340m dom pod Krakowem dla 3-osobowej rodziny. Mimo metrażu postawili ma minimalizm

2023-07-31 11:12

Trzy kondygnacje, 340 m kw., a to wszystko zamknięte w dyskretnej i minimalistycznej formie. Inwestorami jest trzyosobowa rodzina, której pasją jest fotografia. W związku z tym postawili nie tylko na ponadczasowe i minimalistyczne zdjęcia, które mogłyby stanowić piękne tło każdego zdjęcia, ale też oświetlenie tak potrzebne do rozwijania pasji.

Ktoś, kto interesuje się fotografią, nawet tylko amatorsko, musi mieć dobre oko, nie tylko do szczegółów, ale też światła.  Właściciele chcieli, aby ich dom był nowoczesny, ale jednocześnie ponadczasowy. Postawiono zatem na neutralną bazę, którą można swobodnie w przyszłości uzupełniać różnymi kolorystycznymi akcentami. 

Jak już wspomniano, dom składa się z trzech kondygnacji. Na parterze znajduje się strefa dzienna, na piętrze strefa prywatna, a poniżej parteru siłownia oraz strefa spa.

Dobrze oświetlony minimalizm

W rodku zastosowano różnego rodzaju rozwiązania, które sprawiłyby, że wnętrza stałyby się lekkie i “czyste”. Poza drzwiami wysokimi aż do samego sufitu (na parterze), postawiono na centymetrowe podcięcie ścian. Maksymalnie indywidualnego charakteru w tych minimalistycznych wnętrza dodały meble wykonywane na zamówienie. 

Życzeniem inwestorów było także wyposażenie domu w system oświetlenia, którym łatwo będzie się sterować i będzie on im pomagał w rozwiązaniu ich pasji

 – Aby sprostać oczekiwaniom klientów, barwę i moc poszczególnych lamp dobieraliśmy indywidualnie w zależności od powierzchni, na które miało padać światło. Szczególnie twardym orzechem do zgryzienia była czarna łazienka. Ona wymagała od nas najbardziej intensywnych testów – zdradza architektka Marta Pala- Szczerbak.

Salon skąpany w zieleni

Przestrzeń strefy dziennej została otwarta na ogród, który stał się jej integralną częścią. Architektce zależało, aby wnętrza do niego nawiązywały, przede wszystkim za pomocą faktur, materiałów i wzorów. 

Dom pod Krakowem, który reaguje na potrzeby właścicieli
Autor: Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak, stylizacja: Magdalena Chudkiewicz, zdjęcia: Yassen Hristov

Do natury odwołują się więc szerokie deski podłogowe wykonane z drewna dębowego. Drewniane są też stoliki marki Misa form i fronty biblioteczki. Poza tym salon zanurzony jest w miękkości, którą tworzą poduszki, koce, tapicerki i zasłony.

Jadalnia i kuchnia — po sąsiedzku z salonem

W jadalni stanął ogromny stół designem nawiązujący nieco do stylu loftowego. Obok niego ustawiono tapicerowane krzesła, a cała strefa została oświetlona przez trzy lampy. Część mebli została utrzymana w bieli. Wtopiły się w ścianę i spotęgowały poczucie przestrzenności parteru. 

Biały jest też blat. Mimo koloru jest praktyczny, ponieważ wykonano go z lapitecu, czyli kamienia synteryzowanego. Przebarwienia i plamy są mu niestraszne!

Dom pod Krakowem, który reaguje na potrzeby właścicieli
Autor: Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak, stylizacja: Magdalena Chudkiewicz, zdjęcia: Yassen Hristov

Obok kuchni jest jeszcze spiżarnia, jednak została ukryta za drzwiami typu secret.

Łazienki

Na parterze znajdują się dwie łazienki. Jedną stanowi niewielkie pomieszczenie utrzymane w kolorze ciemnego brązu wyposażone w umywalkę i WC. 

Druga łazienka jest całkowicie inna: nie tylko jest dużo bardziej obszerna, ale również utrzymano ją w bieli uzupełnionej naturalnym drewnem i barwą antracytu. Kolor ten pojawił się w głębokiej na 2,5 m wnęce prysznicowej.  

Strefa prywatna: sypialnie i łazienka

Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie, jedna należąca do rodziców, a druga do ich córki. Poza tym są tam jeszcze garderoby, łazienka, pralnia i pokój, gdzie można rozwijać swoje hobby. 

W sypialni inwestorów łóżko stanęło na tle ściany pokrytej tapetą. Uzupełniono je złotymi lampami Gong marki Prandina. Bezpośrednio z sypialni wchodzi się do garderoby. 

Dom pod Krakowem, który reaguje na potrzeby właścicieli
Autor: Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak, stylizacja: Magdalena Chudkiewicz, zdjęcia: Yassen Hristov

We wspólnej dla wszystkich domowników łazience stanęła wolnostojąca wanna. Pod lustrem znalazło się miejsce dla podwójnej umywalki. Nie mogło też zabraknąć prysznica, którego strefę wyłożono spiekiem. Mieści się on bezpośrednio za wanną i oddziela go od niego tylko szyba.  

  • Projekt wnętrza: Marta Pala- Szczerbak, www.minimoo.pl
  • Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz
  • Zdjęcia: Yassen Hristov

Przeczytaj również:

Mieszkanie pełne antyków i sztuki. Przywodzi na myśl przedwojenne wnętrza

 

Nasi Partnerzy polecają