Poduszka elektryczna – jak działa i kto może ją stosować? Wybieramy poduszkę rozgrzewającą
Poduszka elektryczna przynosi ukojenie i przyjemnie ogrzewa. Od lat wykorzystuje się ją w rehabilitacji i ciepłolecznictwie, ale z powodzeniem można stosować ją jako ogrzewacz w chłodne, jesienno-zimowe dni. Poduszka elektryczna wykazuje również działanie terapeutyczne. Jak wybrać najlepszy model? Czym kierować się przy zakupie? Czy poduszka elektryczna naprawdę działa? Odpowiadamy!
Spis treści
- Jak działa poduszka elektryczna?
- Kiedy stosować poduszkę elektryczną?
- Kto nie powinien stosować poduszki elektrycznej?
- Czy poduszka elektryczna jest bezpieczna?
- Jak wybrać najlepszą poduszkę elektryczną?
Jak działa poduszka elektryczna?
Poduszka elektryczna może przybierać różne rozmiary i kształty. Każdy model składa się ze specjalnego wkładu grzejącego, zdejmowanego pokrowca oraz długiego kabla. Niektóre poduszki elektryczne są bezprzewodowe, sterowane na pilot i zasilane akumulatorem. Po włączeniu poduszka elektryczna w zależności od swojej mocy nagrzewa się, a ciepło rozchodzi się po całej jej powierzchni przez gęstą sieć przewodów.
Na poduszce można nie tylko spać, ale stosować miejscowo na konkretne partie ciała, które chcemy ogrzać. Doskonale sprawdza się jako termofor w chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Poduszka elektryczna oprócz rozgrzewania organizmu, poprawia krążenie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne, pomaga rozluźnić mięśnie, odprężyć się i zrelaksować. Często wykorzystuje się ją w terapiach cieplnych (ciepłolecznictwie) i przy rehabilitacji.
Kiedy stosować poduszkę elektryczną?
Głównym efektem stosowania poduszki elektrycznej jest ukojenie bólu, rozluźnienie i przyjemne ciepło odczuwane w całym organizmie. Poduszkę elektryczną możemy zastosować, kiedy jesteśmy narażeni na dużo stresu, czujemy się przygnębieni – emitowane ciepło ukoi nasze zmęczone zmysły, rozluźni napięte mięśnie i pomoże odczuć błogość, wzmocni także poczucie bezpieczeństwa. Przy jakich schorzeniach i chorobach warto stosować poduszkę elektryczną?
- wszelkiego rodzaju bóle: kostne, stawowe, mięśni; bóle kręgosłupa, reumatyczne, zwyrodnieniowe, artretyczne, korzonkowe
- choroby układu krążenia
- nieżyt żołądka
- przewlekłe zapalenie jelit, zatok, oskrzeli
- rwa kulszowa
- stany po urazach, stłuczeniach tkanek miękkich
- przeziębienie, wyziębienie organizmu
- depresja, stany lękowe, przemęczenie
Jeżeli doświadczyliśmy któregoś z powyższych problemów zdrowotnych, warto rozważyć zakup poduszki elektrycznej. Zwłaszcza osoby, które na co dzień muszą zmagać się z bólami reumatycznymi lub pourazowymi, docenią kojące i lecznicze działanie poduszek rozgrzewających. Do punktowego zastosowania najlepiej sprawdzi się poduszka elektryczna, natomiast, by zastosować terapię cieplną na większy obszar ciała, warto zaopatrzyć się w koc elektryczny.
Kto nie powinien stosować poduszki elektrycznej?
Wysokiej jakości poduszka elektryczna jest bezpieczna i może z niej korzystać prawie każdy. Istnieje kilka chorób i dolegliwości, przy których odradza się stosowania poduszki elektrycznej. Kto powinien unikać poduszek i koców rozgrzewających?
