Narzuta do sypialni. Jak wybrać idealną narzutę na łóżko?
Narzutę na łóżko kupujemy ze względów praktycznych – w ciągu dnia zakrywa pościel, chroni ją przed kurzem i zabrudzeniami. Jest też bardzo dekoracyjnym elementem, dlatego powinna być odpowiednio dobrana do aranżacji sypialni.
Autor: www.westwingnow.pl
Narzuta do sypialni w pastelowym kolorze
Spis treści
- Narzuta na łóżko – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Narzuta do sypialni – jaka tkanina najlepsza?
- Wymiary narzuty na łóżko
- Jak dobrać narzutę do stylu sypialni?
- Modne narzuty na łóżko
- Jak dobierać dodatki do sypialni: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
W sypialni szczególnie powinniśmy dbać o spójność wystroju, ponieważ to miejsce przeznaczone do relaksu. W uporządkowanych wnętrzach wypoczywa się zdecydowanie lepiej. Dlatego narzuta na łóżko nie powinna mieć byle jakiego koloru czy wzoru. Dopasujmy ją do stylu naszej sypialni.
Narzuta na łóżko – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając tekstylia do domu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich trwałość. Nie inaczej jest w przypadku narzuty na łóżko. Ma ochraniać pościel przed zabrudzeniami, warto więc kupić taką kapę, którą w razie potrzeby upierzemy w domu w pralce, bez obaw o jej wygląd. Właściciele zwierząt powinni zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej jest zrobiona narzuta, aby z łatwością usunąć z niej sierść i nie obawiać się zadarcia materiału np. kocim pazurem.
Narzuta do sypialni – jaka tkanina najlepsza?
Najlepiej sprawdzają się mieszanki tkaniny naturalnej i syntetycznej, ponieważ takie materiały łatwo się pierze i utrzymuje w czystości. Rodzaj tkaniny warto też dobrać do funkcji, jaką narzuta ma pełnić. Jeśli jest tylko dekoracyjna, tkanina nie musi być gruba czy wytrzymała. Jeśli natomiast używamy kapy jako dodatkowego przykrycia np. w czasie mroźnych zimowych nocy, wybierzmy tkaninę grubszą, pikowaną, miłą w dotyku lub podszytą włókniną.
Wymiary narzuty na łóżko
Łóżko można przykryć narzutą na różne sposoby. Jedni lubią, kiedy narzuta zakrywa mebel i sięga prawie do podłogi, inni wolą zawinąć ją pod materac, żeby idealnie go zakrywała. Aby obliczyć szerokość narzuty sięgającej do podłogi należy zsumować szerokość łóżka, podwójną odległość do podłogi (wysokość łóżka z materacem) oraz grubość kołdry. Dodając do długości łóżka 50 cm otrzymamy pożądaną długość narzuty. Np. szerokość łóżka 160 cm, długość łóżka 200 cm, odległość od podłogi 35 cm, grubość kołdry 8 cm: 160 + 35 + 35 + 8 = 238; 200 + 50 = 250. Narzuta powinna zatem mieć wymiary 238 x 250 cm. Jeśli chcemy podwijać narzutę pod materac, musimy zsumować szerokość materaca, podwójną wysokość materaca (np. 25 cm), grubość kołdry, a także zakładkę, czyli ok. 20 cm. Długość obliczamy dodając do długości materaca ok. 30 cm. Np. 160 + 25 +25 + 20 = 230; 200 + 30 = 230 cm. Potrzebujemy narzutę o wym. 230x230 cm
.. Tapeta do sypialni. Porady i inspiracje >>>
Jak dobrać narzutę do stylu sypialni?
Łóżko jest zazwyczaj największym meblem w sypialni, a położona na nim narzuta jest wyraźnie widocznym i eksponowanym elementem aranżacji. Dlatego musi pasować do stylu wnętrza. Gładkie lub pikowane, jednobarwne narzuty w stonowanych kolorach pasują do większości sypialni. Satynowe i zrobione z połyskujących materiałów sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych oraz w stylu glamour. Tkaniny z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna, wełna, zwłaszcza te o wyraźnym splocie idealnie komponują się z przytulnymi wnętrzami w stylu boho i etno. Grube, pikowane kapy w pastelowe wzory są świetnym dodatkiem do wnętrz rustykalnych oraz inspirowanych stylem angielskim czy francuskim. Jeśli chcemy, aby narzuta była bardzo wyraźnym akcentem dekoracyjnym wybierzmy tkaninę w intensywnym kolorze lub w duże wzory. Warto wybrać kolor, który występuje już we wnętrzu, np. na tapecie, zasłonach czy w dodatkach.
Autor: Mariusz Bykowski
Łóżko z dwiema narzutami – beżowa chroni pościel, idealnie wtapia się w kolorystykę wnętrza, czarno-biała jest dekoracyjna, współgra z wyrazistą tapetą.
Modne narzuty na łóżko
Moda się zmienia, jednak od wielu lat dużą popularnością cieszą się jednobarwne narzuty ozdobione pikowaniem, zarówno z matowych jak i połyskujących materiałów. Wielbiciele wzorów mają do wyboru tkaniny ozodobione rajskimi ptakami, wielkimi kolorowymi kwiatami czy tropikalnymi liśćmi. Nieprzerwanie również popularne są wszelkie naturalne tkaniny kojarzące się zarówno z przytulnym stylem skandynawskim (grube wełny, wyraźne sploty itp.), jak i ze stylem boho (niezaobrębiony len, bawełna 100%), gładkie, ozdobione melanżowym wzorem lub w cienkie paseczki, kratkę.
Jak dobierać dodatki do sypialni: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Materiały prasowe H&M HOME
Sypialnia w stylu skandynawskim. Pasuje do niej pościel bawełniana i lniana, raczej gładka.
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
Prosty stolik nocny jak taboret. A dodatkowo pufy, które również mogą odgrywać rolę improwizowanego stolika
Autor: materiał prasowy ilfilotto.com
Lampka Magnetico przyczepi się do każdej metalowej powierzchni.