Jaki materac wybrać do sypialni? Wszystko, co musisz wiedzieć o materacach
Jeśli nie wysypiasz się w swojej sypialni, być może to czas, aby zmienić materac. Podpowiadamy, jaki materac wybrać do sypialni. Materac twardy czy miękki, ze stelażem czy bez, lateksowy, a może jeszcze inny? Wybór jest ogromny, a co za tym idzie, trudny. Właśnie dlatego wyjaśnimy ci, jak dzielą się materace, ale i odpowiemy na niezwykle istotne pytania, np. jaki pokrowiec na materac kupić i czy sam materac można prać?
Autor: Fot. Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Spis treści
- Jaki materac do sypialni małżeńskiej? Jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?
- Materac do spania cienki czy gruby?
- Ekspert radzi, jak kupić dobry materac
- Twardość materaca do sypialni — jak dobrać, by był odpowiedni?
- Skąd wiadomo, że materac jest odpowiedni?
- Miękki czy twardy materac — który zdrowszy?
- Czy materac musi leżeć na łóżku? Czy można spać na nim na podłodze?
- Co to są strefy twardości materaca?
- Czy stelaż materaca ma znaczenie?
- Pokrowiec na materac — jaki wybrać?
- Pranie materaca — czy można?
- Materac do łóżeczka dziecięcego — jaki wybrać?
- Materac sprężynowy bonellowy: charakterystyka
- Materac sprężynowy kieszeniowy: charakterystyka
- Materac lateksowy: charakterystyka
- Materac piankowy wysoko- i termoelastyczny: charakterystyka
- Materac kokosowo-lateksowy lub kokosowo-piankowy: charakterystyka
Sypialnia jest miejscem odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym. Jeśli obecny materac spędza ci sen z powiek, zastanów się nad kupnem nowego. Jaki materac do spania będzie najlepszy? To trudne pytanie, bo zależy od wielu czynników. Dlatego materace trzeba dobierać m.in. do swojej wagi, pozycji, w jakiej śpimy, wielkości łóżka.
Materac: wkład materaca a pozycje podczas snu. W jakiej pozycji śpisz? Jeśli na boku, potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej.
Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, możesz więc wybierać dowolnie materace (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysokoelastyczne.
.. Urządź sypialnię marzeń! Codziennie nowe pomysły i inspiracje na FACEBOOKU. Polub Urzadzamy.pl >>>
Jaki materac do sypialni małżeńskiej? Jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?
Sypialnia małżeńska: jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie? Jeden materac będzie dobry, o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby).
Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (materac twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.
Materac do spania cienki czy gruby?
Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.
Ekspert radzi, jak kupić dobry materac
Nie śpiesz się w sklepie. Warto przełamać nieśmiałość i przez 5 minut poleżeć na materacu. Gdy leżysz na wznak, kręgosłup przyjmie kształt lekko wygiętej litery ,,S”, a na boku — linii prostej, i gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni.
Sprawdź grubość, twardość i wkład materaca (polecamy piankę ,,Bultex”, ,,Sensipur”, sprężyny kieszonkowe i wkład „Multipocket”). Zapytaj o właściwości tkanin, np. czy są antyalergiczne. Wybierz pokrowiec materaca zdejmowany do prania, co zapewni utrzymanie higieny. Ważny element to stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40 proc.
Twardość materaca do sypialni — jak dobrać, by był odpowiedni?
Ile ważysz? Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie podparcie, postaw na materace wysokoelastyczne, a jeśli twardsze, wybierz np. materace lateksowo-kokosowe.
Skąd wiadomo, że materac jest odpowiedni?
Połóż się na wznak na materacu, poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.
Miękki czy twardy materac — który zdrowszy?
To zależy od wagi, wieku, stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Zbyt miękki materac prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.
Czy materac musi leżeć na łóżku? Czy można spać na nim na podłodze?
Lepiej nie. Materac niewentylowany od spodu źle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak musimy położyć materac na podłodze, podłóżmy stelaż z listwami sprężynującymi — zapewni to miniobieg powietrza i poprawi elastyczność materaca.
Co to są strefy twardości materaca?
Zwróć uwagę na liczbę stref twardości materaca. Idealna wartość to siedem. Co oznacza? Na całej długości materaca wydzielone są strefy różniące się twardością, tak by dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi (barkom), lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.
Czy stelaż materaca ma znaczenie?
Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem — odgina się pod ciężarem twojego ciała.
W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.
Pokrowiec na materac — jaki wybrać?
Pokrowce materaca zdejmowane czy nie? Praktyczniejsze są pokrowce zasuwane na zamek błyskawiczny, które w każdej chwili można zdjąć i wyczyścić albo nawet wymienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny (różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i rodzajem pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudnopalności.
