Nowoczesna sypialnia w stylu boho, skandynawskim, z kolorem. Rozwiązania do małej sypialni
W sypialni najważniejszy jest komfort. Każdy szczegół nowoczesnej sypialni powinien być dobrze przemyślany. Znaczenie mają ustawienie łóżka, wyposażenie, ale też praktyczne oraz estetyczne rozwiązania. Mała sypialnia także może być wygodna i nowoczesna, przeczytaj jak to zrobić. Podpowiadamy, jak urządzić piękną nowoczesną sypialnię. I przytulną!
Autor: serwis prasowy sainsbury.co.uk
Gdy masz mało miejsca rozważ np. budowę schowka na pościel w roli zagłówka, półki na podręczne drobiazgi i oparcia dla kinkietu.
Spis treści
- Nowoczesna i przytulna sypialnia, organizacja przestrzeni
- Nowoczesna i przytulna sypialnia, funkcjonalność
- Nowoczesna i przytulna sypialnia, podłoga i ściana
- Nowoczesna i przytulna sypialnia, wyposażenie
- Nowoczesna i przytulna sypialnia, oświetlenie
- Sypialnia z garderobą, plany
Nowoczesna i przytulna sypialnia, organizacja przestrzeni
1. Pojedyncze łóżko możesz „dokleić” do ściany bokiem lub szczytem albo ustawić w rogu pokoju. Wszystko zależy od tego, jaka lokalizacja mebla najbardziej ci sprzyja w odpoczynku (oczywisty wpływ na decyzję mają też wielkość i kształt sypialni). Planując łóżko dla pary, staraj się zachować swobodny dostęp do niego z obu stron.
2. By we śnie nie przeszkadzał przeciąg, unikaj stawiania łóżka wzdłuż osi okno – drzwi. Inaczej się nie da? Stwórz lekką wizualnie barierę między łóżkiem a wejściem. Zadanie spełni np. komoda, parawan, ażurowy regał.
3. Jeśli chcesz zmieścić garderobę, pomyśl o zamówieniu jej na wymiar, lepiej wykorzystasz przestrzeń. W małym pokoju warto także schować w zabudowie minikącik do pracy.
Nowoczesna i przytulna sypialnia, funkcjonalność
1. Minimalna szerokość łóżka dla jednej osoby to 90 cm, dla pary – 140 cm. Wygodne ścieżki komunikacyjne we wnętrzu nie powinny być węższe niż 80 cm (w praktyce nie zawsze jest to jednak możliwe).
2. By móc swobodnie siadać na łóżku czy je ścielić, zostaw po bokach 60 cm wolnej przestrzeni. Tyle samo miejsca przyda ci się przed szafą z frontami przesuwnymi. W przypadku frontów uchylnych uwzględnij ich szerokość w przestrzeni przed meblem.
3. Czym łóżko niższe, tym osobom starszym i z problemami z kręgosłupem trudniej się z niego wstaje. Właściwa wysokość mebla pozwala usiąść z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem prostym (stopy są oparte na podłodze). Wielu użytkownikom odpowiada jednak większa wysokość (60-70 cm) – jak w łóżkach kontynentalnych.
Nowoczesna i przytulna sypialnia, podłoga i ściana
1. Istotnymi kryteriami przy zakupie posadzki do sypialni są odczucie ciepła w dotyku, łatwość czyszczenia, antyalergiczność. Mniejsze znaczenie niż w pozostałych pomieszczeniach ma twardość i odporność na uszkodzenia. Bo tu posadzki tak intensywnie się nie eksploatuje. Sprawdzą się zatem deski sosnowe, niedrogie panele laminowane (najlepiej z pianką wygłuszającą), wykładziny elastyczne i dywanowe. Te ostatnie, gdy jesteś alergikiem, kup z krótkim włosiem, by nie zbierały kurzu.
2. Zamierzasz pomalować ścianę? Użyj farby ze znikomą ilością LZO (szkodliwe dla zdrowia lotne związki organiczne). Sprawdź, czy tapety mają atest antyalergiczny. Jeśli zależy ci na wygłuszeniu pomieszczenia, rozwiązaniem są m.in. panele akustyczne z pianki, które łatwo i szybko przykleja się do ściany niczym dekoracyjne klocki.
Nowoczesna i przytulna sypialnia, wyposażenie
1. Nie zagracaj sypialni nadmiarem rzeczy i kolorów. Zbyt wiele bodźców przeszkadza w odpoczynku. Co jest konieczne? Stolik albo szafka nocna (przy łóżku dla pary – po jednym meblu dla każdego użytkownika). Gdy przed snem oglądasz filmy lub zagłębiasz się w lekturze, niezbędny okaże się tapicerowany zagłówek. Pasjonatom czytania w ciągu dnia przyda się fotel z wysokim oparciem. Mianem ideału cieszy się ostatnio uszak.
2. Nie przesadź także z liczbą tkanin. Wprawdzie ich zasługą jest przyjazny, sprzyjający odpoczynkowi nastrój, jednak sypialnia przeładowana poduszkami i pledami, z zasłonami w oknach i dywanem na podłodze zmienia się w duszną wyściełaną szkatułkę. Znika elegancja, którą definiuje umiar.
Nowoczesna i przytulna sypialnia, oświetlenie
1. W sypialni najczęściej korzysta się z oświetlenia nastrojowego i tzw. zadaniowego, np. z lampki do czytania. Ale światło ogólne, sufitowe też jest ważne. Gdy wieczorem wchodzisz do pomieszczenia, przydaje się do rozjaśnienia drogi do łóżka (łącznik powinien być zainstalowany przy drzwiach). Sprawdza się również w trakcie sprzątania. Odpowiednia barwa światła ogólnego? Bliska bieli.
2. Przy łóżku zastosuj żarówki o ciepłej barwie światła (sprzyjają relaksowi). Z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na lampy stojące, wiszące czy kinkiety. Istotne jedynie, by źródło światła nie wystawało spod klosza i nie oślepiało osób leżących w łóżku.
3. Pomyśl o ściemnialnych oprawach LED i kompatybilnym z nimi ściemniaczu. Szybko dopasujesz natężenie światła do bieżących potrzeb.
Sypialnia z garderobą, plany
1. Jeśli chcesz w sypialni zmieścić garderobę, zdecyduj się na zabudowę na wymiar – od podłogi do sufitu i od ściany do ściany. Wtedy zabudowa niknie wizualnie, nie przytłacza. Fronty powinny być jasne, neutralne.
2. Musisz wygospodarować miejsce na domowe biuro? W miarę możliwości usytuuj biurko z krzesłem tak, by pracować w sąsiedztwie okna i tyłem do łóżka (widok strefy wypoczynku działa demobilizująco).