135-metrów cudownego wnętrza! Miłośnicy Bauhaus będą pod wrażeniem

2024-06-27 11:49

Jednorodzinny dom w warszawskich Włochach zachwyca! Na 135 metrach kwadratowych jasnej przestrzeni połączono sprawdzone rozwiązania, doskonałe materiały oraz ulubioną estetykę lokatorów, tworząc azyl idealny dla małżeństwa z dzieckiem. Aranżacja domu, której autorką jest projektantka pracowni KODO – Marta Ostrowska to przykład ulokowania jakościowego, nieszablonowego designu w przytulnym klimacie pełnym światła i ciepłej energii. Zobacz, co znajdziemy w środku.

Spis treści

  1. Styl Bauhaus we wnętrzu
  2. 135 metrowy dom w Warszawie
  3. Salon połączony z kuchnią

Styl Bauhaus we wnętrzu

Kluczem do projektu tej niezwykłej aranżacji stał się preferowany przez projektantkę oraz jej męża styl Bauhaus – królujący w sztuce, architekturze, modzie czy wzornictwie w latach 50. i 60. XX wieku.

Co charakteryzuje styl Bauhaus? Wnętrza utrzymane są w jasnej kolorystyce. W dużej, otwartej przestrzeni nie ma ornamentyki i ozdobnych bibelotów, z kolei meble mają proste, geometryczne formy. Jak podkreślono na stronie gieradesign.pl, ta nowoczesna koncepcja domu narodziła się aż sto lat temu.

Nazwa stylu pochodzi od szkoła projektowania Bauhaus, która działała w latach 1919-1933 w

  • Weimarze,
  • Dessau
  • i Berlinie.

Początkowo pod kierownictwem Waltera Gropiusa, następnie Hannesa Meyera, a na koniec Miesa van der Rohe.

– Równie zadziwiające jest to, że ukształtowanie idei, które zrewolucjonizowały XX-wieczną architekturę, wzornictwo oraz projektowanie wnętrz, zajęło jedynie 14 lat, bo tylko tyle czasu działał Bauhaus – ich twórca – zaznaczono na stronie gieradesign.pl.

135 metrowy dom w Warszawie

Wystrój wnętrz zdominowały przestrzeń, minimalizm i prostota, a główne zasady, którymi kierowała się projektantka to:

  • „Mniej znaczy więcej”
  • oraz „forma wynika z funkcji”

Właśnie te zasady ukierunkowały design na funkcjonalność opartą na niezbędnych, ale wygodnych sprzętach, umieszczonych w wolnej przestrzeni, wypełnionej światłem i jasnymi barwami. Nie sposób nie dostrzec tej inspiracji w realizacji – przestronnej i minimalistycznej, ale zaskakująco klimatycznej i przytulnej.

Styl Bauhaus we wnętrzu. Tak zaprojektowano 135 metrowy dom
Autor: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz: Justyna Kiejza Salon połączony z kuchnią jest nie tylko przestronny, ale też funkcjonalny

Od samego wejścia uwagę przykuwają rozwiązania, które wykorzystano w aranżacji przestrzeni – niestandardowo wysoki salon, a w nim nietypowo duże przeszklenia, nieszablonowy kominek, designerskie instalacje świetlne oraz oryginalny okap nad wyspą kuchenną pod obniżonym sufitem.

Salon połączony z kuchnią

Przestrzenna bryła salonu połączonego z kuchnią jest zarazem przestronna i funkcjonalna – część dzienną, strefę relaksu oraz kuchnię wyposażono w sprzęty budujące ich istotę, przeplatając się, lecz zachowując integralność.

Tapicerowana szara sofa modułowa, komplet krzeseł z drewnianym stołem w jadalni oraz korespondująca z nimi pełna zabudowa meblowa to oczywisty splot codziennych wydarzeń w niecodziennej formie. Połączenie form o miękkiej linii z minimalistyczną geometrią dało zaskakujący efekt ładu podbitego energią nietypowych elementów – regału, szafki RTV czy abstrakcyjnych grafik naściennych.

Strefie dziennej nie ustępują pozostałe pomieszczenia domu. Klimatyczną sypialnię utrzymano w kolorystyce beżu i szarości, jej punktem centralnym czyniąc atrakcyjną wzorzystą tapetę na ścianie za łóżkiem. Wtórują jej łazienki – każdą z nich wykończono odmienną w kolorystyce i układzie terakotą oraz nietypową w formie ceramiką, kreując indywidualne klimaty pomieszczeń wraz ze swoistą dla nich funkcjonalnością. Na piętrze domu znajduje się również pokój dla dziecka, wykończony z niekonwencjonalną swobodą oraz nastawieniem na komfort i wieloletnią użytkowość.

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

Urodę domu podbija strefa korytarza oraz klatki schodowej. Spaja ciepły klimat pomieszczeń, dodając coś od siebie – designerską, asymetryczną balustradę oraz nietypowe podświetlenia stopni. W korytarzu znaleziono również miejsce na miękkie sprzęty oraz naścienne grafiki, domykając konsekwencję stylu i modernistycznej estetyki.

Dom jest jasny i przestronny, a jednocześnie pełen nienachalnej elegancji i ciepła, budowanych przytulnością tkanin, miękkością linii tapicerowanych mebli oraz subtelną energią kolorów i brązem drewna.

Projekt: Marta Ostrowska - KODO Projekty i Realizacje Wnętrz: Justyna Kiejza

Źródło: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz: Justyna Kiejza, gieradesign.pl

ZOBACZ TAKŻE: