Pomysł na zagłówek do łóżka. Piękne pokrowce! Praktyczne rozwiązania do sypialni
Wezgłowie łóżka może być jego integralną częścią, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba oraz na co możemy sobie pozwolić finansowo. Na przykład inwestowanie w drogie łóżko do sypialni z tapicerowanym wezgłowiem nie jest dobrym pomysłem, jeśli mieszkanie tylko wynajmujemy!
Autor: Getty Images/Katarzyna Bialasiewicz
Zagłówek nada przytulności sypialni. Zobacz pomysły na urządzenie wnętrza
Spis treści
- Wezgłowie kupione czy zrobione własnoręcznie?
- Wezgłowie łóżka: miękkie i tapicerowane
- Nietypowe pomysły na wezgłowie łóżka
- Zobacz inne pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni
Decydując się na łóżko z wezgłowiem, warto wziąć pod uwagę wielkość sypialni. W dużej i przestronnej możemy sobie pozwolić na właściwie dowolne wezgłowie. Ale np. gdy łóżko stoi pod skosami, już trzeba się mieć na baczności! W niektórych przypadkach, np. w małej sypialni, warto pomyśleć o osobnym wezgłowiu zrobionym według autorskiego pomysłu.
Wezgłowie kupione czy zrobione własnoręcznie?
Wezgłowie może stanowić całość z łóżkiem. Najczęściej decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, kupując gotowe łóżko do sypialni. Jednak wtedy, gdy tylko wynajmujemy mieszkanie i nie chcemy inwestować w meble lub potrzebujemy łóżka o nietypowych wymiarach, warto pomyśleć o osobnym wezgłowiu, robionym według własnego pomysłu.
Pamiętajmy, że sypialnia z łóżkiem bez wezgłowia może sprawiać wrażenie miejsca zimnego i bezosobowego, a na dodatek ściana za łóżkiem w sypialni szybko się brudzi. Tymczasem wezgłowie zrobione według autorskiego projektu pomoże całkowicie odmienić, a nawet unowocześnić wygląd sypialni.
DIY: jak zrobić zagłówek tapicerowany?
Wezgłowie łóżka: miękkie i tapicerowane
Najbardziej lubiane i najczęściej wybierane jest wezgłowie tapicerowane. Miękkie, z tkaniny miłej w dotyku, uosabia klasyczną elegancję, a przy tym przytulność. Może być na stałe połączone z łóżkiem albo wykonane samodzielnie. W drugim przypadku możemy sobie pozwolić na znacznie więcej, np. zrobić je nie tylko na całą szerokość łóżka, lecz także poszerzyć o wymiar szafek nocnych.
Powiększanie wezgłowia w górę to inny ciekawy pomysł - może sięgać nawet do sufitu! Tapicerowane wezgłowie łóżka jest też dobrym pomysłem w przypadku sypialni na poddaszu. Możemy wtedy obić ścianę ze skosem nad łóżkiem pikowaną tapicerką i z pozornej wady uczynić zaletę sypialni.
Nietypowe pomysły na wezgłowie łóżka
Jeśli z jakichś względów nie chcemy lub nie możemy (np. z powodu alergii na kurz) mieć tapicerowanego wezgłowia, możemy zdecydować się na drewno lub lakierowaną płytę MDF przymocowaną bezpośrednio do ściany. Warto wtedy zrobić np. wezgłowie lamelkowe, w które później będziemy wpinać półki potrzebne do odkładania drobiazgów.
Inna opcja to wygodne półki ścienne do sypialni albo zabudowa na wzór pokoju hotelowego obejmująca wezgłowie łóżka, szafki nocne i toaletkę. Jako wezgłowie możemy również wykorzystać klasyczną boazerię płycinową lub fantazyjnie wyciętą lakierowaną płytę MDF.
Zobacz inne pomysły na ścianę za łóżkiem w sypialni
Nie wiesz, jak zagospodarować ścianę za łóżkiem w sypialni? Zobacz naszą galerię inspiracji. Z pewnością znajdziesz coś, co cię zainteresuje!
Autor: Getty Images/Katarzyna Bialasiewicz
Zagłówek nada przytulności sypialni. Zobacz pomysły na urządzenie wnętrza
Autor: WMA Design