Spryskaj materac tym domowym środkiem. Roztocza i bakterie uciekną w popłochu

2023-02-06 9:20

Sprzątając sypialnię często zapominamy o materacu, a to przecież tu kumulują się największe ilości potu, martwego naskórka i włosów. To właśnie materac staje się najczęstszym siedliskiem bakterii i szkodliwych roztoczy. O czystość i świeżość materaca pomoże nam zadbać domowy środek dezynfekujący. Jego przygotowanie zajmie zaledwie kilka minut.

mężczyzna podnoszący materac
Autor: getty images

Roztocza w sypialni

Roztocza to mikroskopijnej wielkości pajęczaki, które żywią się resztkami złuszczonego naskórka, włosów czy paznokci. Nic więc dziwnego, że najczęściej spotkać je można w sypialni, a dokładnie w materacu i pościeli.

Roztocza są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ich odchody mogą wywoływać alergię. Jeśli często budzimy się z zatkanym nosem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami, oraz zmianami skórnymi – bardzo możliwe, że w naszym łóżku pojawiły się roztocza.

By mieć pewność, że roztocza nie pojawią się w naszej sypialni, warto regularnie wietrzyć pokój i zmieniać pościel – przynajmniej raz na 2 tygodnie, a w przypadku alergików częściej, np. co tydzień.

Oprócz zmiany pościeli, warto systematycznie czyścić materac. Roztocza i bakterie nie znoszą promieni słonecznych – dobrze więc w słoneczne dni odkryć na kilka godzin materac.

Dużo lepszą techniką jest potraktowanie roztoczy promieniowaniem UV. Tu pomocny może się okazać odkurzacz do materacy z lampą UV.

Jeśli nasz materac ma ściągany pokrowiec, warto go przynajmniej raz w miesiącu prać.

Domowy środek na roztocza

W walce z roztoczami skuteczną bronią jest również domowy środek dezynfekujący, który przygotowywały już nasze babcie. Pozwala on nie tylko pozbyć się nieproszonych gości z materaca, ale również odświeża go i nadaje mu miły zapach, który ułatwia zasypianie!

By przygotować specyfik na roztocza, wystarczy wymieszać ze sobą 80 ml alkoholu z taką samą ilością wody i dodać 30 kropli olejku lawendowego. Miksturę następnie przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy materac. Po wyschnięciu materac odkurzamy i gotowe!

By wzmocnić bakteriobójcze i dezynfekujące działanie, można dodać do mieszanki kilka kropel olejku z drzewa herbacianego – lub całkowicie zastąpić nim olejek lawendowy.

Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z materaca - warto rozsypać na nim sodę oczyszczoną i po 1-2 godzinach usunąć proszek przy pomocy odkurzacza.