50-metrowe mieszkanie w stuletnim młynie. Soft eklektyzm w klimacie kamienicy
Adaptacja starych, często zabytkowych budynków na lokale mieszkalne to trend, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Dawne fabryki, klasztory czy mniejsze zakłady przemysłowe zyskują nowe życie i nową funkcję, stając się domem dla inwestorów. Doskonałym tego przykładem jest 50-metrowe mieszkanie we Wrocławiu, zlokalizowane w budynku starego młyna z początku XX wieku.
Autor: Projekt: Ewa Grzywa/Decoroom, zdjęcia: Marek Koptyński
Mieszkanie zostało zaprojektowane w stylu soft eklektyzm, idący w parze z estetyką starej kamienicy.
Spis treści
- Mieszkanie w starym młynie we Wrocławiu
- Korytarz z ukrytymi drzwiami
- Salon z dużym oknem
- Kuchnia w kolorze oliwkowym
- Niewielka jasna sypialnia
- Biało-niebieska łazienka
- 50-metrowe mieszkanie w starym młynie we Wrocławiu. Zdjęcia
Mieszkanie w starym młynie we Wrocławiu
Budynek młyna przy ul. Młynarskiej we Wrocławiu, którego powstanie datuje się na początek wieku XX poddano rewitalizacji i podzielono na kilka apartamentów. Jeden z nich zaprojektowała i urządziła pracownia Decoroom.
Mieszkanie składa się z holu, przestronnego salonu połączonego z kuchnią i jadalnią, oddzielnej sypialni i łazienki.
We wnętrzach przeważa stonowana kolorystyka, głównie kolory bazowe jak biel czy delikatna szarość oraz kolory ziemi. Dość powściągliwą paletę barwną przełamują gdzieniegdzie mocniejsze kolorystyczne akcenty, np. oliwkowe fronty szafek kuchennych czy niebieska ściana w łazience.
Klimat mieszkania jest przytulny i elegancki, a styl łączenia poszczególnych elementów wystroju śmiało można określić jako soft eklektyzm idący w parze z kamieniczną estetyką.
Korytarz z ukrytymi drzwiami
Mieszkanie jest wysokie, co daje poczucie przestronności. Drewniana podłoga w jodełkę nawiązuje do stylu starych kamienic i stanowi bazę dla oryginalnych rozwiązań oraz stonowanej palety barw okraszonej odważniejszymi akcentami.
Do nich należy m.in. tapeta w geometryczne wzory zdobiąca jedną ze ścian korytarza. Za nią kryją się drzwi do łazienki - ich obecność akcentuje efektowna złota klamka.
W korytarzu znajdziemy również niebieskie welurowe siedzisko o kształcie kwiatu z piętrzącymi się płatkami, a także owalne lustro w złotej ramie.
Salon z dużym oknem
Białe ściany w salonie pokrywa sztukateria, podkreślając elegancki i szykowny charakter wnętrza. Pod ścianą właścicielka postawiła sofę w odcieniu brudnego różu oraz nowoczesny czarny stolik kawowy w kształcie trójkąta o obłych krawędziach.
Duże okna zakończone u góry delikatnym łukiem doskonale doświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Z salonu można bezpośrednio wyjść na szeroki balkon.
Kuchnia w kolorze oliwkowym
Strefa dzienna bezpośrednio łączy się z jadalną oraz kuchnią, tworząc spójną, wysmakowaną całość. Kuchnię z frontami w ciekawym tonie oliwkowej zieleni otwarto na salon, by naturalnie przenikała się z pełną światła strefą dzienną.
Dolna zabudowa postawiona na niestandardowo wysokim lustrzanym cokole, nadaje kuchni wyjątkowej lekkości i przestrzenności, sprawiając, że szafki zdają się niemal płynąć w powietrzu. Czarny okap w formie tuby kontrastuje tu z pasem roboczym, wyłożonym płytkami o deseniu przywodzącym na myśl rozświetloną galaktykę.
Niewielka jasna sypialnia
Aranżując sypialnię, architektka Ewa Grzywa postawiła na naturalną paletę kolorów przewijających się w pozostałych pomieszczeniach z dodatkiem błękitu. Największą uwagę w sypialni przyciąga tapeta przedstawiająca czaple i nadrzeczną roślinność. Pokrywa ona całą ścianę za łóżkiem, od podłogi aż do sufitu.
Bez wątpienia duże wrażenie robią dwuskrzydłowe drzwi do sypialni nawiązujące do tradycji dawnych kamienic i stylu vintage. Pomalowano je na intrygujący kolor będący mieszanką błękitu, zieleni i szarości.
Biało-niebieska łazienka
Utrzymana w tonacji niebieskości i bieli łazienka powiela inspiracje duchem klimatycznych kamienic, co podkreśla m.in. wzorzysta podłoga w stylu retro. Złoto i delikatne elementy w czerni wnoszą do aranżacji elegancję i klasę.
Złota armatura łazienkowa oraz kabina walk-in ze złotymi detalami zdobią aranżację niczym drogocenna, choć oszczędna w formie biżuteria. Nowoczesne rozwiązanie w postaci niebieskiego sufitu i zabudowy skrojonej na miarę potrzeb inwestorki to z kolei ukłon w stronę bieżących trendów wnętrzarskich.
50-metrowe mieszkanie w starym młynie we Wrocławiu. Zdjęcia
Autor: Projekt: Ewa Grzywa/Decoroom, zdjęcia: Marek Koptyński
Mieszkanie zostało zaprojektowane w stylu soft eklektyzm, idący w parze z estetyką starej kamienicy.
Mieszkanie ze skosami w stylu boho. Pomysł goni pomysł, przestrzeń zachwyca rozmachem!
Autor: Projekt: Magda Dobródzka/O Z KRESKĄ, zdjęcia: Monika Rozowska/Cykada Studio, stylizacja: Magdalena Dobródzka i Monika Rozowska
Mieszkanie pełne pomysłów, jest wyjątkowe, zacwyca przestronnością i przemyślaną aranżacją.