściana naprzeciwko łóżka otrzymała elegancją, ale powściągliwą oprawę. Tworzą ją klasyczne płyciny skomponowane z listew sztukateryjnych Orac Decor (Top Kolor). Całość została pomalowana na delikatny beż.
Rozścielony na drewnianej posadzce dywan Seti (Natuzzi) sprawia, że rano przyjemnie jest stawać na podłodze bosą stopą. Jak każda tkanina, także ten nowoczesny kobierzec wprowadza do aranżacji przytulność, miękkość, wizualne odczucie ciepła.
Projektantki zadbały również o to, aby w sypialni można było różnorodnie kształtować sceny oświetleniowe – w zależności od zmiennych potrzeb i nastrojów. W roli lampek nocnych występują dwa proste zwisy A-tube marki Lodes (KOMA Oświetlenie), których minimalistyczną formę przełamuje szykowne złote wykończenie. Pod sufitem z kolei zawisł designerski żyrandol Space (IWC Home). Nawet, gdy nie świeci, zdobi wnętrze jak biżuteria.
Światło zarówno sztuczne, jak i naturalne – wpadające przez okno – tworzy zmienne refleksy w dwóch lustrach, które znalazły się na ścianie po bokach łóżka. Wąskie tafle na całą wysokość pomieszczenia rozświetlają wnętrze oraz kreują wrażenie większej przestrzeni. A dodatkowo umożliwiają dopasowanie stroju.
U stóp luster stanęły designerskie stoliki Expose (BoConcept). Pozwalają odstawić filiżankę z napojem czy odłożyć książkę, a samą swą rzeźbiarską formą uatrakcyjniają aranżację. Współtworzą efekt wizualny, który zachwyca już od progu.
W oknach sypialni prócz zasłon zawisły firanki. Do niedawna wielu osobom kojarzyły się „babcinie”, jednak dziś na nowo odkrywamy możliwości, jakie dają. Gdy zasłony gwarantują zaciemnienie, a więc tworzą sprzyjające warunki do snu, firanki łagodzą i zmiękczają światło słoneczne wpadające do pomieszczenia za dnia. Mają też tę cenną właściwość, że gdy nie pali się wewnątrz światło, chronią prywatność domowników, ale nie odbierają im widoku na otoczenie. Są też doskonałym sposobem, by odwrócić uwagę od nieatrakcyjnego okna o nieładnych lub zniszczonych ramach albo niemodnych podziałach.
Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.