Sypialnia w stylu marynistycznym – sposób na piękne wnętrze i wspaniały relaks
Sypialnia w stylu marynistycznym kojarzy się z naturą, wodą, plażą, powietrzem. Dobrze się w niej odpoczywa. Konwencję można potraktować bardziej albo mniej dosłownie – wszystko zależy od upodobań i oczekiwań. Podpowiadamy, jak osiągnąć doskonały efekt bez zbędnych kosztów – poniżej galeria inspiracyjnych zdjęć i sprawdzone rady.
Autor: Miloo Home
Sypialnia (wyposażenie Miloo Home) jak w domku na plaży z białymi ścianami i podłogą z desek. Mogą być pociągnięte białą farbą albo pozostawione w stanie naturalnym. Deski możesz wyszorować szarym mydłem albo, jeśli to nie pomoże, rozjaśnić roztworem ługu (zachowaj środki ostrożności, bo to sposób sprawdzony, ale preparat jest silną zasadą). Łóżko i pozostałe meble oraz dodatki są bardziej eleganckie, więc kierują aranżację w stronę hampton, czyli szykownej wersji stylu marynistycznego rodem z Long Island. Całość daje wrażenie elegancji, ale i lekkości oraz letniego luzu. Błękitna pościel, dekoracyjne poduszki i pledy z dodatkiem niebieskości przybliżają morze i niebo. Dodaj jeszcze rattanowe czy bambusowe latarenki oraz lampiony dla podkręcenia klimatu. Transparentne szkło, np. lampy o takiej podstawie i butle, stanie się nawiązującą do wody ozdobą. Jeśli lubisz dosłowność, może się także pojawić drewniane stare wiosło albo sieć rybacka.
Spis treści
- Styl marynistyczny – podstawowe inspiracje
- Sypialnia w stylu marynistycznym sprzyja wypoczynkowi
- Sypialnia w stylu marynistycznym – co ją charakteryzuje?
- Sypialnia marynistyczna w różnych wersjach
Styl marynistyczny – podstawowe inspiracje
Styl marynistyczny wynika z połączenia piękna, ale i surowości morza i nadmorskiego krajobrazu, oraz romantycznych wyobrażeń o dalekich podróżach, życiu na morzu i przygód.
Jest więc pełen prostoty i blisko natury, głównie opiera się na nawiązaniach do wystroju domków na plaży, jachtowych kajut, klimatu nadmorskich pensjonatów, małych i dużych marin oraz – nadmorskiego pejzażu.
Sprawdź także: Styl marynistyczny - jak urządzić wnętrze w „morskim klimacie”? Podpowiadamy
Sypialnia w stylu marynistycznym sprzyja wypoczynkowi
Jeśli masz ochotę, możesz zamienić swoją sypialnię oazę relaksu! Styl marynistyczny kojarzy się z wakacjami, podróżami, wypoczynkiem – jest więc wymarzony dla sypialni. Możesz potraktować konwencję dosłownie i wyczarować w sypialni małą marinę z licznymi odniesieniami albo po prostu luźno nawiązać do wytycznych stylu. Jest też mnóstwo wariantów pośrednich, o czym możesz się przekonać, oglądając zdjęcia w naszej galerii inspiracji.
Sypialnia w stylu marynistycznym – co ją charakteryzuje?
Kluczowe dla stylu marynistycznego są materiały, kolory i motywy oraz charakterystyczne detale dekoracyjne, które podkreślają życie blisko natury i kontakt z morzem. Dzięki nim stworzysz odpowiedni klimat.
- Drewno – z niego są elementy wykończenia wnętrz, jak podłoga, boazeria, drzwi i okna, ale także meble i dodatki. Drewno stare, recyklingowane (jakby ze starej łodzi!) stworzy klimat rybackiej chaty, będzie idealne do stylizacji rustykalnych. Drewno nowe i szlachetne w gatunku będzie nawiązaniem do luksusowych jachtów. Drewno wybielone, tzw. sea wood, czyli obrobione przez fale i wybielone przez sól, np. w postaci naturalnych rzeźb sprawdzi się jako efektowna dekoracja. Oczywiście, dopuszczalne są imitacje drewna, ale doskonałej jakości, łudzące oko – tworzywo sztuczne udające drewno w prymitywny sposób stanowczo się nie nadaje.
