Wygodna sypialnia i jasna łazienka w kawalerce w wielkim stylu
Czy w kawalerce można wydzielić funkcjonalną sypialnię, nie tracąc przestrzeni? Jeśli układ okien tylko na to pozwoli, tak! Zobaczcie jak w małym mieszkaniu, o powierzchni 35 m2, powstała wygodna sypialnia – miejsce idealne do odpoczynku.
Autor: Mariusz Bykowski
Łóżko z wygodnym materacem, stoliki nocne i oświetlenie – to cały wystrój sypialni. Zgodnie z planem jest miejscem przeznaczonym tylko i wyłącznie do odpoczynku. Oryginalna szafeczka ma ok. 80 lat, została sprowadzona z Francji. GDZIE KUPIĆ: łóżko – IKEA; kinkiety – Castorama; koc, pled, niebieska poduszka – NAP
Spis treści
Właścicielom małego mieszkania zależało przede wszystkim na tym, aby wydzielić dwie strefy – pierwszą przeznaczoną do odpoczynku, a drugą do pracy. Architekt Joanna Lafuite Tomaszewska postanowiła więc poprzestawiać ściany. Otworzyła kuchnię, zmniejszyła łazienkę i oddzieliła sypialnię. Po przekroczeniu progu mieszkania widzimy otwartą przestrzeń dzienną ze strefą wypoczynkową i jadalnianą, dopiero z salonu widać wydzieloną sypialnię.
Aranżacja sypialni w kawalerce
Sypialnia powstała w wyniku podzielenia jednego, wielofunkcyjnego pomieszczenia. Układ okien pozwolił na postawienie dodatkowej ściany oddzielającej sypialnię od części dziennej. Są w niej dwie pary drzwi – symetryczne otwory wprowadzają porządek i pozwalają wędrować światłu po mieszkaniu. Przesuwane szklane tafle drzwi są wizualnie lekkie, nie konkurują z wystrojem wnętrza. Łóżko z wygodnym materacem, stoliki nocne i oświetlenie – to cały wystrój sypialni. Zgodnie z planem, sypialnia jest miejscem przeznaczonym tylko i wyłącznie do odpoczynku. Oryginalna szafeczka nocna ma ok. 80 lat, została sprowadzona z Francji.
Czytaj też: Małe mieszkanie - monochromatyczna sypialnia z łazienką
Mała łazienka w jasnych barwach
Mała łazienka została zaprojektowana zgodnie z 3 zasadami urządzania małych wnętrz: zastosowano tu jasną kolorystykę, brak wyraźnych podziałów przestrzeni, a meble i sprzęty są podwieszane. Wielkoformatowe płytki w tym samym kolorze - na ścianach imitują mozaikę, na podłodze są gładkie. Kabinę prysznicową, bez brodzika, wydziela jedynie szklana ścianka bez ram – optycznie dzielących przestrzeń. Podwieszaną szafkę umywalkową z podłączeniami elektrycznymi wewnątrz, zaprojektowała architektka. Wszystkie potrzebne na co dzień akcesoria znikają w niej kiedy tylko są nieużywane.
Czytaj też: Urządzamy małą łazienkę: triki na małe wnętrza
Autor: Monika Lewandowska
Mała sypialnia może okazać się dużym problemem aranżacyjnym. Przemyślane zagospodarowanie każdego dostępnego centymetra wydaje się być tutaj kwestią kluczową.
Autor: Radosław Wojnar
OD BIELI DO CZERNI - na pierwszy rzut oka łazienka jest jednolita kolorystycznie, ale tak naprawdę ma wiele odcieni. Prym wiedzie biel (farba i płytki ścienne, ceramika sanitarna). Szafki mają popielatoszare fronty. Podłoga i jedna ze ścian są grafitowe, natomiast w dodatkach pojawia się czerń. Tę stopniowaną (od jasnych do ciemnych barw) paletę architektka ociepliła drewnianymi elementami.
Autor: Rafał Poławski
Sypialnia tonie w różnych odcieniach szarego - przeplata się on z beżem. Obite materiałem łóżko jest przyjemne w dotyku, wręcz zaprasza do odpoczynku. Ciekawym zabiegiem jest tutaj szare obicie ściany, pięknie komponujące się z resztą.