Szafa wnękowa w sypialni: podpowiadamy jaką wybrać!

2013-01-31 16:05

Gdy nie mamy miejsca na garderobę, szafa wnękowa w sypialni będzie dobrym rozwiązaniem. Szafa wnękowa z zabudowanymi drzwiami? A może o nietypowym kształcie? Zobacz nasze propozycje.

Spis treści

  1. Szafa wnękowa: bez tajemnic
  2. Szafa do sypialni: męski typ
  3. Szafa wnękowa do sypialni w japońskim stylu
  4. Szafa do sypialni na poddaszu

Szafa wnękowa do sypialni musi być pojemna i przestronna. Dobrze, jeśli jej styl harmonizuje z aranżacją sypialni. Do wyboru mamy szafy wnękowe z zabudowanymi drzwiami, prześwitującymi oraz szafy wnękowe nietypowe - doskonałe na przykład pod skosy.

Sprawdź też: jak dobrze zaprojektować szafę >>>

Wykonanie szafy wnękowej najlepiej jest zamówić na wymiar. Wiele firm oferuje zabudowy wnękowe i garderoby.

Szafa wnękowa: bez tajemnic

Szafa wnękowa z prześwitującymi drzwiami jest dla tych, którzy nie tylko utrzymują w szafie idealny porządek, ale też lubią na niego popatrzeć! Nieco zaskakujące, ale i praktyczne – zawsze wiadomo, gdzie co jest. Zawartość szafy warto skomponować, stosując np. klucz kolorystyczny. Ci, którzy mają odzież we wszystkich kolorach tęczy, mogą urządzić pokój graficznie – w czerni i bieli, szafa będzie wtedy stanowiła mocny i bardzo dekoracyjny akcent we wnętrzu. Właścicielom białych i niebieskich koszul, garsonek i garniturów polecamy zarezerwować dla otoczenia szafy barwy stonowane, najlepiej biele, szarości, błękity. Tkaniny miękkie, luksusowe. Lampy – np. organiczne formy z mlecznego szkła.

Szafa do sypialni: męski typ

Z taką szafą wnękową dobrze będą się komponować meble z metalowymi elementami – krzesło z siedziskiem z błyszczącej siatki, łóżko w prostej metalowej ramie. Oświetlenie? Proponujemy inspiracje stylem industrialnym, np. lampę na wysięgniku mocowanym do ściany. W roli ozdoby mogą wystąpić wielkoformatowe czarno-białe zdjęcia: kobiece akty, widoki tętniącego życiem miasta lub motoryzacyjne – wybór zależy od upodobań. Jeśli tkaniny i obicia, to imitacje skór, eleganckie wełny, welury (efekt glamour, bardziej romantyczny). Fiolet zestawiony z ciemnym drewnem, metalem, czernią i bielą będzie bardziej „drapieżny”. Złagodzić go można, dobierając dodatki w szarościach oraz miękko układające się tkaniny. Ważne jest wnętrze: na koszule i marynarki trzeba przeznaczyć 85 cm w pionie, na spodnie przełożone przez wieszak – 70 cm, zawieszone na klipsach – 130 cm.

Szafa wnękowa do sypialni w japońskim stylu

Idealna do pomieszczeń, w których najważniejszy jest spokój, czyli właśnie sypialni! Półprzezroczyste panele szafy, podzielone aluminiowymi listwami, przypominają japońską ściankę. Dodatkowe meble (siedziska, szafki nocne, pufy) powinny być niskie i podłużne, by kształtem podkreślały rysunek szprosów. Oświetlenie proponujemy delikatne, klosze mogą przypominać formy origami. Jeśli obrazy, to np. orientalne rysunki malowane piórkiem. Kolory ścian i tkanin – najlepiej jasne, „sprane”, podobne do czerpanego papieru. Decydując się na szafę na zamówienie, trzeba wziąć pod uwagę, że jej głębokość musi wynosić minimum 60 cm. Planując długość drążków, pamiętajmy, ze 10 wieszaków na sukienki czy koszule zajmuje ok. 30 cm, 10 wieszaków z marynarkami lub płaszczami – dwa razy tyle.

Szafa do sypialni na poddaszu

Na poddaszu też można zorganizować przestronne miejsce do przechowywania ubrań! Wymaga to jednak twórczego podejścia do przestrzeni. Szafy wnękowe na poddaszach często mają „kombinowane” zamknięcia: w jednym meblu spotyka się drzwi na zawiasach, przesuwne, harmonijkowe. Warto podkreślić skosy wzorem na drzwiach szafy, a także kształtem mebli i dodatków – pasować tu będą krzesła lub stoliki na trzech nogach, klosze lamp w kształcie stożków, oświetlenie na „łamanych” wysięgnikach.

Nasi Partnerzy polecają