Pomysł na zagłówek do łóżka. Jaki materiał na wezgłowie? Sprawdź pomysły na oryginalną i tanią sypialnię
Zagłówek do łóżka odmieni Twoją sypialnię. Może być pikowany, miękki, pokryty modnym welurem lub sztruksem. Będzie pięknie, szykowanie i oryginalnie! Sposobów na wezgłowie jest wiele i co ważne – można wykonać je samodzielnie. Zobacz krok po kroku, z czego można zrobić zagłówek.
Autor: Pexels/Max Rahubovskiy
Jak i z czego zrobić zagłówek do łóżka? Podpowiadamy!
Stylowy zagłówek nada sypialni niepowtarzalnego charakteru. Może być wydłużony, sięgać do połowy ściany lub kończyć się nawet na suficie. W sieci znajdziemy multum inspiracji – od zagłówków obitych welurem, tkaniną boucle, ozdobionych printami po te podświetlone z nietypową fakturą.
Oryginalne wezgłowie łóżka: Co warto wiedzieć?
Przy wyborze zagłówka pod uwagę należy wziąć jego kształt i rozmiar. Najczęściej spotykamy okrągłe, prostokątne oraz kwadratowe wezgłowia. Z kolei szerokość zagłówka może wynosić tyle samo, co szerokość lóżka, np. 160 cm. Warto zastanowić się, czy będziemy przytwierdzać wezgłowie do ściany na stałe, czy wybierzemy np. zagłówek wykonany z poduszek.
Zainspiruj się pomysłami na oryginalne wezgłowie łóżka. Wykonasz je samodzielnie! Poznaj 7 patentów na zaglówek.
Materiał, jaki wybierzesz zależy od Ciebie. Modne i bardzo miłe w dotyku są takie tkaniny jak welur czy boucle. Do eleganckich sypialni idealnie będzie pasować pikowany zagłówek. Jego wykonanie jest nieco trudniejsze, ale efekt będzie oszałamiający. Łatwiejszą opcją jest zagłówek wykonany z prostokąta i tapety.
Jak zrobić zagłówek samodzielnie?
Zagłówek możemy zamówić w sklepie lub wykonać samodzielnie. Okazuje się, że nie jest to trudne, a w sieci aż roi się od inspiracji. Takie wezgłowie będzie nie tylko oryginalne, ale też dopasowane do Twojej sypialni i preferencji. Co warto wiedzieć?
Polecamy wybrać tapicerowany zagłówek. Tym bardziej, że w sklepach dostępne są rozmaite kolory oraz wzory tkanin, które dopasujesz do swojej sypialni.
Do wykonania zagłówka potrzebujesz:
- sklejkę o grubości około 60 mm,
- gąbkę tapicerską,
- watolinę,
- tkaninę – obijesz nią gąbkę tapicerską,
- taker,
- nożyczki,
- wiertarkę,
- wkręty.
Na początku należy przyciąć płytę do odpowiedniego rozmiaru. W przypadku łóżka o szerokości 140 cm – 140 cm szerokości, a wysokość – według uznania. Jeśli chcemy, aby nasz zagłówek był pikowany, zaznaczamy, gdzie będą przytwierdzone guziki. Kolejnym krokiem będzie wywiercenie otworów, przez które będzie przechodzić gruba igła tapicerska.
Teraz będziemy potrzebować gąbkę tapicerską. Powinna mieć taki sam rozmiar, jak sklejka. Nałóż na nią watolinę – musi mieć około 30-40 cm więcej z każdej strony. Całość przytwierdź do płyty takerem. Tkanina, którą będziemy nakładać na gąbkę, musi mieć zostawione 10 cm więcej z każdej strony. Owiń nią gąbkę ze sklejką i przytwierdź zszywaczem.
Na końcu przymocuj guziki w wyznaczonych wcześniej miejscach. Zacznij od włożenia grubej igły przez tylni otwór i przebij materiał z zewnętrznej strony. Później nawlecz na nią ozdobny guzik. To wszystko! Teraz wystarczy przytwierdzić zagłówek do ściany. Najlepiej przy pomocy uchwytów. I gotowe!
Szukasz pomysłu na oryginalne wezgłowie łóżka? Sprawdź te pomysły!
Autor: Pexels/Max Rahubovskiy
Jak i z czego zrobić zagłówek do łóżka? Podpowiadamy!
Przeczytaj również:
Jak urządzić sypialnię w bloku? Zobacz najpiękniejsze aranżacje sypialni z polskich mieszkań
Autor: Jakub Janowski
Sztukateria na ścianie w sypialni