Jakie pokrowce materaca dla alergików? Osoby uczulone na kurz powinny wybierać pokrowce z niepylącej tkaniny (włókna sztuczne, bawełna o gęstym splocie) - utrudniającej rozwój roztoczy. Najlepiej, by pokrowiec materaca nadawał się do prania w gorącej wodzie. Jeśli chodzi o materace — alergikom zaleca się te z wkładem lateksowym lub piankowym, bo świetnie przepuszczają powietrze oraz wilgoć, stanowią niekorzystne środowisko do rozwoju mikroorganizmów.
Pokrowiec ze stroną letnią i zimową lepszy niż całoroczny? Strona letnia pokrowca to 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących (jest przewiewna, chłodzi). Zimowa bazuje na wełnie (miło grzeje). Zawartość wełny może powodować kurczenie się lub rozciąganie pod wpływem temperatury, zatem pokrowiec może nie nadawać się do prania. Wełna jest też niewskazana dla alergików.
Pranie materaca — czy można?
Nie, materac można najwyżej czyścić „na sucho”, czyli szczotką lub wilgotną szmatką. Sprawa jest łatwiejsza, gdy materac ma zdejmowany pokrowiec. Należy wtedy postępować według wskazówek podanych na metce (oddać do czyszczenia chemicznego, wyprać ręcznie lub w pralce). Najlepiej nie dopuszczać do zabrudzenia materaca, stosując maty ochronne lub cienkie materace nawierzchniowe (nadają się do prania).
Autor: archiwum
Modna sypialnia została ozdobiona lekkimi panelami naściennymi o geometrycznych formach. Dzięki nim wnętrze zyskało nowoczesny charakter. Czarno-turkusowe panele dobrze komponują się z szarą, pikowaną, narzutą i miękkim kocem.
Materac do łóżeczka dziecięcego — jaki wybrać?
Materac do łóżeczka dziecięcego powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Ważne jest, by materac ściśle przylegał do szczebelków lub ramy łóżeczka, miał delikatnie zakończone krawędzie (zapobiegające zwichnięciu nóżki malucha).
Jeśli chodzi o wypełnienie materaca dla dzieci, zaleca się lateks i piankę wysokoelastyczną, które charakteryzują się elastycznością punktową, tzn. ulegają odkształceniu tylko w miejscu nacisku, gwarantując dziecku spokojny sen.
Materac musi przepuszczać powietrze, mieć wkładkę ułatwiającą odparowywanie wilgoci. Tkanina pokrowca materaca dla dzieci (oczywiście zdejmowanego, nadającego się do prania w wodzie) powinna wykazywać cechy antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Na wierzchu warto położyć też ochronny materac.
Materac sprężynowy bonellowy: charakterystyka
Trzon materaca to sprężyny w kształcie bonelli (dwa okręgi połączone spiralą). Wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży — większą siłę wypierania.
Sprężyny są ze sobą połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Niepolecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa.
Materac sprężynowy kieszeniowy: charakterystyka
Wkład materaca stanowią pionowe sprężyny obłożone pianką poliuretanową. Sprężyny, z których każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny, łączą się ze sobą tylko w punktach styczności.
Podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Wykonane są zwykle z różnej grubości drutu i różnią się wysokością. Dzięki temu lepiej dopasowują się do kształtu ciała, odciążają kręgosłup. Materace tego typu są wygodne w użyciu, mogą mieć właściwości rehabilitacyjne.
Materac lateksowy: charakterystyka
Blok pianki powstaje w wyniku połączenia mleczka kauczukowego (czyli lateksu) z produktami pochodzenia syntetycznego. Materac jest wytrzymały, odporny na trwałe odkształcenia, przepuszczalny dla powietrza i wilgoci.
Wykazuje się cechami antybakteryjnymi. Ma wysoki stopień elastyczności, dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Materac lateksowy jest idealny dla dzieci.
Materac piankowy wysoko- i termoelastyczny: charakterystyka
Taki materac perfekcyjnie dopasowuje się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Materace z pianki termoelastycznej reagują na temperaturę ciała (im wyższa, tym większe odkształcenie podłoża).
Materace mogą się składać w 100% z pianki wysokoelastycznej lub z warstw (w środku pianka wysoko-, na zewnątrz termoelastyczna). Inne zalety tych materacy? Lekkość, dobra wentylacja. W sam raz dla osób ceniących wygodę.
Materac kokosowo-lateksowy lub kokosowo-piankowy: charakterystyka
Podstawą materaca jest mata wykonana z palmy kokosowej (oczyszczonej, sprasowanej), obłożona kilkoma warstwami pianki poliuretanowej/lateksu. W porównaniu z innymi typami materaców charakteryzuje się większą twardością. Jest jednak cieplejszy, bardziej przewiewny. Według wielu producentów eliminuje też niekorzystne dla zdrowia działanie pól elektromagnetycznych.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Skandynawska aranżacja sypialni utrzymana w bieli i czerni.