- osoby cierpiące na hemofilię
- osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca
- osoby z nadciśnieniem tętniczym 3 stopnia
- osoby, które miały zawał (należy odczekać przynajmniej 6 miesięcy, zanim zastosuje się poduszkę elektryczną)
- osoby chorujące na nowotwór, niewydolność krążenia, nadczynność tarczycy lub chorobę wrzodową
- osoby chorujące na cukrzycę, padaczkę i gruźlicę
Zanim zaczniemy używać poduszki elektrycznej, należy zasięgnąć rady lekarza. Terapia cieplna jest nieinwazyjna i łagodna, ale zawsze należy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy cierpimy na którąś z powyższych chorób lub przeszliśmy zawał. Jeżeli lekarz poinformuje nas, że nie ma przeciwwskazań do stosowania poduszki elektrycznej, możemy rozpocząć terapię cieplną.
Czy poduszka elektryczna jest bezpieczna?
Wysokiej jakości poduszka elektryczna jest bezpieczna w użytkowaniu. Przed użyciem poduszki mogą pojawiać się wątpliwości, czy aby produkt ten nie przegrzewa organizmu. Ciepło, które emituje poduszka elektryczna, wnika do naszego ciała na tyle płytko, że nie istnieje zagrożenie przegrzania i odwodnienia. Punktowe ogrzewanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, chociaż wątpliwej jakości poduszka może sprawiać kłopoty, a w niektórych przypadkach nawet zagrażać zdrowiu.
Dlatego warto unikać tanich poduszek z dyskontów lub chińskich produktów i zaopatrzyć się w poduszki elektryczne w specjalistycznych sklepach medycznych i rehabilitacyjnych. Kiepskiej jakości produkty mogą nas poparzyć lub nawet porazić prądem, natomiast dobre poduszki elektryczne posiadają szereg zabezpieczeń, są również wykonane z lepszej jakości materiałów i zawsze mają certyfikaty oraz atesty.
Jak wybrać najlepszą poduszkę elektryczną?
Kupując poduszkę elektryczną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które pomogą nam wybrać model najwyższej jakości, spełniający nasze oczekiwania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poduszki elektrycznej?
- MOC – im większa moc, tym szybciej poduszka będzie się nagrzewać. Jeżeli wolimy od razu dużą dawkę ciepła, wybierzmy model np. 100 W, jeżeli wolimy, by ciepło uwalniało się stopniowo, poduszka 60 W będzie najlepszym wyborem. Warto pamiętać, że poduszki o dużej mocy wygenerują więcej energii elektrycznej, a więc nasze rachunki za prąd mogą ulec zmianie
- BEZPIECZEŃSTWO – to jedno z najważniejszych kryteriów. Poduszka elektryczna powinna mieć szereg certyfikatów, które potwierdzą, że spełnia normy europejskie i jest uznawana za produkt bezpieczny. Ważne jest, by poduszka miała zabezpieczenie w postaci czujnika, który wyłącza grzanie, gdy poduszka osiągnie konkretną temperaturę lub gdy jest włączona przez konkretną ilość czasu
- MATERIAŁ – ponieważ poduszka będzie miała styczność z naszym ciałem, warto wybrać taką, która jest miła w dotyku. Na rynku są poduszki elektryczne pokryte polarem, satyną, bawełną czy poliestrem. Dobrze jest, gdy pokrowiec można odpiąć i wyprać w pralce
- WYMIARY – jeżeli zależy nam na ogrzaniu mniejszych partii ciała, poduszka elektryczna powinna wystarczyć. Dla ogrzania np. całych pleców lub całego ciała potrzebny będzie koc elektryczny
- CENA – nie warto oszczędzać na poduszkach elektrycznych, ponieważ modele z certyfikatami, wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadające odpowiednie zabezpieczenia będą nam służyć dłużej i wydajniej. Za dobrą poduszkę elektryczną musimy zapłacić minimum 100-200 złotych
- DODATKOWE FUNKCJE – przy zakupie poduszki elektrycznej warto sprawdzić, czy posiada ona dodatkowe zabezpieczenia, jak np. regulator temperatury czy timer (można ustawić czas, po którym poduszka się wyłączy)
Zapewnij sobie najwyższy komfort spania. Oto kilka propozycji
Autor: materiały prasowe
Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej śpisz najczęściej. Podobnie jak materac, poduszka powinna być dopasowana specjalnie do Ciebie.
Autor: mat. prasowe laredoute.pl
Od czasu do czasu kropki wracają jako wszechobecny wzór - także na pościele. Bardzo dobrym pomysłem na zestaw są poszewki z wzorem tej samej wielkości w nieco innych kolorach.