Poduszka z pierza – wady i zalety. Kto nie powinien na niej spać? Jak czyścić poduszkę z pierza?
Poduszka z pierza od dawien dawna obecna jest w sypialniach, zapewniając ciepło i komfort snu. Nawet dziś, gdy do wyboru mamy poduszki z wsadem syntetycznym, pierze są wciąż chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na dobrym, zdrowym śnie. Czy poduszka z pierza naprawdę uczula? Jakie są wady i zalety spania na takiej poduszce? Czy można prać poduszkę z pierza w pralce?
Spis treści
- Poduszka z pierza czy poduszka z puchem?
- Zalety i wady poduszek z pierza
- Czy można prać poduszki z pierza?
- Zadbaj o siebie! Zapewnij sobie zdrowy, głęboki sen
Poduszka z pierza czy poduszka z puchem?
Poduszka z pierza to nie to samo co poduszka z puchu. Czym różni się puch od pierza? Oba materiały są naturalnego pochodzenia. Puch to poszycie piór dorosłych ptaków, jest delikatny, miękki i bardzo lekki. Puch wykazuje właściwości higroskopijne, a więc pochłania wilgoć i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Ponadto, puchowe poduszki są bardzo ciepłe i przyjemnie się na nich śpi.
Pierze to pióra zmieszane z puchem. Są twardsze niż puch, charakteryzują się większą sprężystością, przez co dobrze sprawdzają się jako wypełnienie poduszek, zapewniając odpowiednią amortyzację. Dodatkowo są tańsze niż puch.
Na rynku możemy spotkać produkty z tzw. półpuchem. Pod tą nazwą kryje się w głównej mierze wypełnienie z pierza i niewielkiej ilości puchu. Półpuch łączy to, co najlepsze z puchu i pierza, a więc puszystość, elastyczność i stosunkowo niską cenę.
Warto wspomnieć, że do wypełniania poduszek nie wykorzystuje się jednego rodzaju pierza. Jako wsad najlepiej sprawdzają się pióra pochodzące od gęsi i kaczek. Poduszki z pierza gęsiego charakteryzują się sprężystością, miękkością i delikatnością. Gęsie pióra zapewniają dobrą izolację termiczną, choć mogą być dość drogie. Z kolei poduszki z pierza kaczego są twardsze, mniej elastyczne i przede wszystkim tanie.
Uważa się, że pierze kacze są gorszej jakości od gęsich, dlatego wybierając odpowiednią poduszkę, warto sprawdzić z piór, jakiego ptaka ma wsad. Mówiąc o pierzu, nie można nie wspomnieć o jeszcze innym, ważnym podziale. Poduszki wypełnione są zazwyczaj albo pierzem dartym, albo ciętym. Jaka jest różnica? Pierze darte charakteryzują się lekkością i sprężystością, natomiast pierze cięte są twardsze i mniej elastyczne.
Zalety i wady poduszek z pierza
Poduszka z pierza jest produktem ekologicznym i naturalnym. Do jej produkcji nie potrzeba chemii i szkodliwych dla środowiska substancji. Pod warunkiem, że będziemy dbać o nią, regularnie wietrzyć i czyścić, poduszka z pierza może służyć nam przez wiele lat. Dzięki właściwościom pierza skutecznie absorbuje wilgoć, zapewniając jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza. Efekt ten wzmacnia dobór odpowiedniego poszycia poduszki, w szczególności polecane jest poszycie bawełniane lub jedwabne.
Do licznych zalet poduszki z pierza należy zaliczyć jej doskonałe właściwości adaptacyjne – poduszka dostosowuje się do temperatury otoczenia, zapewniając komfort śpiącemu, tak więc zimą emituje przyjemne ciepło, a latem chroni przed przegrzaniem. Poduszka z pierza jest miękka, ciepła, przyjemna w dotyku i sprężysta, dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie wsparcie dla barku i karku.
Niestety, mimo długiej obecności w naszych sypialniach, poduszka z pierza w ostatnim czasie zyskała złą sławę. Chodzi oczywiście o alergię, którą wywołuje. Poduszki z pierza gromadzą roztocza kurzu, które uczulają i mogą zagrażać zdrowiu podatnej na alergię osoby.
Warto wspomnieć o tym, że jeszcze na poziomie produkcji, wiele istotnych etapów jak np. odtłuszczanie, czyszczenie czy dezynfekcja jest pomijanych. Przez to niektóre poduszki z pierza mogą być brudne, tłuste, a niektóre mogą nawet mieć w sobie małe kawałeczki drobiu. Dużą wadą poduszek z pierza jest ich utrudniona pielęgnacja. Nie można ich prać w pralce, ponieważ pierze mogą się zbić i stracić swoją sprężystość.
Czy można prać poduszki z pierza?
Poduszek z pierza nie powinno się prać w pralce, ponieważ mogą utracić wszystkie swoje właściwości, zbić się lub spłaszczyć, przez co będą nadawać się do wyrzucenia. Przez nieodpowiednie wypranie i suszenie, poduszki z pierza mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć, a nawet pokryć się pleśnią.
Pierze bardzo źle znoszą wysokie temperatury i środki chemiczne, dlatego chcąc je wyczyścić, najlepiej zanieść poduszki do specjalnego zakładu, gdzie puch i poszycie zostanie wyprane osobno. W tego typu zakładach pierze najpierw oczyszcza się z bakterii i tłuszczy, a następnie wkłada do obrotowego bębna i kieruje na nie ciepłe powietrze. Gdy już są suche, przesypuje się je do odświeżonego poszycia.
Jak dbać o poduszki z pierza? Chociaż nie zaleca się prać ich w pralkach, poduszki z pierza warto co jakiś czas wietrzyć, najlepiej gdy jest zimno i wietrznie (ale nie wilgotno). Nie rezygnujmy z wietrzenia poduszek z pierza zimą, zwłaszcza gdy jest -15 lub -18 stopni, taka temperatura zabija roztocza.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Pościel z mikrofibry: właściwości, zalety, wady
- 10 pomysłów na kolory do sypialni: jaki kolor wybrać? Porady i inspiracje
- Bawełna egipska: co to jest i czym się różni od zwykłej bawełny?
- Ściana za łóżkiem w sypialni: 7 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem
Zadbaj o siebie! Zapewnij sobie zdrowy, głęboki sen
Autor: materiały prasowe
Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej śpisz najczęściej. Podobnie jak materac, poduszka powinna być dopasowana specjalnie do Ciebie.
Autor: mat. prasowe Sharp
JAK SKROJONY NA MIARĘ Nowoczesny design urządzenia gładko wpisuje się we wnętrza w modnych stylach skandynawskim i minimalistycznym. Choć nieduże (ma zaledwie 40 cm szerokości), jest w stanie utrzymać czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniu o powierzchni nawet 56 m2.