Sprawdzone sposoby na spokojny sen? Kluczowe są nie tylko twoje nawyki, ale i wystrój sypialni
Czy to nocny wypoczynek, czy poobiednia drzemka – zasługujesz na najlepsze warunki do relaksu. W ich stworzeniu pomoże ci wygodne łóżko, ale nie tylko… Znaczenie mają też wystrój sypialni i twoje nawyki.
URZĄDŹ SIĘ TAK, JAK LUBISZ
Nawet jeśli kochasz trendy wnętrzarskie, nie ulegaj im do końca w sypialni. Po co ci ściana za łóżkiem w modnym odcieniu miodu, skoro lepiej czujesz się w otoczeniu bieli? Albo skandynawskie inspiracje, gdy masz sentyment do orientu? Aranżując wnętrze, idź za głosem serca. Dzięki temu w pełni wypoczniesz.
MIĘKKO ZA GŁÓWKĄ
Tapicerowany zagłówek jest niezastąpiony podczas czytania przed snem. A umieszczony w małej wnęce lub z odstającymi bocznymi skrzydłami, zapewnia użytkownikom więcej kameralności.
IM MNIEJ, TYM LEPIEJ
Uporządkowana przestrzeń sypialni to większe szanse na relaks dla oczu i mózgu. Zadbaj zwłaszcza o ład na szafce nocnej. Do szuflady włóż wszelkie sprzęty elektroniczne. Emitują tzw. niebieskie światło, którego fale (podobnie jak promienie słoneczne) zaburzają produkcję melatoniny.
ZOOM NA ŁÓŻKO
Jakie powinno być? Dopasowane do twoich potrzeb. O szerokości min. 140 cm dla pary. Ułatwiające wstawanie i kładzenie się – min. 40 cm wysokości w przypadku osób starszych lub z chorobami kręgosłupa. Ze stelażem z elastycznych listew, które reagują indywidualnie na obciążenia, zapewniają ciału równomierne podparcie. Z zagłówkiem, ale lepiej bez zanóżka (może przeszkadzać wysokim osobom).
MATERAC DO WYMIANY?
Jeżeli jest zbyt miękki – ciało się zapada, kręgosłup wygina, a mięśnie napinają, uniemożliwiając regenerację organizmu. Z kolei zbyt twardy – nienaturalnie naciska na kręgosłup, mięśnie i stawy, powodując ich drętwienie. Rozwiązanie: kup nowy. Wybierz się do sklepu z materacami (np. IKEA) na 5-minutowy relaks w pozycji horyzontalnej. Dodatkowo ekspert doradzi ci odpowiedni model: sprężynowy, piankowy, lateksowy.
ZASŁANIAMY OKNO
Głównie po to, by do wnętrza docierało jak najmniej światła (tu sprawdzają się zasłony i rolety zaciemniające). Oczekujesz więcej od przesłony okiennej? Na rynku dostępne są zasłony akustyczne (np. Moondream, które o 7 dB zmniejszają dźwięki przenikające przez szyby) oraz oczyszczające powietrze.
PRZYJAZNA DLA SKÓRY
Pościel szorstka w dotyku lub pachnąca tuszem nie sprzyja raczej zasypianiu. Polecamy gładką bawełnę satynową.
BEZPIECZNE PIĘKNO
By w sypialni dobrze się spało, podczas jej urządzania warto równoważyć kwestie praktyczne, wizualne i… zdrowotne. Łóżko? Najlepiej na szerokość materaca (wtedy zajmuje mniej miejsca) i z pojemnikiem na koce czy dodatkową pościel. Dodatki? Lekkie wizualnie, przepuszczające światło. Ściany i podłoga? Wykończone farbami i lakierami o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych.