Pojemnik na pościel pod łóżko i nie tylko. Jak najlepiej przechowywać pościel?
Niewiele rzeczy może się równać z przyjemnością, jaką daje świeża, czysta pościel. Żeby zachować ją w idealnym stanie, nie wystarczy często ją wymieniać i prać. Istotne są też warunki, w jakich przechowujemy nieużywane zestawy kołder i poszew. W czym przechowywać kołdry? Jak najlepiej przechowywać pościel? Dobrym pomysłem jest pojemnik na pościel, choć pomysłowych rozwiązań jest więcej.
Autor: serwis prasowy IKEA
Pojemnik na pościel IKEA.
Spis treści
- Jak najlepiej przechowywać pościel?
- Pokrowiec na pościel
- Pojemnik na pościel do małego mieszkania
- Pojemnik na pościel pod łóżko - szuflada
- Skrzynia na pościel
- Zobacz także: Pomysły na przechowywanie w sypialni. Inspiracje
Jak najlepiej przechowywać pościel?
Chłodna, czysta pościel jest miła dla użytkowników, ale niestety także dla innych organizmów. Zarówno poszwy, jak i pierzyny są wymarzonym siedliskiem bakterii i roztoczy. Powinniśmy dbać o to, by bieżąco używana pościel była przykrywana na dzień narzutą. Nawet jeżeli często wymieniamy pościel i nie boimy się o rozwój mikroorganizmów, zawsze milej, kiedy łóżko jest najzwyczajniej wolne od kurzu. To jednak nie wszystko.
Pościel jest narażona na tego typu czynniki nie tylko, kiedy jej używamy. Powinniśmy chronić także inne zestawy poszew i pierzyn, które przechowujemy w domu. Do tego posłużą nam szczelne pojemniki, kufry, skrzynie i pokrowce. Warto z nich korzystać, żeby cieszyć się komfortem i zdrowiem w łóżku.
Źle zabezpieczona i przechowywana bielizna pościelowa nie tylko przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej higieny sypialni, lecz także szybciej traci swoją jakość. Rozwój roztoczy i kurz owszem mogą sprzyjać gorszemu oddychaniu i rozwojowi alergii, lecz trzymane w złych warunkach kołdry i poduszki szybciej stracą swoje właściwości termiczne i oddychalność.
Pokrowiec na pościel
Do wyboru mamy pojemniki do wsuwania pod łóżko, kufry, które mogą posłużyć jako siedziska, i zapinane na suwak pokrowce, w które możemy spakować zapasowy zestaw kołder i poduszek. Wybór jest spory. Jak się w tym połapać?
Jeśli naszym celem jest skuteczne zabezpieczenie pościeli przed kurzem i drobnoustrojami musimy przede wszystkim mieć na uwadze szczelność. Nieszczelny pojemnik może spowolni niszczycielskie procesy, lecz ich skutecznie nie powstrzyma. Niezależnie zatem od tego, na jaki sposób przechowywania się zdecydujemy, musi być skuteczny.
Pod tym względem niezastąpione są materiałowe lub foliowe pokrowce. Użyjemy ich jednak głównie do przechowania rzadko używanych kołder na dnie obszernej garderoby. Często nie są zbyt estetyczne i nie będziemy chcieli trzymać ich na widoku. Możemy za to zapakowane w pokrowce części pościeli trzymać w innym pojemniku.
Pojemnik na pościel do małego mieszkania
Decyzja o sposobie przechowywania pościeli musi być częściowo uzależniona od naszych możliwości. Sypialnie nieczęsto są pomieszczeniami o dużym metrażu – musimy oszczędzać miejsce.
Jeśli mamy w domu garderobę – problem praktycznie znika. Wszystkie zapasowe części bielizny pościelowej znajdą swobodnie miejsce obok ręczników, deski do prasowania i tym podobnych. Jeśli nie – zastanówmy się nad takim rozwiązaniem, które będzie dopasowane do niewykorzystywanej przestrzeni, albo takim, które będzie pełniło więcej niż tę jedną funkcję.
Pojemnik na pościel pod łóżko - szuflada
Bardzo częstym, praktycznym rozwiązaniem jest szuflada pod łóżko. Wielu producentów łóżek przewidziało taki element w konstrukcji mebla. Jeśli nasze łóżko ma pod sobą wolną przestrzeń – możemy zakupić oddzielną dopasowaną szufladę. Taki pojemnik może służyć nie tylko do przechowywania zapasowej pościeli, jest też praktycznym miejscem na rzadko używane przedmioty albo ubrania na inną część roku.
Do wyboru będziemy mieli modele na kółkach i bez kółek. Dostosujmy decyzję do oczekiwanej objętości (modele na kółkach mogą być nieco mniej pojemne) i podłogi w sypialni. Wybierzmy taki sposób, który umożliwi łatwe wysuwanie i nie narazi na szwank podłogi.
Tego typu pojemniki, choć mogą chronić przed kurzem schowane w nich przedmioty, utrudniają utrzymanie czystości pod łóżkiem. Miejmy to na uwadze, żeby nie spowodowały większego gromadzenia się kurzu tuż pod naszym nosem.
Skrzynia na pościel
Pojemniki na pościel przybierają też od czasu do czasu formę skrzyń. Taki kufer to zresztą najbardziej tradycyjna forma przechowywania piernatów. Tego typu solidny drewniany mebel może być sam z siebie ozdobą pomieszczenia.
Ponadto tego typu pojemnik może pełnić funkcję siedziska. Znajdziemy takie, które z wierzchu pokryte są tapicerką i na co dzień używane są jako pufy. Solidny drewniany mebel może także służyć jako podstawa pod kwiaty lub inne ozdoby. To rozwiązanie pozwoli nieco ukryć podstawowe zadanie pojemnika.
Zobacz także: Pomysły na przechowywanie w sypialni. Inspiracje
Autor: serwis prasowy H&M Home
Deskorolka może wskazywać na pokój młodzieżowy, ale nie musi (aranżacja Hm.com). Ceglana ściana dała świetne tło niskiemu regałowi na książki i drobiazgi oraz łóżku. Płócienne pojemniki podkreślają styl sypialni. Jeśli jest miejsce na solidne (czytaj: pojemne) meble, mogłaby tu stanąć prosta drewniana szafa albo ścianka wydzielająca garderobę. Czarna metalowa konstrukcja, druciane kosze, pojemniki ze sklejki albo szarego płótna idealnie pasowałyby do wystroju.