Jak układamy sztućce i talerze na stole? Błyśnij wiedzą podczas wielkanocnego śniadania

2024-03-28 12:12

Jak przygotować stół na Wielkanoc? Pomieszczenie zastawy i wszystkich naczyń na stole wcale nie jest łatwe. Kłopot może sprawić również prawidłowe rozmieszczenie sztućców. Jest ich tak dużo, że naprawdę można się pogubić! Dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo i jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc.

Spis treści

  1. Jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc? Sprawdź, co masz!
  2. Jak przygotować stół na Wielkanoc? Zadbaj o przestrzeń!
  3. Jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc?
  4. Jak przygotować stół na Wielkanoc? Kieliszki do wina i wody
  5. Jak prawidłowo nakryć stół? Jak ułożyć wazy, misy i serwisy?
  6. Jak przygotować stół na Wielkanoc? Zdjęcia i inspiracje

Co roku obiecujesz sobie, że następne święta będą już naprawdę idealnie, a mimo to co roku zadręczasz siebie szczegółowymi pytaniami? Czy podano wystarczającą ilość sztućców? Czy kieliszki do wody nie są za małe? Jakie widelce podać do ryby, a jakie do ciasta? Warto przygotować się wcześniej na te wszystkie pytania, a do świątecznego obiadu przystąpić perfekcyjnie przygotowanym i pewnym sukcesu wydarzenia!

Jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc? Sprawdź, co masz!

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc, na tydzień przed planowaną uroczystością na spokojnie przeprowadź próbę generalną. Wyjdą wówczas wszystkie ewentualne braki w naszej zastawie, komplecie sztućców, półmisków i waz.

Czy na pewno mamy estetyczną chochlę do podania zupy? Czy drewniana podstawka pod gorące naczynie z pieczenią jest na pewno świąteczna? Dzięki naszej „próbie generalnej” unikniemy stresu w święta, dając sobie czas na uzupełnienie tych lub innych braków.

Wielkanocne aranżacje stołów. Zdjęcia

Jak przygotować stół na Wielkanoc? Zadbaj o przestrzeń!

Nasz gość czuć się będzie komfortowo, gdy będzie miał na to miejsce. Warto zapewnić odpowiednią przestrzeń wokół każdego nakrycia, aby każdy mógł swobodnie sięgać po potrawy i mieć miejsce, by bez zbędnej ekwilibrystyki podać je osobie w najbliższym sąsiedztwie.

Pamiętajmy o tym szczególnie, starając się wygospodarować miejsce dla wszystkich członków naszej rodziny przy jednym stole.

Jak ułożyć sztućce i talerze na Wielkanoc?

Jak ułożyć prawidłowo sztućce, aby spełniały wszelkie standardy? Układanie sztućców zaczynamy zawsze od wewnątrz na zewnątrz.

Po ustawieniu talerza podstawowego (na którym ustawiać będziemy talerze do kolejnych dań) po jego lewej stronie układamy kolejno:

  • widelec do dania głównego
  • widelec do ryb
  • mniejszy widelec do zakąsek
  • w niewielkim oddaleniu talerzyk do pieczywa z niewielkim nożem do masła

Po prawej stronie talerza głównego układamy zaś:

  • nóż do dania głównego
  • nóż do ryb (krótszy, z lekkim wcięciem)
  • łyżkę do zupy
  • nóż do zakąsek (mniejszy)
  • w przestrzeni bezpośrednio nad talerzem głównym układamy widelczyk do ciasta (zębami zwrócony w prawo)
  • nad widelczykiem do ciasta małą łyżeczkę (zwróconą w lewo)

Jak przygotować stół na Wielkanoc? Kieliszki do wina i wody

Gdzie „według sztuki” wygospodarować miejsce przy nakryciu na kieliszki do wina i wody? Według obowiązujących zasad to miejsce przypada powyżej wysokości sztućców po prawej stronie nakrycia, czyli noży i łyżki.

Gdzie na stole stawiamy kieliszki do wody i wina?

  • kieliszek do wody (największy) - bezpośrednio nad nożem do dania głównego umieszczamy kieliszek do wody
  • kieliszek do wina białego (mniejszy od kieliszka do wina czerwonego)  - na wysokości łyżki
  • kieliszek do wina czerwonego (większa wersja kieliszka do wina białego) - na wysokości noża do zakąsek

Jak prawidłowo nakryć stół? Jak ułożyć wazy, misy i serwisy?

Mając już opanowane nakrycia dla wszystkich gości, przechodzimy do naczyń, które skupiają największą uwagę – naczyń do serwowania potraw i dań głównych.

Przekąski i przystawki umieszczamy na płaskich, owalnych półmiskach, starając się rozmieścić je w dwóch, a nawet trzech miejscach stołu tak, aby każdy z gości miał niewielką odległość do potrawy.

Podając pierwsze z głównych dań – zupę, pamiętajmy o umieszczenie wazy w centralnym punkcie stołu, najlepiej na specjalnej podstawie lub serwecie. Unikniemy dzięki temu zachlapania obrusu już przy pierwszym daniu i widoku nieestetycznego kleksa przez resztę obiadu. Diabeł tkwi w szczególe, dlatego zadbajmy również o estetyczną, pasującą do wazy łyżkę wazową, czyli chochlę.

Podając gorące mięsa i ryby pamiętajmy również o żaroodpornej podstawie pod naczynie. Warto, aby była równie estetyczna, więc może zamiast korkowej podkładki użyjmy nowej, drewnianej deski lub stalowej podkładki na nóżkach. Pamiętajmy, że do podawania potraw z dużych naczyń na indywidualne nakrycia, wymagają dedykowanych sztućców, tzw. sztućców środka stołu.

Osobnymi sztućcami podajemy drób (widełkowym widelcem o dwóch zębach i nożem z długim ostrzem), pieczeń (dwuzębnym widelcem i dużą łyżką do polewania sosem) i ryby (szerokim, wielozębnym widelcem i równie szerokim nożem – pełniącym również funkcję łopatki).

Do półmisków z wędlinami dodajemy zawsze dwuzębne widelczyki (w zależności od półmiska i wielkości przystawek – większe lub mniejsze).

Sałatki podajemy z zestawem większej łyżki i widelca. Pieczywo z kolei estetycznymi szczypczykami, zaś torty i ciasta z kremem kroimy na porcje i podajemy zestawem złożonym z trójkątnej łopatki i szerokiego noża.

Tak przygotowani śmiało i bez stresu możemy podejmować gości przy świątecznym stole!

Jak przygotować stół na Wielkanoc? Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Stroiki wielkanocne z żywych kwiatów. Postaw na szafirki, hiacynty i żonkile!

Wiosenne kwiaty – bratki

QUIZ. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

Pytanie 1 z 14
Na wielkanocnym stole nowe życie i odrodzenie symbolizują:
Nasi Partnerzy polecają
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany