NOWE MIESZKANIE. Lekkość eklektyzmu – sypialnia w wersji trzeciej
Bogate sztukaterie, efektowna paleta kolorów, a także meble, lampy, dodatki i tkaniny nawiązujące do luksusu wysokiej próby. W tej sypialni na co dzień można poczuć relaksującą atmosferę najlepszego hotelu.
Jak urządzić sypialnię? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju sypialni w przykładowym mieszkaniu z warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto trzeci z nich, zatytułowany „Lekkość eklektyzmu”.
Niewielkie wnętrze otrzymało bardzo zdobną szatę, a jednocześnie – za sprawą bardzo przemyślanego dobru elementów wyposażenia i wystroju – mimo niedużej kubatury pozostało przestronne. Jego efektowna kolorystyka z dużymi płaszczyznami błękitu oraz mocnymi akcentami koloru terakoty powtarza barwy, jakie znajdziemy w pozostałych częściach mieszkania.
Najważniejszym tu meblem jest oczywiście komfortowe łóżko Soft (Nap) z miękkim zagłówkiem o otulającej formie, pokrytym aksamitem w odcieniu ceglastej czerwieni, która ogniście rozbłyska na tle chłodnej ściany. Z zagłówkiem stylistycznie i kolorystycznie kontrastują także stoliki nocne Cube z efektem marmuru (IWC Home).
Powyżej, w klasycznej oprawie sztukateryjnej z listew Orac Decor (Top Kolor), zawisło wspaniałe okrągłe lustro Halakon (Miloo Home) flankowane przez dwa kinkiety Seti marki Kutek mood (KOMA Oświetlenie). Zwierciadło za dnia odbija światło wpadające przez okno, a wieczorami blask żyrandola z tej samej serii co kinkiety – stylizowany w duchu art deco i zachwycający kryształowym efektem. Uzupełnieniem funkcjonalnym oświetlenia są dyskretne, ginące na tle sufitu minimalistyczne białe tuby, zapewniające mocne światło funkcjonalne – odpowiednie np. do porządków.
Wspomniane lustro nieprzypadkowo znalazło się akurat na ścianie za łóżkiem, w związku z czym z perspektywy osoby budzącej się pozostaje niewidoczne. U wielu osób widok własnego odbicia wywołuje wówczas dyskomfort. To zwierciadło pełni zatem funkcję wyłącznie dekoracyjną, z kolei przejrzeć się pozwala tafla zamontowana po wewnętrznej stronie jednego z frontów szafy ubraniowej.
Naprzeciwko łóżko – tam, gdzie w wielu współczesnych sypialniach pojawia się telewizor – zaproponowałyśmy zawieszenie obrazu Tomasza Omelki (Tomasz Omelko Galeria). Najważniejszy powód to ten, by sypialnia służyła ukojeniu i wyciszeniu, czemu ekran raczej nie sprzyja. Emocjonujące wiadomości czy nawet najwyższych lotów kino warto zostawić w salonie, a tu w pełni oddać relaksowi. Z drugiej strony nigdy dość zachęt do tego, by w każdym pomieszczeniu otaczać się sztuką, zwłaszcza polską. Nie musi się to wiązać z dużymi wydatkami. Plakaty czy grafiki wielu dobrych twórców nie są drogie, w bardzo atrakcyjnych cenach można także kupić obrazy zdolnych młodych artystów. Gorąco do tego namawiamy.
Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.