Nowoczesna sypialnia w rozmiarze mini, czyli pomysłowe aranżacje małej sypialni
Nowoczesna sypialnia ma być wygodna i funkcjonalna, to fakt. Mała sypialnia to z kolei twardy orzech do zgryzienia. Jak zgrabnie połączyć obie tak wymagające formy? Jak sprawić, by mała sypialnia zyskała nowoczesny aranż? Czy możliwy jest projekt nowoczesnej sypialni na minimalnym metrażu?
Autor: Anna Rychlewicz
Zaaranżowanie strefy nocnej na niewielkim podeście w sypialni całkowicie odmienia charakter wnętrza. Wizualne odizolowanie części nocnej za pomocą delikatnje tkaniny pozwala zachować w sypialni należytą intymność. Fot. Projekt i ...
Spis treści
- Mała sypialnia funkcjonalnie? Zastosuj te triki!
- Podstawy aranżacji małego wnętrza
- Nowoczesna sypialnia kontra małe wnętrze
Nowoczesna sypialnia to zazwyczaj przestronne wnętrze, które koi i daje idealny podkład do odpoczynku. Wygodne łóżko, funkcjonalne rozmieszczenie mebli, detale aranżacji – to wszystko leży u podstaw aranżacji nowoczesnej sypialni. Sytuacja nieco komplikuje się w momencie, kiedy urządzamy małą sypialnię na wzór nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza. Czy to jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej!
Mała sypialnia funkcjonalnie? Zastosuj te triki!
Mała sypialnia może być piękna i wygodna. Warunek jest jeden – musisz dokładnie przemyśleć jej projekt, dbając przy tym o estetykę wnętrza. Pomysłowa aranżacja sprawi, że pokochasz małą sypialnię i zaczniesz dostrzegać jej zalety... bo mała sypialnia ma swoje zalety! Kilka aranżacyjnych trików sprawi, że nasze małe wnętrze nocne przemieni się w nowoczesną sypialnię na najwyższym poziomie. Projekt sypialni w rozmiarze mini powinniśmy zacząć od wprowadzenia w życie tych najbardziej oczywistych i sprawdzonych rozwiązań. Jasne kolory, proste formy, odpowiednie oświetlenie czy lustra – to wszystko powinno znaleźć się w projekcie małej sypialni. Świetnym pomysłem na optyczne powiększenie małego wnętrza jest podświetlany sufit czy podstawa łóżka, która wbrew pozorom sprawi, że wnętrze wyda się większe niż jest w rzeczywistości.
Podstawy aranżacji małego wnętrza
W kwestii kolorystyki – tak jak w każdym małym wnętrzu – zaleca się postawienia na delikatne i jasne barwy. Nie chcąc jednak nadawać naszemu wnętrzu nocnemu iście monochromatycznego wyrazu, możemy zdecydować się na wyrazisty akcent w projekcie wnętrza i postawić na oryginalną dekorację ściany za łóżkiem. Możliwości mamy naprawdę sporo – możemy wybrać dekoracyjny zagłówek łóżka, zdecydować się na wyłożenie ściany piękną tapetą bądź też zróżnicować ją kolorystycznie względem reszty ścian. Sprawdzonym sposobem na optyczne podwyższenie wnętrza będą pionowe pasy od podłogi, aż po sufit, czy wzorzysta tapeta, która nada wnętrzu przestronności. Jasna kolorystyka w sypialni jest zalecana nie tylko w przypadku małych wnętrz. Pamiętajmy, że mocne i nasycone kolory w sypialni wytwarzają intensywny obieg energii, który jest niezwykle przydatny w ciągu dnia, ale niekoniecznie wtedy, gdy chcemy odpocząć.
Nowoczesna sypialnia kontra małe wnętrze
W nowoczesnej sypialni, która ma ograniczony metraż, najlepiej sprawdzą się łóżka i meble o lekkiej i prostej konstrukcji. Warto zrezygnować z wyrazistych form i odważnych zdobień. Jeśli przyjmiemy założenie, że nasza sypialnia to przede wszystkim wnętrze nocne, którego bohaterem ma być wygodne miejsce do spania – możemy postawić na duże łóżko. Decydując się jednak na mniejsze łóżko, zapewniamy sobie więcej wolnej przestrzeni, którą możemy efektownie wykorzystać. Wielkość standardowego łóżka dla jednej osoby to minimum 90 x 200 cm. W przypadku łóżka dla dwóch osób wymiary te kształtują się następująco – minimalna wielkość to 140 x 200 cm. Największą jednak popularnością cieszą się łóżka dwuosobowe o wymiarze 160x200 cm. W małych wnętrzach na uwagę zasługują także mobilne meble, która umożliwią nam łatwe przesuwanie, wysuwanie i składanie. Pomysłowo ukryte w aranżacji szafki i schowki pozwolą na zaprowadzanie we wnętrzu ładu.