Sypialnia jak w butikowym hotelu? Zobacz inspirujący projekt Patricii Urquioli
Pięć najważniejszych elementów w projekcie sypialni? Wygodne łóżko, dobrze dobrane światło, miejsce do przechowywania, miękki dywan, ładne dodatki. Podobnie jest w przypadku pokoi hotelowych, dlatego wielu projektantów zachęca, aby w nich szukać wnętrzarskich inspiracji do własnego domu. Zobacz jak Patricia Urquiolia połączyła ponadczasowe materiały, oryginalne kolory i tkaniny.
Spis treści
- Hotel butikowy - nowa moda
- Komfort według Patricii Urquiolii
- Sypialnia jak w pokoju hotelowym
- Pod ziemią i w chmurach – najciekawsze hotele w Polsce. Obejrzyj wideo!
W dobie internetowych recenzji właściciele hoteli stają na rzęsach by cena znaczyła jakość, a pozytywne oceny i gwiazdkowe rankingi przyciągały zainteresowanie turystów. W hotelach sieciowych znajdziemy podobny standard na całym świecie, w małych i prywatnych kameralną atmosferę, a w butikowych oryginalne rozwiązania. Aranżacji wnętrz tego ostatniego podjęła się w zeszłym roku projektantka Patricia Urquiola. W samym centrum Mediolanu w hotelu Giulia (sieć Room Mates) urządziła wnętrza inspirowane stylem vintage.
Hotel butikowy - nowa moda
Hotel butikowy (z ang. boutque hotel lub design hotel) charakteryzuje się wysokim standardem, a jego grupą docelową są osoby, które szukają relaksu z dala od sieciowych, z powtarzalnym wyposażeniem pokoi. Cenią butikowy hotel za kameralną atmosferę, intymność i oryginalne wnętrza. Pierwsze hotele tego typu powstały w latach 80. w dużych miastach USA, najczęściej urządzone w zabytkowych kamienicach. Dzisiaj bardzo często w takim hotelu znajdziemy ikony designu i dzieła sztuki. Każdy pokój jest inny lub posiada motyw przewodni. To bardzo inspirujące miejsca w kontekście urządzania wnętrz. Można w nich podpatrzeć ciekawe rozwiązania, dekoracje, oryginalne materiały wykończeniowe, kolory.
Komfort według Patricii Urquiolii
Taki właśnie jest projekt Patricii Urquioli, która w hotelu Giulia chciała stworzyć atmosferę relaksu w stylu vintage. Hotel usytuowany jest w kamienicy z XIX wieku, a jego wystrój miał wpisać się w historyczny charakter budynku. Wybrane przez projektantkę materiały i kolory nawiązują do tradycji włoskiego designu. A kto jak kto, ale to właśnie Włosi słyną na całym świecie z komfortowych rozwiązań i jakościowych materiałów wykończeniowych! W hotelowych pokojach Giulii możemy zobaczyć rzadko spotykane połączenie kolorów, faktur oraz wzorów. To znak rozpoznawczy hiszpańskiej projektantki, która lubi zestawiać delikatne, spłowiałe odcienie oranżu i czerwieni, chłodnych pasteli, morskiej zieleni i błękitów. Intymny charakter przestrzeni podkreślają wysokojakościowe tkaniny marki Kvadrat (monochromatyczne lub z delikatnym rysunkiem kratki). Razem z tapetami tworzą aranżację według zasady mix and match (łączenie różnych deseni w celu stworzenia spójnego efektu).
Sypialnia jak w pokoju hotelowym
Jak wprowadzić styl Urquioli do własnej sypialni? Prezentowane pokoje są niewielkie, ale kompaktowe, więc zaprezentowane wnętrzarskie triki sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu. Bardzo fajnym (i nie drogim!) rozwiązaniem są szafy zbudowane na stalowych szynach. Sprawdzają się nie tylko do przechowywania ubrań, ale także oddzielą strefy pomieszczenia. Ekonomicznym rozwiązaniem również są "drzwi" z tkaniny - schowają bałagan, udekorują przestrzeń i sprawią, że stanie się bardziej domowa, przytulna.
Zobacz także: tkanina w roli drzwi. Jak oddzielić część do spania w kawalerce?
W projekcie pokoi na uwagę zwracają także elementy wykończenia wnętrz, które nadają pomieszczeniom „kropkę nad i”. To nie tylko wspomniane wcześniej tkaniny, ale także lamperie (pasują nie tylko do stylu vintage, ale także francuskiego, eklektycznego, skandynawskiego), stoliki na miedzianych podstawach oraz lampy. Wszystkie użyte materiały (marmur, drewno, stal, wełna) są ponadczasowe. Z vinatge rodowodem, ale w nowoczesnym i modnym wydaniu.Przeczytaj także: 15 pomysłów na ścianę w sypialni. GALERIA rozwiązań z drewnem w roli głównej