Poduszka lędźwiowa – kiedy ją stosować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Poduszka lędźwiowa pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa i wypracować nawyk utrzymywania odpowiedniej postawy ciała. Sprawdza się najlepiej u kierowców i osób, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, np. pracowników biurowych. Jak wybrać najlepszą poduszkę lędźwiową? Jak działa i dlaczego warto ją stosować?
Spis treści
- Poduszka lędźwiowa – co to jest i jak działa?
- Kto powinien używać poduszki lędźwiowej?
- Rodzaje podpórek lędźwiowych
- Jak zadbać o swoje ciało? Wybieramy materace, poduszki itd.
Poduszka lędźwiowa – co to jest i jak działa?
Poduszka lędźwiowa może przybierać wiele kształtów, ale najczęściej spotykanym jest półksiężyc lub wyprofilowany półwałek. Poduszka lędźwiowa ortopedyczna wykonana jest ze specjalnej pianki reagującej na kształt i temperaturę ciała. Dzięki dostosowywaniu się do kształtu ciała użytkownika poduszka lędźwiowa zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego. Z badań wynika, że aż 80% Polaków przynajmniej raz skarżyło się na dotkliwy ból kręgosłupa, a jedna na pięć osób cierpi przewlekle, dlatego warto zadbać o swoje plecy, zwłaszcza gdy pracujemy, siedząc.
Jak działa poduszka lędźwiowa? Poduszka lędźwiowa zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas siedzenia, podpiera jego odcinek lędźwiowy i odciąża go. W efekcie mięśnie rozluźniają się, a ból pleców ustępuje. Dzięki poduszce lędźwiowej kręgosłup znajduje się w naturalnej dla siebie pozycji, nie jest przeciążony, a my nie odczuwamy dyskomfortu ani bólu. Korzystanie z poduszki ortopedycznej dobrze wpływa również na naszą postawę. Niestety, to właśnie nieodpowiednia postawa podczas siedzenia sprawia, że nasz kręgosłup daje o sobie znać. Poduszka lędźwiowa może być wykorzystywana również do podpierania kolan i nóg, dzięki czemu mogą odpocząć i się rozluźnić. Warto wspomnieć, że dzięki wykorzystanemu materiałowi (pianka termoaktywna), który jest hipoalergiczny i hamuje rozwój bakterii oraz grzybów, poduszka lędźwiowa może być bez obaw stosowana przez alergików.
Autor: materiały prasowe
Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej śpisz najczęściej. Podobnie jak materac, poduszka powinna być dopasowana specjalnie do Ciebie.
Autor: Mebel4u
Masywne, białe łóżko z miękkiej ekoskóry osadzone jest na drewnianych, solidnych nogach. Posiada charakterystyczne przeszycia, prostą formę i nowoczesny charakter. W tej aranżacji widzimy go na tle jasnej cegły, industrialnej lampy podłogowej i beżowego dywanu.
Kto powinien używać poduszki lędźwiowej?
Poduszka lędźwiowa powinna być stosowana przez osoby, które najbardziej narażone są na bóle odcinka lędźwiowego, a więc kierowców i pracowników biurowych. W pozycji siedzącej zazwyczaj przyjmujemy nieodpowiednią postawę ciała, garbimy się, pochylamy, napinamy mięśnie. Nasze plecy często dają o sobie znać, podobnie jak nasze lędźwie i odcinek szyjny. Poduszka lędźwiowa pomaga skorygować błędy postawy, dzięki czemu wielogodzinna praca przy biurku lub za kierownicą nie męczy naszego kręgosłupa tak bardzo. Poduszka lędźwiowa z powodzeniem może być stosowana również podczas rehabilitacji. Osoby, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa lub doświadczyły urazów, mogą zauważyć znaczną poprawę dzięki poduszce ortopedycznej. Z poduszki lędźwiowej mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci. Może to im pomóc wypracować nawyk zachowywania prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia.
O czym warto pamiętać, kupując poduszkę lędźwiową? Przede wszystkim powinna być wykonana z wysokiej jakości pianki memory foam, dzięki temu będzie łatwiej dostosowywać się do kształtu ciała użytkownika. Lepiej unikajmy kupowania poduszek lędźwiowych bez pasków. Paski umożliwiają przymocowanie poduszki do oparcia krzesła bądź fotelu, zapewniają jej stabilność. Ponadto, warto wybrać model, który ma pokrowiec wykonany z oddychającego, przyjemnego dla skóry materiału, np. bawełny. Poduszka lędźwiowa nie należy do najtańszych, ale nie warto na niej oszczędzać. Dobre poduszki ortopedyczne kupimy w sklepach medycznych, rehabilitacyjnych – stacjonarnych i internetowych. Wiele z nich posiada certyfikaty wydane przez środowiska medyczne, dlatego na to również warto zwrócić uwagę.
Rodzaje podpórek lędźwiowych
Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów podpórek lędźwiowych. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, sprawdźmy jaki typ podpórki będzie dla nas najodpowiedniejszy.
- Podpórka z siatki – to najtańsza dostępna na rynku opcja, można kupić ją za 6-20 złotych. Jest lekka, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Wyglądem przypomina siatkowy szkielet poduszki, ale dzięki zastosowanym tworzywom jest trwała i nie odkształca się. Często spotyka się ją w biurach, ponieważ pasuje praktycznie do każdego rodzaju krzeseł
- Półwałek lub wałek – mały, lekki i doskonały do podróży, wykonany najczęściej z pianki, pokryty miękką tkaniną. Półwałki chętnie wybierane są przez kierowców. Zanim zdecydujemy się na zakup półwałka, sprawdźmy, czy wypełnia on całą przestrzeń między oparciem a lędźwiami. Wałek jest droższy niż podpórka z siatki i trzeba za niego zapłacić przynajmniej 30-40 złotych
- Poduszka lędźwiowa ortopedyczna – zazwyczaj przybiera kształt wyprofilowanego półksiężyca i wypełniona jest pianką termoaktywną. Poduszka ortopedyczna przynosi ulgę osobom ze zwyrodnieniami lub po urazach kręgosłupa. Pomaga korygować postawę i odciąża odcinek lędźwiowy. Jest droższa niż półwałek i podpórka siatkowa. Za poduszkę lędźwiową trzeba zapłacić od 50 do 300 złotych