Poduszka sensomotoryczna – kiedy i kto powinien jej używać? Zalety dysku sensomotorycznego
Poduszka sensomotoryczna ma wiele zastosowań. Jest polecana przez lekarzy, fizjoterapeutów, a także trenerów fitness. Niewielkich rozmiarów gumowy dysk wypełniony powietrzem potrafi skutecznie uśmierzyć bóle kręgosłupa, polepszyć koordynację ruchową, a nawet wymasować stopy. Kto powinien skorzystać z dysku sensorycznego? Jak działa i jakie są jego zalety?
Spis treści
- Poduszka sensomotoryczna – co to jest i jak działa?
- Kto powinien używać dysku sensomotorycznego?
- Jakie są zalety poduszki sensorycznej?
- Zadbaj o siebie w domu. Sprawdź, nasze propozycje
Poduszka sensomotoryczna – co to jest i jak działa?
Poduszka sensomotoryczna, nazywana jest również dyskiem sensomotorycznym, beretem rehabilitacyjnym i jeżykiem. Wykorzystuje się ją głównie w fizjoterapii, chociaż coraz częściej charakterystyczny gumowy dysk z wypustkami można spotkać w klubach fitness i na obrotowych krzesłach w biurach. Poduszki najczęściej wykonane są z gumowej powłoki, choć można spotkać również modele z pianki, które najczęściej służą do siedzenia.
Jak działa poduszka sensomotoryczna? Kiedy siadamy lub stajemy na poduszce z wypustkami, następuje stymulacja receptorów nerwowych. Siedzenie na poduszce sensomotorycznej wymusza na nas prawidłową postawę i pomaga odciążyć lędźwiowy odcinek kręgosłupa, co działa zbawiennie na nasze plecy. Dzięki dyskowi sensomotorycznemu wzmacniamy mięśnie głębokie, które stanowią tzw. gorset mięśniowy otaczający nasz tułów. Rozwijając te partie mięśni, poprawiamy naszą postawę i możemy pozbyć się uciążliwych bólów pleców i kręgosłupa.
Kto powinien używać dysku sensomotorycznego?
Poduszka sensomotoryczna z powodzeniem jest wykorzystywana przez rehabilitantów, fizjoterapeutów, sportowców. Kto powinien jej używać? Poduszkę sensoryczną poleca się w szczególności osobom, które przez kilka godzin dziennie siedzą w jednej pozycji, np. w biurze lub przed komputerem. Siedzenie na dysku dobrze wpływa na prawidłową postawę ciała, głównie dzięki ciągłemu balansowaniu. Ponadto, wypustki, zwane także kolcami rozluźnią mięśnie, delikatnie je masując. Tak zwane siedzenie dynamiczne pomaga wypracować nawyk prawidłowej postawy i rozwija mięśnie głębokie, dzięki czemu bóle pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowego mogą szybko odejść w zapomnienie. Warto wspomnieć, że na poduszce sensomotorycznej nie powinno się siedzieć dłużej niż 4 godziny. Tak intensywne użytkowanie może skutkować przetrenowaniem mięśni. Najlepiej stosować system interwałów, a więc np. przez pół godziny siedzieć na dysku, potem zrobić sobie godzinę przerwy.
Poduszka sensomotoryczna polecana jest również seniorom oraz osobom z urazami układu ruchu. Stanie na dysku z wypustkami poprawia koordynację ruchową, poczucie stabilności i zmniejsza ryzyko upadków. Poduszka sensomotoryczna wykorzystywana w rehabilitacji i fizjoterapii wzmacnia mięśnie, które stabilizują stawy. Sportowcy również mogą odczuć korzyści ze stosowania dysku sensomotorycznego – dobrze wpływa on na stawy skokowe i kolanowe i zapobiega ich kontuzjom. Osoby, które chcą poprawić swoją kondycję, powinny włączyć do swoich treningów poduszkę sensomotoryczną. Ćwiczenia z jeżykiem angażują duże grupy mięśni i świetnie wpływają na układ nerwowy. Zwykłe przysiady lub stanie na jednej nodze na poduszce sensomotorycznej są nie lada wyzwaniem, ale korzyści z nich płynące są warte wysiłku.
Kto nie powinien używać poduszki sensomotorycznej? Jeżeli niedawno doznaliśmy kontuzji lub urazu kości, świeże rany się jeszcze nie zabliźniły, mamy stan zapalny stawów, albo po prostu przy siadaniu lub stawaniu na poduszce czujemy intensywny ból, lepiej zrezygnujmy z dalszego użytkowania. Zawsze warto zasięgnąć rady lekarza lub fizjoterapeuty przed zakupem jeżyka.
Jakie są zalety poduszki sensorycznej?
Poduszka sensomotoryczna rozwija i wzmacnia mięśnie głębokie. Wymusza poprawną postawę i odciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa, dzięki temu możemy pozbyć się bólu kręgosłupa, który w szczególności atakuje osoby prowadzące siedzący tryb życia. Poduszka sensomotoryczna dobrze wpływa nie tylko na kręgosłup i mięśnie, ale również stawy, a regularne jej używanie poprawa koordynację ruchową, rozwija sensomotorykę i pozwala uzyskać większą precyzję ruchów. Jeżyk doskonale sprawdza się w masażu stóp, ponieważ pobudza receptory na ich wewnętrznej stronie.
Na co zwrócić uwagę kupując dysk sensomotoryczny? Przede wszystkim wybierzmy model, który posiada wypustki, które będą masować mięśnie stóp i pleców. Guma, z której wykonana jest poduszka, powinna być na tyle gruba, by poradzić sobie z ciężarem i ścieraniem. Jeżeli z dysku będą korzystać alergicy lub osoby wrażliwe na podrażnienia skóry, warto, by materiał był hipoalergiczny. Dobre poduszki sensomotoryczne trzymają powietrze nawet kilka tygodni, ale unikajmy kupowania modeli z wystającym wentylem – utrudni t korzystanie z poduszki i źle wpłynie na żywotność produktu. Gdzie kupić poduszkę sensomotoryczną? Poduszki najwyższej jakości mają sklepy medyczne, ortopedyczne, rehabilitacyjne, a także sportowe.
Zadbaj o siebie w domu. Sprawdź, nasze propozycje
Autor: materiały prasowe
Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej śpisz najczęściej. Podobnie jak materac, poduszka powinna być dopasowana specjalnie do Ciebie.
Autor: Thinkstockphotos.com