Sypialnia. Urządzamy idealne pomieszczenie do odpoczynku
W łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Dlatego warto urządzić sypialnię tak, aby była nie tylko estetyczna, lecz także służyła odpoczynkowi. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak urządzić sypialnię sensownie, ale z charakterem.
Autor: serwisy prasowe firm
Główna zasada: jeśli ozdoby w sypialni, to za zagłówkiem łóżka (nie będą rozpraszać). W tym przypadku są to wakacyjne wspomnienia ujęte w ramki. Kompozycja z niewielkich obrazków powinna zamknąć się w kwadracie lub prostokącie - to jedna z zasad stosowanych w galeriach. Dopuszczalne są oczywiście odstępstwa - ale wtedy układ ramek będzie dynamiczny, co w sypialni raczej nie jest pożądane. Na zdj. łóżko Howard tapicerowane 100 proc. Inem (pokrycie zdejmowane), marka Calligaris.
Spis treści
- Od czego zacząć urządzanie sypialni?
- Jak urządzić sypialnię: dobrze wykorzystana przestrzeń
- Urządzanie sypialni: tego unikaj
Sypialnia jest ważnym pomieszczeniem dla każdego z nas. Powinna zatem odzwierciedlać nasz charakter i służyć komfortowi. Trzeba zatem zastanowić się nad jej wyglądem i rozmieszczeniem tuż po tym, jak kupimy mieszkanie. Jak urządzić sypialnię: poradnik.
Od czego zacząć urządzanie sypialni?
Wybór pokoju – niech będzie najcichszy w mieszkaniu. Najlepiej z oknami od północy lub wschodu. W sypialni warto zamontować okno o lepszych parametrach akustycznych i zainwestować w tkaniny (rolety, zasłony) typu sun block – do niedawna spotykane tylko w hotelach. Ważne jest też zaplanowanie odpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych (najlepiej schowanych za szafką, tak, by można było ładować laptopa czy komórkę w szufladzie) i włączników. Sprawdzi się też tzw. Włącznik schodowy, który umożliwi osobie leżącej w łóżku wyłączenie wszystkich świateł. Z nowości – modne są, zamiast szafek, półki zawieszone na wysokości materaca: proste rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.
Jak urządzić sypialnię: dobrze wykorzystana przestrzeń
Przestrzeń wokół łóżka nie może być przeładowana, dlatego sprawdzą się np. małe, lekkie szafki lub zdobiony zagłówek jako jedyna ozdoba. Ważne też jest ustawienie łóżka względem okien i drzwi - najlepiej bokiem. Okno za wezgłowiem może wywoływać niepokój, bo odruchowo odwracamy się w kierunku ruchu, źródła dźwięku. Nie wybierajmy ustawienia nogami wprost na drzwi - wrażenie leżenia w przeciągu nie jest przyjemne. Z łóżka powinniśmy móc obserwować całą sypialnię, zapewnia to optymalne warunki do odpoczynku.
Urządzanie sypialni: tego unikaj
- Urządzając sypialnię unikaj nadmiaru mebli. Lepiej zabudować całą ścianę niż wstawiać kilka szaf i szafek. Lżej też wygląda zabudowa „pociągnięta” do sufitu niż do wysokości zwykłej szafy. Fronty wybieramy jasne, lakierowane. Lustrzane zostawmy do pokoju.
- Urządzając sypialnię unikaj w niej kącika do pracy, jesli nie jest to konieczne. Komputer, dokumenty... Jeśli już musisz pracować w sypialni, ukryj sprzęt za parawanem, żaluzją lub roletą.
- Urządzając sypialnię unikaj kwiatów. Lepiej śpi się bez nich, bo nocą zabierają tlen.