Sypialnia w stylu Ludwika Filipa: styl pałacowy we wnętrzu
Kwintesencja stylu Ludwika Filipa w sypialni to aksamitne tapicerki, toczone nóżki, płycinowe stoliki nocne z fazami, porcelanowe uchwyty i motyw liścia akantu. Te cechy możemy przenieść do naszej sypialni. Akcentami szalenie charakterystycznymi będą romantyczne, pudrowe pastele i eklektyczny miks stylów. Na co postawić w aranżacji w stylu Ludwika Filipa?
Autor: Maciej Stępiński
Esencja współczesnego eklektyzmu w stylu Ludwika Filipa - bielone płyciny ścienne, wysokie przestrzenie, a jednocześnie niekonwencjonalnie użyte stylizowane krzesła jako nocne stoliki (nakastniki).
Spis treści
- Sypialnia w stylu Ludwika Filipa – czar Pani Walewskiej
- Sypialnia w stylu Ludwika - Romantyka
- Sypialnia Neo-Ludwika
Styl Ludwika Filipa to bezpośrednie nawiązanie do epoki romantyzmu. Wnętrza buduarów ukochanej Napoleona - Marysieńki, czy salonik fortepianowy George Sand stanowić mogą bazę wyjściową do naszych eksperymentów w sypialni.
Sprawdź też: zdjęcia sypialni - GALERIA >>>
Pamiętajmy jednak o umiarze – bezrefleksyjne kopiowanie oryginalnych stylizacji z epoki zamiast przydać sznytu nowej odsłonie ekskluzywnej sypialni, może uczynić ją duszną i muzealną.
Sypialnia w stylu Ludwika Filipa – czar Pani Walewskiej
Modne już od dłuższego czasu bielone meble w przecieranej wersji shabby chic zyskają na animuszu w eklektycznej wersji stylizowanego stolika nocnego. Poręczny niezbędnik w sypialni w stylu Ludwika Filipa pomieści drobne kosmetyki i ulubione puzderka na biżuterię (oczywiście stylizowane - diabeł tkwi w szczególe!).
Sprawdź też:
Stylowe meble: Ludwik Filip. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>
Stylowe meble: Ludwik XIV. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>
Stylowe meble: Ludwik XV. Jak rozpoznać antyki? [ZDJĘCIA] >>>
Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać? [ZDJĘCIA] >>>
W większym detalu podczas urządzania sypialni w stylu Ludwika Filipa postawić można na bieloną toaletkę z krzesłem „Ludwikiem”, o pudrowo miętowej, welurowej tapicerce otoczonej połyskującymi nitami. Dysponując tak silnym akcentem stylistycznym zadbajmy o stonowanie jego otoczenia w aranżacji ekskluzywnej sypialni. Postawmy na delikatne pastele na ścianie (mogą być różne od koloru tapicerki i dodatków, ważne by współgrały ze sobą tonacjami – pastelowa mięta doskonale komponuje się z rozbielonym cappuccino; również w wersji w pasy).
Sprawdź też: style w meblarstwie >>>
Dla ożywienia kompozycji sypialni w stylu Ludwika Filipa zadbajmy o różnorodne drobiazgi – dekoracyjne poduszki, kapy, koce, puzderka. Mogą być w odmiennej, acz równie pastelowej tonacji (lawendy, migdałów, różowej waty cukrowej), w ciepłych, połyskujących materiałach, z draperiami, pikowaniami i przeszyciami (welur, aksamit, satyna). Akcentem podkreślającym charakter stylizacji będzie również drewniana, owalna ramka zawieszona na aksamitnej tasiemce.
Sypialnia w stylu Ludwika - Romantyka
Jeśli naszą uwagę szczególnie przyciągają zabytkowe meble z czasów Ludwika Filipa, pamiętajmy o koniecznej konsekwencji w ich doborze. Eklektyzm właściwy tej epoce ułatwia nam wprawdzie czerpanie z różnych wpływów stylistycznych (meble produkowane są wówczas fabrycznie, a projekty utrzymane w duchu historyzmu), niemniej poszukiwanie elementów wspólnych w wybieranych egzemplarzach pomoże nam w sposób spójny urządzić sypialnię w stylu Ludwika Filipa. Aby wybrane meble Ludwik Filip mogły ze sobą stylistycznie korespondować, postarajmy się – przy całej ich różnorodności - o zachowanie jednego elementu wspólnego. Może to być jednolity odcień forniru, lub jednakowo tłoczone nogi. Meble nie muszą stanowić fabrycznie zaprojektowanego „garnituru”, aby wspaniale się dopełniać. Eklektyzm pozwala na mieszanki stylów i rzemiosł. Kreujmy więc własne wizje w aranżacji ekskluzywnej sypialni, trzymając się jedynie ponadczasowej idei umiaru.
Sypialnia Neo-Ludwika
Nawiązująca do tajemniczej i intymnej atmosfery sypialnia w stylu Ludwika Filipa swoje zastosowanie znajduje również we współczesnych aranżacjach. Dworski charakter i ekskluzywność takiego wnętrza bez wątpienia kusi i nęci nawet bardzo nowoczesne gusta. Tajemnicze buduary i kameralne sypialnie owiane półmrokiem, niosą ze sobą tajemnicę. Stąd zapożyczenia tego stylu w aranżacjach współczesnych sypialni są tak częste, jak nieprzypadkowe. Zestawienie pojedynczego, stylizowanego mebla z fakturą i połyskiem współczesnej tapety we wnętrzu sypialni tworzy nową jakość neo-eklektyzmu. Czerpmy z przeszłości ulubione wzorce, przekuwając je na współczesne stylizacje w naszym guście. Oniryczne inspiracje zaciemnionymi gabinetami czy mięsistymi draperiami zasłon i parawanów rozwijajmy na współczesną nutę - kontrastujmy wzory zasłon i tapet, scalając je jedynie kolorystycznie. Twórzmy nową jakość romantyzmu w eklektycznej współczesności, na własny niepowtarzalny sposób.
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.
Autor: Thinkstockphotos.com
Pasmanteryjne wykończenia stosujemy z umiarem, nie żałujemy natomiast chwostów – ozdabiamy nimi nie tylko dekoracyjnie upięte zasłony, ale też poduszki, klamki i uchwyty mebli.