20 kg bursztynu ozdobiło wnętrze Rezydencji Merwede w Gdańsku. Projekt i wykonanie: Monika Błaszkowska

2024-09-02 17:53

Bursztyn bałtycki, łupiny orzecha włoskiego, 24-karatowe złoto w płatkach i minerał mika o naturalnej złotej barwie zdobią wnętrza Rezydencji Merwede w Gdańsku Brzeźnie. Największy panel, ręcznie wykonany jako jeden blok, waży ponad 120 kilogramów i ma ponad 4,2 metra wysokości. Został użyty do wykonania recepcji głównej. W sumie do wykonania wszystkich dekoracji użyto tu 20 kilogramów bursztynów.

Spis treści

  1. Bursztyn bałtycki, łupiny orzecha włoskiego oraz 24-karatowe złoto we wnętrzu
  2. Rezydencja Merwede
  3. Kim jest Monika Błaszkowska
  4. Jakość i lokalna tradycja
  5. Relief epoksydowy, technika 3D
  6. Zobacz bursztynowe wnętrza w Gdańsku. Zdjęcia
Murator Remontuje: Metamorfoza pokoju dziecięcego. Malowanie z wykorzystaniem taśm malarskich
Materiał sponsorowany

Bursztyn bałtycki, łupiny orzecha włoskiego oraz 24-karatowe złoto we wnętrzu

Bursztyn bałtycki, łupiny orzecha włoskiego oraz 24-karatowe złoto w płatkach i minerał mika o naturalnej złotej barwie – to z nich artystka z Trójmiasta stworzyła unikalne panele. Bursztynowo-złote panele pojawiły się we wnętrzach nowo powstałej Rezydencji Merwede w Gdańsku Brzeźnie. Największy z nich, ręcznie wykonany jako jeden blok, waży ponad 120 kilogramów i ma ponad 4,2 metra wysokości i 1,4 metra szerokości. Został użyty do wykonania recepcji głównej w budynku. Kolor bursztynowy we wnętrzach daje ciepło.

Rezydencja Merwede

Rezydencja Merwede powstała w pierwszej linii brzegowej w Gdańsku Brzeźnie. Składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych. To 74 apartamenty z dużymi balkonami i tarasami. Inwestorowi zależało, aby do wnętrz przenieść nadmorski, bursztynowy klimat. NDI odpowiada też za inwestycję Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku.

- Pragnęliśmy stworzyć przestrzenie unikalne, wysmakowane, luksusowe, ale i przytulne. Podjęliśmy współpracę z utalentowaną lokalną artystką, wielokrotnie nagradzaną na międzynarodowych galach. Dziś, podziwiając ostateczny efekt jej pracy, możemy stwierdzić, że lepiej wybrać nie mogliśmy – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.

Kim jest Monika Błaszkowska

Monika Błaszkowska jest artystką i designerka uznawaną za światową prekursorkę stosowania technologii płyt, które łączą różne materiały z recyklingu oraz bursztyn. Kunszt jej prac doceniono m.in. podczas wystawy głównej La Biennale Sztuki w Wenecji, w konkursie „THE DESIGN DINE & MAKE A DIFFERENCE w Dubaju, czy w Mediolanie podczas gali RO Guiltles Plastic, najważniejszym w Europie wydarzeniu dla projektantów działających w duchy Zero Waste.

Czytaj też:

Jaki kolor mebli kuchennych jest obecnie modny?

Jakość i lokalna tradycja

W swojej manufakturze Migaloo home Błaszkowska ręcznie wykonała płyty, panele i dekoracje świetlne, które zdobią lobby oraz panele nad drzwi wejściowe do apartamentów. 

- Tworząc dekoracje od początku wiedziałam, że kluczową rolę zagra tu bursztyn. Dodałam do niego łupin orzecha włoskiego, płatki, złota oraz mikę - łupek o naturalnej złotej barwie i połysku. W ten sposób powstał ponadczasowy dekor, wyrażający tęsknotę za jakością rzeczy, przywiązaniem do miejsca, przywiązaniem do lokalnej tradycji – wskazuje Monika Błaszkowska.

Relief epoksydowy, technika 3D

Artystka postawiła na nowoczesną technikę reliefu epoksydowego. Każdy, stworzony przez nią dekor jest inny i stanowi rodzaj artystycznego obrazu w technice 3D. Bursztynowe bryły, niektóre nawet wielkości ponad 9 centymetrów, oraz dekory z organicznego odpadu – łupiny orzecha, wystają poza płaską płaszczyznę paneli dekoracyjnych.

Do wykonania wszystkich dekoracji użyto 20 kilogramów bursztynów o różnych frakcjach - od ziaren drobnych, po duże dekoracyjne kamienie w jakości biżuteryjnej. Najbardziej okazały jest panel, który znalazł się w lobby. Jego wielkość to ponad 4,2 na 1,4 metra. W całości został on wytworzony manualnie, na kilku warstwach, a następnie poddano go opatentowanej technologii stolarskiej obróbki. Prace nad tym odcinkiem trwały ponad 2 miesiące.

Jako uzupełnienie dla bursztynowych dekoracji inwestor zastosował betonowe elementy, które nadają wnętrzom nowoczesny charakter. Dodatkowo strukturalne tapety wnoszą subtelny wzór i teksturę, tworząc niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Merwede to luksusowa rezydencja NDI Development wpisującą się w klimat brzeźnieńskich willi. W kameralnym budynku znajdą się zaledwie 74 stylowe apartamenty. W sprzedaży pozostał ostatni z nich - 76 metrowy, z wystawą okien na południe, zachód i północ oraz z dużym narożnym balkonem, na który można wyjść z salonu oraz jednej z sypialni.

Do dyspozycji mieszkańców i gości jest całodobowa recepcja oraz wewnętrzne patio z bujną i kojącą zielenią. Inwestycja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają swojego tzw. „second home” nad morzem, jak i dla tych, którzy pragną zainwestować w produkt, który nigdy nie straci na wartości.

Zobacz bursztynowe wnętrza w Gdańsku. Zdjęcia