- Len, wełna, bawełna – zasłony, zazdrostki, narzuty, obrusy, ścierki, pościel dywaniki, worki na bieliznę czy warzywa, a także te wyściełające kosze powinny być z tkanin naturalnych. Koce, pledy itp. niech będą z wełny czy bawełny. Podobnie, jak w przypadku drewna, tkaniny mogą mieć domieszki innych włókien, ale niech w dotyku i na oko będą naturalne. Unikaj elektryzujących się, sztywnych i sztucznych w dotyku materiałów – choćby były w najpiękniejsze mewy czy żaglówki.
- Kolory – podstawowa barwa z palety marynistycznej to biel czysta i złamana homeopatyczną dawką beżu, żółcienia czy szarości. Im pomieszczenie jest mniejsze, tym powinno być bieli i odcieni of-white więcej. Wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne i widne. Biel dopełniamy odcieniami błękitu od miętowych tonów, przez indygo, kobalt, po granat. Akcentem może być czerwień koralowa albo strażacka oraz, rzadziej, żółcień (skojarzenie ze słońcem). Sprawdzą się też odcienie turkusu nawiązujące do południowych mórz i to właśnie dla nich zarezerwowana jest koralowa czerwień jako dodatek.
- Wzory i motywy – głównym wzorem obecnym w stylu marynistycznym są paski i prążki. Biało-granatowe to klasyka, ale dopuszcza się też paski białe w połączeniu z innymi odcieniami barwy niebieskiej oraz, rzadko,z czerwienią. Mile widziane są motywy związane z morzem i krajobrazem nadmorskim oraz żeglarstwem, a więc: ptaki, ryby, roślinność, kotwice, koła ratunkowe, liny, wszelkie łodzie, latarnie morskie, bandery, proporczyki, napisy itp. Mogą się one pojawiać na tekstyliach, tapetach, naczyniach, plakatach, obrazach itp.
Sypialnia marynistyczna w różnych wersjach
Styl marynistyczny ma wiele odsłon, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Czasem wystarczy kilka detali nawiązujących do konwencji, by nadać sypialni ten wyjątkowy klimat. Styl ten ma swoje odmiany, które wynikają w pewnej mierze z konotacji historycznych i jego ewolucji w ciągu dziesięcioleci. Poznaj najważniejsze odmiany, a potem przefiltruj przez własne potrzeby i gust – może dokonasz kolejnej modyfikacji? Poniższy podział (i tak nie wyczerpujący zagadnienia) jest umowny i wprowadzony na potrzeby tekstu, ale dobrze obrazuje fakt, że wnętrza w stylu marynistycznym można urządzić na sto różnych sposobów.
- Jak w epoce wiktoriańskiej – wnętrze w klimacie retro, ze stylizowanymi meblami z ciemnego, wysokogatunkowego drewna, orientalne dywany, wzorzyste tekstylia (atłasy lub wzory atłasowe, aksamity, jedwabie). Tu kolorystyka bardziej dowolna (z obowiązkowymi zieleniami, odcieniem bordo, czerwieni, brązów it.). Odnajdą się tu doskonale marynistyczne obrazy, modele statków, lunety i globusy, lampa stylizowana na starą naftową z rybackiej łodzi... To trochę mieszanka klimatów kolonialnych, marynistycznych i podróżniczych.
- Jak w rybackiej chacie – niczym w okresie międzywojennym „letniaki” wynajmowane przez mieszczan marzących o pobycie nad morzem. Tu meble są proste, wiejskie, najlepiej z surowego drewna. Dużo bieli i naturalnych dodatków. Wystarczą dekoracyjne akcesoria w postaci dywanika w paski, wiosła opartego o ścianę albo w roli wieszaka, plecionych koszyków na różności, sieci rozciągniętej na ścianie albo jako hamak. Jest surowo, ale przytulnie.
- Jak w nadmorskim szykownym pensjonacie – przydadzą się eleganckie wyplatane meble wymoszczone poduszkami, półprzejrzyste zasłony niczym obłoki, dużo ceramiki i tekstylia z dyskretnymi nawiązaniami do motywów marynistycznych. Jeszcze obrazy, duże muszle i koralowce.
- Jak nad Bałtykiem i Morzem Północnym – dobrą bazą pod stworzenie „chłodnej mariny” będą wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, skandynawskie. Funkcjonalne meble współczesne lub vintage, biele, odcienie szarobłękitne można doskonale ograć, dodając plecionki, tekstylia w paski i gładkie w odpowiednich kolorach, trochę dekoracji w postaci np. czarno-białych (choć niekoniecznie) zdjęć czy plakatów z motywem statków, pejzażu nadmorskiego itp. Tu sprawdzi się też połączenie bieli z granatem i strażacką czerwienią.
- Jak nad morzami południowymi – we wnętrzu może być więcej bieli złamanej beżem i wanilią (bez szarości) oraz detale w odcieniach turkusowych błękitów niczym tropikalne morze. Świetnym akcentem będzie koralowa czerwień. Egzotyczne muszle i koralowce (sztuczne, bo naturalne są pod ochroną!) także zadbają o właściwy klimat.
- Jak na plaży w Long Island – styl hampton jest uważany za odrębną konwencję wywodzącą się z części Long Island zwanej Hamptons, lecz ma on wiele wspólnego ze stylem marynistycznym. Hampton to elegancka wersja z pięknymi drewnianymi podłogami, dobrej jakości klasycznym umeblowaniem, wyrafinowanymi dodatkami, lecz w aranżacji nie brak dozy plażowej beztroski, która także miewa rozmaite przejawy, bardziej dosłownie lub luźno nawiązujące do morskiej tematyki.
- W połączeniu z dobrym dizajnem – tu znajdziemy elementy (np. krzesła, lampy itp.) wyposażenia współczesnego albo vintage od najlepszych projektantów uzupełnione klasycznymi detalami marynistycznymi, ale w sposób wyważony, bez ostentacji.
- Kwintesencja kiczu – to często wnętrza przeładowane i zrobione od A do Z. Dekoracje na ogół są „wprost” i jest ich dużo – z każdego kąta wychodzą koła ratunkowe, kotwice, latarnie morskie, liny itp. O ile nie jest to celowy zamiar, taka zabawa stylem i stylizacja z przymrużeniem oka, może się okazać chybionym pomysłem.
Autor: Miloo Home
Sypialnia (wyposażenie Miloo Home) jak w domku na plaży z białymi ścianami i podłogą z desek. Mogą być pociągnięte białą farbą albo pozostawione w stanie naturalnym. Deski możesz wyszorować szarym mydłem albo, jeśli to nie pomoże, rozjaśnić roztworem ługu (zachowaj środki ostrożności, bo to sposób sprawdzony, ale preparat jest silną zasadą). Łóżko i pozostałe meble oraz dodatki są bardziej eleganckie, więc kierują aranżację w stronę hampton, czyli szykownej wersji stylu marynistycznego rodem z Long Island. Całość daje wrażenie elegancji, ale i lekkości oraz letniego luzu. Błękitna pościel, dekoracyjne poduszki i pledy z dodatkiem niebieskości przybliżają morze i niebo. Dodaj jeszcze rattanowe czy bambusowe latarenki oraz lampiony dla podkręcenia klimatu. Transparentne szkło, np. lampy o takiej podstawie i butle, stanie się nawiązującą do wody ozdobą. Jeśli lubisz dosłowność, może się także pojawić drewniane stare wiosło albo sieć rybacka.